Pardus neden sevilmiyor?

• Konuyu başlatan 46imt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 47
  • Görüntüleme 6B
"Linux çakması, Linux'u genel olarak kimse sevmez, çöp, yazılım yok" ifadeleri gerçekten hahaha atılabilecek ifadeler. Bu kadar da ön yargılı olunmaz. Sanırsam size göre Linux'da sadece internet tarayıcısı yükleyip video izleyebiliyoruz.

O bile yapılmıyor :D.

O bile yapılmıyor :D.
1610288895618.png

"Linux çakması, Linux'u genel olarak kimse sevmez, çöp, yazılım yok, dağıtımlar çakma" ifadeleri gerçekten hahaha atılabilecek ifadeler. Bu kadar da ön yargılı olunmaz. Sanırsam size göre Linux'da sadece internet tarayıcısı yükleyip video izleyebiliyoruz, daha çekirdeğin bile ne olduğundan bihabersiniz, eğer bu mesajlarımızdan sonra da araştırmayacaksanız söylemem gerekir ki Linux dediğimiz şey bir çekirdektir, GNU araçları ve dağıtımların eklediği şeyler ile bir işletim sistemi olur. Yani "linux çakması" diye bir şey yok. Şunu da söylemem gerekir ki sunucuların ve süper bilgisayarların çoğu Linux çalıştırır çünkü Linux, Windows gibi şişirilmiş bir işletim sistemi değildir ve sisteminizin gücünü ortaya çıkarır. Ayrıca bir bilgisayarın güçlü olması demek oyun oynatması demek değildir.

Öyle zaten. VLC yükleyene kadar canım çıktı. (Kali)
Her uygulama paketi için kaç satır kod yazmak gerekiyor.

Tabi benim görüşlerim ev kullanıcısı için. Yazılımcılar ve siber güvenlik uzmanları için ideal.
Edit: Yazılımcıları çıkarıyorum sadece siber güvenlik uzmanları için ideal. Visual Studio boşuna mı var?

Tabi benim görüşlerim ev kullanıcısı için. Yazılımcılar ve siber güvenlik uzmanları için ideal.
Siber güvenlik uzmanı için Kali ideal olabilir, günlük kullanıcı için de Linux ideal olabilir. Siber güvenlik uzmanına bile Kali'yi bilgisayarına doğrudan kurması tavsiye edilmiyorken siz yeterince araştırmadan bir işe girişip yanlış yolda ilerlediğiniz konu hakkında olumsuz yorum yapıyorsunuz şu an.

Tavsiyem daha kullanışlı dağıtımları kullanmayı deneyerek tekrar bir görüş edinmeniz.

Siber güvenlik uzmanı için Kali ideal olabilir, günlük kullanıcı için de Linux ideal olabilir. Kali'yi siber güvenlik uzmanına bile bilgisayarına doğrudan kurması tavsiye edilmiyorken siz yeterince araştırmadan bir işe girişip yanlış yolda ilerlediğiniz konu hakkında olumsuz yorum yapıyorsunuz şu an.

Tavsiyem daha kullanışlı dağıtımları kullanmayı deneyerek tekrar bir görüş edinmeniz.

Bir yıl boyunca ana işletim sistemi olarak kullandım. Benim için tamamen gereksiz bir deneyim oldu.
Zevkler ve renkler tartışılmaz. Bana hiç iç açıcı gelmiyor Linux. Belki o kötü deneyimim yüzündendir.

Bash:
sudo apt install vlc
Bir .exe dosyası indirip, açıp, next tuşuna basmaktan daha kolay.
Visual Studio boşuna mı var?
Yazılım sadece Visual Studio ile mi geliştiriliyor da böyle bir açıklama yapabiliyorsun?
Emacs editör ve dilin kendi derleyicisini kullanarak rahatça programlama yapılabiliyor.
Tabii ki bu söylediğim benim seçimim, yazılım geliştirmek içinVisual Studio Code, Eclipse gibi çok fazla IDE'ler var.
Ek olarak konu amacından çıkmış, asıl konu ile ilgili bir şey yazmak gerekirse ben Pardus'u seviyorum ancak eski yaptıkları Gentoo tabanlı dağıtımı, kendi paket yöneticilerini, kendi kurulum yardımcılarını bırakıp, Debian tabanına geçtiler. Uygulama mağazası, masaüstü ortamı değiştirici gibi araçlar hariç kendi yaptıkları bir şey yok ve bunu yerli olarak lanse ediyorlar. Açıkçası eski hâlinde kalsaydı çok daha iyi bir dağıtım olabilirdi. Pisi paket yöneticisini Solus çatallayarak kendine uygun hâle getirdi ve şuan Solus, Pardus'tan daha çok kullanılan bir dağıtım.Açıkçası Pardus yerine Debian kullanmayı tercih ederim, ancak Pardus'un amacı bizim gibi kullanıcılar değil, kamu için ve bence kamuda Windows yerine bir Linux dağıtımı kullanılması hoş bir şey.

Geri
Yukarı