Nefes darlığı olup korona aşısı olmak

LutfıPolat

Hectopat
Yer
Kocaeli/İstanbul
Çocukluktan beri nefes darlığım var, bazı geceleri uyuyamıyor ve bazen gün içerisinde sorunlar yaşıyorum. Eskiden astım, bronşit geçirmiştim ve şu an korona aşısı olmaya çekiniyorum açıkçası. Göğüs hastalıkları doktoruna gittim, bir şey söyleyemedi. Kalp doktoruna görünmem gerektiğini söyledi. Kalp doktoru ise göğüs hastalıklarına yönlendirerek ikilem arasında gidip geldim. Benim gibi nefes sorunu olup aşı olan var mı? Bugün yarın olmayı düşünüyorum ve aklımda Sinovac aşısı var.
Kahkaha atan sevgili arkadaşım bu korkum bir yerlerimden değil doktorum söylediklerinden dolayı :)

Aşı olmadan önce doktor sana sorar hastalığın var mı diye, orada söylersin. Ona göre ol ya da olma der. Sormazsa da aşı olmadan önce sen söyle.

Bu tip, hastalığı olan kişilere zaten Sinovac öneriyorlar ve tam emin olmamakla beraber zorla Sinovac yaptırıyor bile olabilirler. Yani istese bile BioNTech olamıyor, yan etki ihtimalinden dolayı.

Astım hastasıyım ve uçan kuşa alerjim var desem abartmamış olurum 😅 Nefes darlığı sıradan bir olay gibi geliyor.

Durumu hekime izah ettim. Aşı sonrası 30dk beklemek şartıyla sorun olmayacağını belirtti. 2. dozu olalı 4 hafta olacak ve sorun yaşamadım.

Aynı şekilde hastaneye gidip aşı vurulmadan önce durumu belirtin ve hekimin yönlendirmesine uyun.

Son düzenleme:
kronik bir akciğer hastalığım var.Biontech 2.dozu yaklaşık 2 hafta önce oldum ilk dozda bir sorun olmadı ancak 2.dozda 3-4 günlük burun akıntısı boğaz şişliği yaşadım.Onun dışında nefesimi etkileyecek birşeyim olmadı.Doktorlarımda olmamı önermişti zaten.

Astım hastasıyım ve uçan kuşa alerjim var desem abartmamış olurum 😅 nefes darlığı sıradan bir olay gibi geliyor.

Durumu hekime izah ettim. Aşı sonrası 30dk beklemek şartıyla sorun olmayacağını belirtti. 2. dozu olalı 4 hafta olacak ve sorun yaşadım.

Aynı şekilde hastaneye gidip aşı vurulmadan önce durumu belirtin ve hekimin yönlendirmesine uyun.

Evet öyle gerçekten kapalı ortamlarda bir süre kalınca daralıyorum nefes alamıyorum ve internette sorun astım hastalığı geçirip sorun yaşayan birçok insan gördüm ki aşı ilk çıktığı zaman yine nefes darlığım yüzünden doktoroa gittiğimde korona olursan ilaçlarını kullanma demişti bu yüzden aşının yan etkilerinden korkuyorum açıkçası.

2.dozu olalı 4 hafta oldu ve sorun yaşadım demişsiniz ne gibi sorun?

2. dozdan sonra aşırı terleme sorunu yaşadım. 3-4 gün sonra ortadan kalktı. Aslında sorun bile denemez ama belirtmekte fayda var.

Bu belirtiler oluyor daha kötüsü bende ki nefes darlığı genetik dayım BioNTech aşısından sonra 2 hafta yataktan çıkamadı yaz ayında üzerine yorgan atıyordu kat kat.

Geri
Yukarı