Neden Yarış Oyunlarında Mouse Kontrolü Yok?

Beşiktaş JK

Hectopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521964243
Selamun Aleykum.

Soru açık arkadaşlar. Belki ben görmemiş olabilirim ama oynadığım hiçbir NFS oyununda, GRID'de vs. aracı sürerken mouse ile sağa sola bakamıyoruz. Örneğin GTA serilerinde arabaya binince mouse ile çevirerek gidiyoruz ve çok daha rahat bir sürüş deneyimi sağlıyor, açıyı ayarlıyoruz, önümüze gelenleri daha net görüyoruz. Tamam, diyecekseniz GTA açık dünya oyunu farklı vs. ama sizce de böyle olsa daha iyi olmaz mıydı?

Ya da mouse ile sağa sola bakabildiğimiz, kamerayı çevirebildiğimiz bir oyun biliyor musunuz?

NOT: Mouse ile kontrolden kastım fareyi sağa çevirince aracın sağa dönmesi değil, sağ taraftaki nesneleri görmek, açıyı ayarlamak.

@Jira @Handsome Reis @BERWAR @MF

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısacası oyunu yapan firmaların tembelliğidir. Ek maliyet yada yapmayı bilmediklerinden olabilir. NFS serisine bakarsan hiçbir gelişme göstermeyen aynısının kopyası oyunlardır. EA Games için yeri geldiğinde para kazandıracak ek içerik çıkaracak tarzda tasarlanır.

Kısacası oyunu yapan firmaların tembelliğidir. Ek maliyet yada yapmayı bilmediklerinden olabilir. NFS serisine bakarsan hiçbir gelişme göstermeyen aynısının kopyası oyunlardır. EA Games için yeri geldiğinde para kazandıracak ek içerik çıkaracak tarzda tasarlanır.
Hocam öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Ancak benim yakındığım durumun firma tembelliğiyle alakası olduğunu pek düşünmüyorum. NFS serisi bana da eski tadı vermiyor ama kopya olarak gördüğümü söylemem, pek çok yenilik geliyor bence.

Sanırım pek etik olmaz. Çünkü o anda yola konsantre olmak daha mantıklı olur. Yapımcı firmalar da böyle düşünmüş olabilir.

Fareyi sağ sola döndürmek diğer yaptıkları yanında hiçbir şey kalır. Tembellikle alakası yok diye düşünüyorum.

Sanırım pek etik olmaz. Çünkü o anda yola konsantre olmak daha mantıklı olur. Yapımcı firmalar da böyle düşünmüş olabilir.

Fareyi sağ sola döndürmek diğer yaptıkları yanında hiçbir şey kalır. Tembellikle alakası yok diye düşünüyorum.
Hocam ben MTA yani GTA San Andreas'ın Online oyununda 8 yıl boyunca mouse ile araç sürdüm. Tamam, aynı şey değil çok farklı olabilir ama bence ilk paragraftaki düşünceniz pek denemediğinizden dolayı. Gerçekten aşırı rahatlık olucak bence.

İkinci paragrafınıza ise tamamen katılıyorum.

Çoğu oyunda sağa sola öne arkaya bakma var ama hepsi 90 derecelik. Forza Horizon 3'te aradaki 45 derecelikler de var fakat kendiniz ayarlayamıyorsunuz.
Evet malesef ki. Ben tabiki bir profesyonel değilim ama şahsi fikrime göre örneğin NFS yeni oyununda böyle bir değişiklik yaparsa oyunun daha fazla tutulcağını ve insanlar tarafından ilgi çekeceğini düşünüyorum.

Bu arada şimdi aklıma geldi, böyle bir kontrol olsa idi konsollarda nasıl oynancaktı bu oyunlar? Konsollarda normal oyunlar gibi sabit kamerayla devam edilebilirdi ama sanırım bu da biraz bilek gücünü azaltır, mouse kullananların avantajı olur gibi.

Belki de aradığım cevap budur, NFS oyunları konsol için çıkıyor mu bilmiyorum ama mouse kontrolü olmamasının sebebi bu olabilir.

Elbette çeşitli yolları vardır bunu yapmanın ama oyuncuların -özellikle sabit kameraya alışmışken- böyle bir kullanıma yöneleceklerini düşünmüyorum konsolda. Gereklilik konusunda ise katılmıyorum şahsen. Uzun yıllar mouse ile sürmenin ne olduğunu görseydiniz bence siz de öyle düşünürdünüz. :)

GTA San Andreas'ın Online oyununda 8 yıl boyunca mouse ile araç sürdüm.
Mouse ile araç sürmek benim en gıcık olduğum durumdur. GTA San Andreas' da da GTA IV' de de beni çileden çıkarıyordu bu mouse işi. Sağa dönüyorum ama kamera hala eski konumunda. İlle de o mouse oynatılacak. Ve ya iki saat kameranın otomatik olarak dönmesini bekleyeceksin.

Şimdi ben araba mı sürüyorum yoksa FPS ya da TPS oyununda adam mı koşturuyorum?
Tabi oyunda araba sürmekle beraber sağa sola ateş etmeniz de gerekebiliyor, orası ayrı. Ancak bu kameranın otomatik dönmemesi için bir sebep değil. Neyseki GTA V' de bu mekanikleri çok güzel oturtmuşlardı.

Neyse, konuya döneyim hemen. Eğer yarış oyunları da GTA San Andreas ve ya GTA IV gibi olsaydı hiç iyi olacağını düşünmüyorum. @Mr.Acar gibi düşünüyorum ben de. Yola konsantre olamazdım mouse çevirmekten. Küçüklükten gelen alışkanlıkla yarış oyunlarını hep iki elle oynarım. Bir elim el freni ve nitroda diğer elim de yön tuşlarında. İşin içine mouse olunca bayağı sıkıntı çekerdim.

Ama kastettiğiniz durum GTA V gibi ise, belki olabilirdi.

Hemen hemen bütün yarış oyunlarında klavye tuşları ile sağa, sola ve geriye bakılabiliyor aslında. Ama bu sizin istediğiniz özellik değil herhalde.

Bazı konsol oyunlarında da analog ile bakabiliyorsunuz. (Mesela yeni NFS 2015)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı