Nemli havada bilgisayarı nasıl koruruz ?

Ritualist

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Ahşap üst yüzey işlemcisi
Alanya'da yaşıyorum. Yazın buradaki hava %95 nemli oluyor. Evden dışarıya adım attığım zaman şöyle bir sıcak buhar bir anda yapışıyor üstüme :) Deniz kıyısı olduğu için havadaki tuz oranıda çok yüksek. Böyle havalardan bilgisayarımızı korumak için ne yapmalıyız ? Ne gibi önlemler almalıyız. Sıvı soğutmalı sistemler işime yarar mı?

Olduğunca kuru bir odaya koy diyeceğim ama her yer belli ki nemli, sıvı soğutma ise bence bir faydası olmaz sen kasa içi havalandırmayı iyi yap yeter.

4 tane 120mm hava giriş fanı var. 2 tane de egzoz fanı mevcut. Odamda klima yok. Ama kapıyı yazın kapatıyorum içeriye az nem giriyor. Balkon kapısını açtığımda nasıl anlatsam bunu. bilgisayarın üstü buhar oluyor. Toz filtresi gibi bir şey düşünüyorum. Ama malzemenin adını daha bulamadım :)

Klimacılara git orada kalitelisini bulursun toz filtresinin.
Bilgisayar için değil klima için satılıyor sen keser o boyuta getirirsin.

Bilgisayarın üstü nasıl buhar oluyor? Orada yaşayan arkadaşlarım var geçen sezon bende bodrumda tatil yaptım. Böyle bir şey ile karşılaşmadım açıkçası.

Bahsettiğin fan filtresidir. Birçok bilgisayarcıdan temin edebilirsin. Klimacı nedir ya? :D Mesela;

Khan Gaming 120mm Aluminyum Fan Toz Filtresi,Slv GittiGidiyor'da 97869014

120mm Fan Filtre - Alibaba.com'daki 120mm Fan Filtre Üreticiler, Tedarikçiler ve İhracatçılar

Bu filtrenin amacı tozu engellemesidir. Hava sıcaklığı ile ilgili herhangi bir etkisi yoktur. Bu denli sorun yaşıyorsan imkanın varsa su soğutma alabilirsin.

Buranın havası egenin havası gibi değil burada nem daha çok. Bu fan filtreleri tam bana göre. :D Ama fiyatı biraz fazla alüminyum malzeme yerine sert plastik kullanılabilirdi. Alüminyum baya pahalı bir maden. Ben bu filtrelerin ucuz olanlarını araştırayım. Bütçemin yetmez ise klimacılara gideyim. El emeği göz nuru filtre yaparım belki :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı