Neden yeni ekran kartlarının Türkiye fiyatları dengesiz?

shadow170

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler, öncelikle bu konuyu açma sebebim alışveriş tavsiyesi için değil. Sadece bu konuyu cidden merak ettiğimden açtım.

Malum yakın zamanlarda NVIDIA RTX 3000 serisini tanıttı ve fiyatları da 2000 serisine oldukça yakın olacağı söylendi. Ve aynen dedikleri gibi yurt dışında bu fiyatlar doğru bir şekilde uygulanıyor.
Bkz:
1q.jpg

550-600 Euro arasında değişiyor kartın Almanya fiyatı modeline göre. Şimdi bu kartın TR fiyatına bakalım:
2p.jpg

Bu model en ucuz ve bulabildiğim en ucuz inandı şimdi çoğu kişi diyecek ki "kardeşim ülkede çok vergi var ondan" eyvallah doğru da bu donanımda benim bildiğim sadece %18 KDV var. Hani varsayıyorum dediğiniz gibi vergi var eyvallah. O zaman şu fiyatlara bir bakalım:
3d.jpg

4f.jpg

Gördüğünüz gibi kur fiyatın neyse ona çok yakın bir fiyatta TR'de var bu üründe. Yıllardır bilgisayar parçalarının yurt dışı ve yurt içi fiyatlarını kıyaslayan birisi olarak normalde olan her zaman kura göre çarptığınızda hemen hemen aynı fiyatlardı. Ama sırf yeni çıkan model diye düpedüz kazık yiyoruz ülkece. Bu olay Xiaomi'nin Türkiye'ye girişinde de aynı şekilde sinirimi bozmuştu. Yurtdışında 450 dolar olan cihazlarının fiyatı Samsung'un 700 dolara sattığı cihazlarla aynı.

Bu olayların aslını sebebini bilen varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Bana tek makul açıklaması bizim dağıtıcılarımız güzelce kazıklıyor bizi gibi geliyor.

Mobil tarafı için diyorum Xioami her yerde aynı fiyattan satarken Samsung ülkemizde özel fiyat politikayla geliyor. Samsung Watch 3 400 Euro civarı fakat burada 2300 TL.
Ekran kartları için de sınırlı stok getirdikleri için ve bu kartı bekleyenlerin alacağını varsaydıklarından yüksek fiyatla kar etmeye çalışıyorlar anlaşılan. İlk çıktıklarında hepsinin stokları bitmişti.

Herkese iyi günler, öncelikle bu konuyu açma sebebim alışveriş tavsiyesi için değil. Sadece bu konuyu cidden merak ettiğimden açtım.

Malum yakın zamanlarda NVIDIA RTX 3000 serisini tanıttı ve fiyatları da 2000 serisine oldukça yakın olacağı söylendi. Ve aynen dedikleri gibi yurt dışında bu fiyatlar doğru bir şekilde uygulanıyor.
Bkz: Eki Görüntüle 786956

550-600 Euro arasında değişiyor kartın Almanya fiyatı modeline göre. Şimdi bu kartın TR fiyatına bakalım: Eki Görüntüle 786955

Bu model en ucuz ve bulabildiğim en ucuz inandı şimdi çoğu kişi diyecek ki "kardeşim ülkede çok vergi var ondan" eyvallah doğru da bu donanımda benim bildiğim sadece %18 KDV var. Hani varsayıyorum dediğiniz gibi vergi var eyvallah. O zaman şu fiyatlara bir bakalım: Eki Görüntüle 786954
Eki Görüntüle 786953

Gördüğünüz gibi kur fiyatın neyse ona çok yakın bir fiyatta TR'de var bu üründe. Yıllardır bilgisayar parçalarının yurt dışı ve yurt içi fiyatlarını kıyaslayan birisi olarak normalde olan her zaman kura göre çarptığınızda hemen hemen aynı fiyatlardı. Ama sırf yeni çıkan model diye düpedüz kazık yiyoruz ülkece. Bu olay Xiaomi'nin Türkiye'ye girişinde de aynı şekilde sinirimi bozmuştu. Yurtdışında 450 dolar olan cihazlarının fiyatı Samsung'un 700 dolara sattığı cihazlarla aynı.

Bu olayların aslını sebebini bilen varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Bana tek makul açıklaması bizim dağıtıcılarımız güzelce kazıklıyor bizi gibi geliyor.

Vergiler, ama satıcıların da etkisi büyük.

Geri
Yukarı