Neden şekersiz kola içmemeliyiz?

Arkadaşlar MSG yani MonoSodyum-Glutamat dediğiniz şey, insan vücudunda en çok bulunan aminoasitlerden olan glutamat ile bildiğiniz tuzdaki (Sodyum Klorür) Sodyumun karışımı. Sodyum da vücutta en fazla bulunan iyonlardan bir tanesi. Sodyum da Glutamat da vücudun ihtiyacı olan, vücudun normal düzeylerde kullandığı doğal moleküller.

Amerika'da vs MSG direkt toz ürün olarak satılır, birçok mekan yemeklerinde kullanır. Zararlı bir madde değildir. Sadece tadı güzel olduğu için insanlarda çok yemeye ve tuz yüklenmesine sebep oluyor. Kırmızı et veya tuzlu gıda tüketimi ne kadar problemliyse o da o kadar problemli.

Aspartam da Aspartat ve Fenilalanin aminoasitlerinden oluşan, bağırsaklarda sindirilerek bu iki aminoasiti ortaya çıkaran bir madde. Zararlı falan değil yani bildiğiniz aminoasit. Et, baklagil vs yediğinizde vücudunuz o kadar fazla Aspartat ve Fenilalanin alıyor ki zaten. Vücudun ihtiyacı olan temel moleküller bunlar.

Bu iki maddenin de ana problemi, güzel tadarak insanı daha fazla besin tüketmeye yönlendirmesidir. Vücuda asıl zarar veren şey MSG ya da Aspartam değil, genel olarak tükettiğiniz besinlerin çeşidi ve miktarıdır.

Aspartam Fenilketonüri yapmaz. Fenilketonüri, vücudun Fenilalanin'i parçalayamadığı bir genetik hastalıktır, doğuştan gelir ve Aspartam bu çocuklarda Fenilalanin içerdiği için zararlıdır. Fenilketonüri hastaları zaten ömür boyu özel mamalarla beslenir, doğru düzgün protein içerikli her şey yasaktır. Bu hastalıkta anne sütü bile dikkatli ve ölçülü bir şekilde verilir Fenilalanin içerdiği için.

Yazılarınızı bilimsel kanıtlarla, kaynaklarla, deney verileriyle vs desteklemeniz gerekiyor hocam. "Daha çok diyabet yapıyormuş" diye söylediğiniz deneyin kaynağını görmek isterim mesela, merak ettim açıkçası.

Son düzenleme:

Aman hocam yapmayın. Eskiden ben de her gün içerdim şimdi ayda 1'e kadar dusurebildim çok sükür.

MSG konusunda çok bilgili değilim ancak derin bir araştırma ile ona da cevabımı vereceğim.

Aspartam vücuda girdiği an bir kaç tane moleküle dönüşüyor. İlk dönüştüğü molekül Fenilalanin Aspartik Asittir, bu molekül bağırsaklara gelir ve bağırsakların faydalı bakterileri öldürür. İkinci dönüştüğü şey Methanol'dür. Methanol'de Formaldehid'e dönüşür. Bu ikisi Glutotion azalmasına sebebiyet verir. Glutotion nedir diyecek olacaksanız vücudun en güçlü anti-oksidan maddesidir. Anti-oksidan vücudu zararlı maddelere karşı koruyan moleküldür. Özellikle Karaciğer, Beyin ve kırmızı kan hücrelerinde azalır. Dolayısıyla detoksifikasyonu yani zehirlerden arınma imkanı azalmış olur ve vücudun hasarlara karşı korunması azalır. En çok bozduğu organ karaciğerdir, karaciğerin bozulduğu gösteren iki şey vardır. -ALT ve -AST enzimi yükselir. Ayrıca hiperglisemiye sebep olur, hiperglisemi kanda şeker oranının yükselişi demektir. Bunun haricinde karaciğerde lezyonlar yani hasarlar meydana gelir. Alkol karaciğerde yağlı nekroza sebep olur fakat aspartamda karaciğerde alkolik olmayan yağlı nokroz yapar. Yani karaciğer hücrelerini öldürerek karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Bunun sonu nereye gider iyi bilirsiniz.

Aspartam bir bileşiktir. Tuz gibi bir bileşiktir. Tuzun oluştuğu Na ve Cl aslında insan için öldürücüdür ancak ikisinin birleşimi insanın doğal ihtiyacı olan tuza dönüşür. Lütfen bileşik ile farklı şeyleri karıştırmayınız. Aspartam'ın azı çoğu fark etmeksizin zararlıdır. Sağlıklı günler dilerim!

Buyurun Oxford Akedemisinin makalesi.

Sağlığımı düşündüğüm için soda ve maden suyu hariç hazır içecek içmiyorum. (Soda sadece limonlu, maden suyu ise sade)

Yıllardır herkese anlattığım olay. Kimsenin bana inanmaması da en nefret ettiğim olay. Sonunda biri çıktı

Teşekkürler Scofield.

Kola veya Fanta'yı nasıl içiyorlar anlamıyorum. Çok gazlılar ve tatları o kadar da iyi değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…