Neden Türk oyuncular Odyssey'i, Yabancılar Origins'i tercih ediyor?

Bir kere Origins'de yetenek geliştirme ekranı çok kısıtlı. Zamanı ileri sarmak için bile yetenek geliştirmeniz gerekiyor ki normalde yetenek geliştirmeden var olması gereken bir özellik. Diğer özellik olarak da bence hikayeyi verme konusunda çok daha iyi Oddysey Origins'e göre. Karakter özelliştirmede aynı zamanda Origins'e göre ağır basan taraf Oddysey'de. Bu iki oyun eski AC oyunlarının sistemi dışını çıksalarda AC 2, AC Brootherhood, AC Revolution'dan sonra bana göre en iyi AC oyunları. Dediğim gibi bir de Oddysey'de yetenek ekranı ve yeni getirilen skiller çok daha iyi bana göre.

Bence 2'si de çöp. Hikaye desen doğru düzgün değil. Hidden Blade yok. RPG diye yapmışlar ancak sadece ufak tefek RPG öğeleri var. Rol yapmakla uzaktan yakından alakası olmayan aksiyon oyunları.

Karakter gelişimini Odyssey'de daha kapsamlı. Sürekli yeni item aramak karakteri geliştirmek benim için oyunu daha güzel yapıyor.

Oyunu oynadım. 15-20 dakika falan. Atmosfer yoktu. Sildim. Ancak bir Hidden Blade göremedim buraya kadar.

Odyssey'i ise 4-5 saat kadar oynadım. Sadece dünya tasarımı güzel. Geri kalan kısım çok boş. Görevler leş. Yan görevler leş. Yine bir Hidden Blade göremedim. Sildim.

Origins ile yeni bir düzene geçildi. Özellikle buradaki insanlar "Eski AC tadı yok." diyor. Bu yüzden eleştiriliyor. Odyssey ise yeni düzenin devamı. İnsanlar yeni düzeni kabullenmek zorunda olduklarını anladılar. Bana kalırsa Odyssey daha güzel, daha canlı bir dünyaya sahip. Origins'i de Odyssey'i de %100 bitirmiş biri olarak diyorum bunu. Origins'in dövüş sistemi bana çok keyifsiz gelmişti. Odyssey'de ise güç fantezisi aşırı hoşuma gitmişti. Origins'in hikâyesi ve ağırlığı bir AC oyunu için uygun ama Odyssey için aynı şeyi söylemem mümkün değil. Hidden Blade varmış yokmuş bunları geçelim. Her sene (bazen iki senede bir) aynı şeyi görüyoruz diye kızıyorlar sonra yeni düzen gelince "Hidden Blade yok?" diyorlar. Her sene aynı şey olduğunu düşünüyorsanız oynamazsınız. Önüme bir tane daha Bayek-Aya içeren veya Alexios-Kassandra içeren AC oyunu koyarlarsa dahi oynarım. Benim için Hidden Blade'in varlığı o kadar önemli değil. Bu bir oyun ve oynuyoruz işte.
Origins'in de neden beğenilmediğini anlamış değilim. Evet benim için Odyssey Origins'ten bir adım daha önde. Origins geride değil, Odyssey önde. Ayrıca belirtmek gerekir ki Bayek çok somut bir karakter. Sadece var. Ana görev serisinde ilerlerken öldürdüğümüz şahsiyetlerden sonra gelen ara sahneler dışında Bayek'in duygusal olarak işlenememiş bir karakter olduğunu anlamak mümkün. Diğer taraftaysa duygusal olarak başarıyla işlenmiş Alexios-Kassandra ikilisi var. Dünya olarak çok farklı değiller ancak Odyssey daha renkli, daha canlı, daha dolu. Bir tercih yapacak olsam Odyssey derdim ancak Odyssey 9'sa Origins 8'dir. Origins'teki eleştriler olmasaydı Odyssey için bu sözleri sarf etmiyor olurduk.

@Vulture cevabınız için teşekkürler. Ben Kassandra ile oynuyorum, paralı asker olması benim hoşuma gitmedi açıkçası. Bayek yaptıklarını bir medjay olduğu için yaparken Kassandra para için yapıyor. Ama dediğinizde haklısınız, Odyssey'de karakterlerin duyguları daha güzel yansıtılmış.
Güç fantazisi hoşunuza gitmiş, benimse aksine en beğenmediğim kısım bu oldu. Gerçekçilikten çok fazla uzaklaşılmış. Gerçekçilik bırakılınca bu bir avantaja çevrilerek dövüş sistemi çok daha geliştirebilmiş.
Ben suikast sistemindeki enerji olayına alışamadım. Bir kampa gidince önce en hafif askerleri kesiyorsunuz ki enerji dolsun, sonra o enerjiyle daha zırhlı askerleri kesiyorsunuz. Yani nefret ettim diyebilirim bu sistemden.
Ama benim için Odyssey'in daha iyi yönleri de var tabii. Özellikle yan görevler ve hikaye anlatımı. Daha fazla düşünülmüş. Seçim sistemi de güzel.

Tekrardan "çöp" demek yerine düşüncelerinizi düzgünce paylaştığınız için teşekkür ediyorum.😃

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı