Neden SLI tercih edilmiyor?

M.U.M

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bugün ekran kartı fiyatlarını kontrol ederken 2080 Ti'ın fiyatına 2 tane 2080 Super alınabildiğini çok şaşırdım. YouTube'da 1080 Ti SLI'ının bile 2080 Ti'dan fazla FPS verdiğini gördüm. Neden SLI çok tercih edilmiyor merak ediyorum 2080 Super SLI yapılırsa 2080 Ti kartına fark atar diye düşünüyorum.

Bunu oyunun veya programın desteklemesi gerekiyor, ama çoğunlukla desteklenmiyor. Ayrıca iki tane kart takıp 2x performans alınamayan bir durumda 1 tane güçlü kart kullanmak zaten daha mantıklı. Çok detay bilmiyorum ama bu iki kartı ayrı 2 işlem için tek tek kullanmadıkça SLI olarak kullanmak gereksiz.

Crossfire RX 580 kullanan arkadaşım var. Ben ise tek RX 580 kullanıyorum. Performansları yaklaşık aynıydı ama dedikleri gibi çoğu oyunda problem çıkıyor.

Kağıt üstünde güzel gösterirler ama iş gerçek dünyada kullanmaya geldi mi ceremesini sen çekersin. Çoklu GPU devri kapanmıştır. Bir daha da kolay kolay geri gelmez. RTX 3000 serisi zaten bu teknolojinin tabutuna çiviyi tamamen çakacaktır.

Kartlar arasındaki senkronizasyonun yarattığı bir over-head(hesaplama yükü) problemi var.
Kartlar bire bir aynı olsa bile düşen yükün bire bir aynı olmamasından dolayı; Görüntüde yırtılma, FPS yüksek olduğu halde kasıyormuş gibi takılması(stuttering), performansın kart sayısı ile doğru orantılı olarak artmaması ancak güç tüketiminin kart sayısı ile çarpılarak artması gibi sorunlardan dolayı. SLI birazcık "Ben dünya benchmark rekoru kırıyorum abi." diyen kişilere özel bir teknoloji haline gelmeye başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı