Neden Toplama Telefon Yapılmıyor

Dj Mobley

Hectopat
Soru açık. Toplama bilgisayarlardan da görebildiğimiz gibi Toplama bilgisayarlar Marka bilgisayarlardan daha ucuza daha fazla performans verebiliyorken ve günümüzdeki telefon fiyatları da uçuştayken neden hala piyasada toplama telefon kavramı yok? Biliyorum bunu birileri düşünmüştür elbet fakat neden olamayacağı hakkında bir fikrim yok.

Telefonların gittikçe inceldiği bir çağda kimse sırf modüler olsun diye kalın telefon yapmaz. Toplama telefon bana göre dünyanın en saçma işlerinden biridir.

Bir projeyi sırf Google destekledi diye mantıklı olması gerekmiyor. Google'ın bugüne kadar başarısız olan projeleri koca bir mezarlığa döndü:

Killed by Google

Telefon üreticileri de bir bakıma toplama telefon yapıyor. Piyasadaki hiçbir firma telefon bileşenlerinin hepsini kendisi yapmıyor hep başka firmalardan parça alışverişi var. Hiçbir telefon üreticisi %100 kendi ürettiği parçalardan telefon yapamaz.

PC gibi telefonlar içinde toplama yapılamaz çünkü eli yatkın olan insan sayısı çok az. Firmalar çıkıp herkesin isteklerine göre tek tek telefon çıkaramaz üretim süreci çok uğraştırıcı olur.

Mesela yanlış bilmiyorsam Apple telefonlar ekranı Samsung'dan tedarik ediyor. Yani bir nevi senin yerine toplayıp birleştiriyorlar:) Safkan telefon yok gibi aynen. Ayrıca olsa bile diyelim uyum sorunundan tut montaja kadar milyon tane dertle karşılaşır ve hemen vazgeçerdi herkes. Bu kadar ince bir işe girişen sayısı çok çok az olurdu.

Evet Apple X modellerinin ekranını Samsung'dan alıyor. Telefonlarındaki GPU'yu da Power VR firmasindan alıyordu daha sonradan yeni modellerde kendi GPU'sunu kullanmaya başladı, yanlış bilmiyorsam Power VR firmasını da Apple almıştı diye hatırlıyorum.

Kamera sensörlerini Apple yine Sony ve Samsung'dan alıyor.

Apple yine büyük ihtimal RAM yongaları ve dahili depolama birimini de Samsung'dan alıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı