Neoliberalizm gerçekleri

Kardeş ben değerli vaktimi artık harcamak istemiyorum misal o yüzden senin köle benimse efendi pozisyonunda olduğumuz işbu aracılı durum bana kafi.

İlla SPOİLER istiyorsan madem, sana üç beş bir şey çıtlatayım.

" Serbest piyasa olmadan buğdayın fiyatını ve ne kadar gerektiğini bile hesaplayamazsınız. " @Estar Abi

@283156 Şimdi havalı laf olduğuna sen bunu anlayamazsın ama algısından sana havalı geldiği geçin izlenimin olumlu diye sen bunu doğru kabul edersin yukardaki önermeyi ya!

Serbest piyasa olmadan buğdayın fiyatını ve ne kadar gerektiğini bile hesaplayamıyoruz falan, şimdi bu ifade dünyanın en saçmaca önermesidir peki niye?

Mahsulün değerini belirleyen şeyleri gelsen ilen bir maddeler halinde kafamızdan hesap edelim bi.
  • Birincisi mahsule olan talep ihtiyaç, nüfusun mahsule olan ihtiyacı, haliyle de elbet nüfusla işlenmiş mahsulün ön görülen mahsul yani, bunlar denk olmalı.
  • Ön görülen mahsule de tohumluk dahil kardeşim, yani tohumluk çıktığı zaman ki mahsul nüfusa yetmeli.
  • Toprağın ne kadar süre dinlendirileceği ne kadar süre ekileceği periyotları
  • Ekiminden hasadından tüm süreçlerde, iş gücü maliyetlerinden tut da tüm maliyetler hesaba katıldığında, öngörülen maliyeti aşmaması lazım.
  • Tarım arazilerin sulak olması lazım, ayrıca verimli ve bildiğin tarım arazisi sınıfında olması lazım jeolojik olarak, üstüne birde sulama ilaçlama gübre ve diğer masraflar
  • Mahsulün stok edileceği soğuk hava depolarından tut da saklama koşulları maliyetleri
  • Mahsulün dağıtılması dağıtım ağı ve ulaşım nakliyat ve diğer maliyetler.
Vesaire vesaire bunlarla birlikte mahsulün değeri oluşur da konumuz bu mu elbet değil?

@283156 Gerek ilgili bölgenin nüfusu taşıma kapasitesi olsun, gerekse de meteoroloji olsun, gerekse de su kaynakları olsun, gerekse de bölge arazilerin tarıma elverişliliği olsun?

Ne olursa olsun kardeşim, bir salaklık yaparsan o kaynakların süreğenliği de tehlikeye girer tehlikeye girince de 100 birim mahsul alacağına beş on birim mahsul alırsın belki de hasat kırılır onu da alamazsın.

EKO SİSTEMİN İÇİNE ETTİĞİN GİBİ, bazısın salaklıklarla bir dahası tek karış mahsulde alaman misal örnek?

@283156 Siyanür linçleme ilen maden işlemede kullandığın bir zehirli metal toprağı ve su kaynağını bir daha kullanaman cicim benim.

@283156 Ayrıca diyelim su ihraç ediyorsun diyelim, dolaşımdaki su ve tatlı su kaynağın şişeleyip satmadan tut da bir de üstüne saçma saçma muhabbetler için harcıyorsun diyelim, O su dolaşımdan çıkınca yerine gelmediği gibi, sonrasın tarım arazinde kullanacağın su da bulaman. Örneğin Türkiye'de taşıma suyuyla değirmen döndüren köyler var, Köylere su tırlarla falan gidiyor.

@283156 Haliyle yapacağın her salaklık aynı zamanda sana sağlamından döndüğü için

Bu tür meselelerde hayali endekslere değil de, salt yalın verilere bakarsın.

Yani TOPRAKTAN FAZLA MAHSUL ALACAĞIM DİYEN DELİRİRSEN HASAT KIRARSIN TOPRAKTAN MAHSUL ALAMAN SONRA, ALAMADIĞIN GİBİ DE TOPRAĞIN VERİMİ DE DÜŞER, O yüzden bütün bu muhabbetin ederini

ZİRAAT BELİRLER FEN BELİRLER BİLİM BELİRLER.

@283156 YANİ BUĞDAYIN FİYATINI NE BELİRLER NORMALDE normali nedir bunun.

BİLİM BİLİM BİLİM BİLİM BİLİM.

@283156

Ek not : Eğer bir iyileşme belirtisi görürsem, dikine tarım TOWER muhabbetinden topraksız tarım muhabbetini de konuşabiliriz ama, onda kullanacağın solüsyon maliyetin tut da havalandırmasına ışıklandırmasına dolapların bölümlendirilmesine değin türlü iş var.

Bahsettiğim yukarıda muhabbetler bunlar Kuru Tarım ve Tarım için geçerliydi, Dikine tarımlarda yani topraksız tarım da da başka başka veriler söz konusu.

Konsepti anlayabilmenizi beklemiyordum zaten. Bilim kartı da geldi :D Serbest piyasa teorisini ben mi uyduruyorum hocam? Fizibilite raporu ne demek en azından ona bakıverin. Adam baya girişimcilerin girişimcilerin zaten düşünmesi gereken şeylerle serbest piyasayı eleştiriyor. Ne alakası var, siz ne yaşıyorsunuz? @283156 hocam neyse, ileride umarım çiftçiliğinizi kurar ticarete atılırsınız, ekonomi nasıl dönüyormuş kendiniz deneyimlersiniz.

İyi forumlar ikinizi de :)

Son düzenleme:
Aslında var ya gelin notları karşılaştıralım bakalım @283156

Bu böyle olmayacak.

Saydığınız ülkeler Liberal değiller ki?

@TT12X sen bak oradan buradan yarım ağız duyduklarınla o ülkeler LİBERAL olayına kanmışsın, Halbuki O ülkelerin Liberal olmadığını bütün dünya biliyor.

Almanya gibi Sosyal devlete de Liberal dedin ya, valla helal olsun bravo :D

@283156 Maaşın düşer kardeş verimli olamazsın böyle, bıdı bıdı bıdı Tebrikler kandırıldın :D

Önüne gelen Motivasyon konuşmacısına kanan @283156 temsilisin.

Yani bu da özetle arkadaşlar, @283156 benim senle şu an muhabbet ediyor oluşum nedeni nedir?

Para mı? Yok hayır, sen bir umut iyileşme belirtisi göstersen ben de diyeceğim ki umut var.

Fakat sende iyileşme belirtisi olmayınca?

Yani bu düzenin ve bu saçmalığın müsebbibi aslında sizlersiniz o kadar, cehalet ve cahillik.
Liberalizm sadece ekonomiyle alakalı değildir özgürlükle de alakalıdır.

Ve bak mesaj bile silindi moderatörlerce niye işte bu Liboşluktan dolayı.

Maraş'ta deprem kendilerinin suçu diye şimdi, Liboşluk damarları iyicene şiştiği için hemen ne kadar gerçek varsa anında sansürlüyorlar çünkü sadece kendilerinin sesi çıkmalıdır yada kendilerini onaylayanların.

Ondan sonra da işte sende her yerden liboşluk şöyle güzel böyle iyi lafları duyduğun içinde liboşluğu nimet sayarsın.

Bak Maraş depremiyle alakalı gerçekleri yazamıyorum niye çünkü TECHNOPAT LİBOŞ PLATFORMUNDAN dolayı.

Technopat'a örneğin bu yaptıkları açıkça bir suçtur, şaka değil gerçekten lakin şimdi Technopat'a sen en ufak dokunsan hemen başlayacaktır.

Özgürlük hani nerede özgürlükler nerede o Ciyak ciyak insan hakları falan?

Peki o TECHNOPAT tarafından arzulanan o özgürlük insan haklarını neden tam tersi istikamette TECHNOPAT rezilliği görüyoruz?

Çünkü Liboşluktan bu kadar basit.

Misal bu da şu demek bizde o zaman Liboşluğun bu ar damarı çatlamışlığını dizginlemek adına, sağ fraksiyonu coştururuz ki dünyada ona hazırlanıyor.

Liboşları yerin yedi kat altına gömecek kadar dünyada aşırı bir sağ yükselecek.

O zamanda ben açıkça söylüyorum, destekleyeceğim yani.

Liboşlar çünkü görüp görebileceğin en büyük tehdittir.

Ve açıkça söylüyorum, ülkemizde de şu an dengede gidiyor ama çok değil bir kaç yıla da bu aşırı sağ tansiyon infial yükseldiği gibi, en ağırından eylemlere de girişir.

Bende açıkça ülkemizde gerek maddi gerek manevi emin olun her türlü onları aşırı sağ yükselişini desteklerim baba.

Liboşlar böylesin irrite bir tehdit çünkü, ve derslerini de sağlam almalılar.

Liboşlar us ile uslanmazlar tekdir ile de uslanmazlar, Liboşların hakkı en sağlamından kötektir.

Tıpkı o Rusya'dan ABD'ye iltica edip de, başına PEDOFİLİK eğilim gelince, Liboşluktan kurtulan kadın gibi, sağlamından en acısından şöyle LÖP kötek yiyecek ki LİBOŞLAR.

Bundan dolayı da dünyada aşırı sağ desteklenecek.
Hem yazdıklarım siliniyor diye ağlıyorsun hem de liberalizme saldırıyorsun. Senin ifade özgürlüğün için bile savaşacağız biz merak etme liberalizm budur çünkü.

Liberalizm sadece ekonomiyle alakalı değildir özgürlükle de alakalıdır.

Hem yazdıklarım siliniyor diye ağlıyorsun hem de liberalizme saldırıyorsun. Senin ifade özgürlüğün için bile savaşacağız biz merak etme liberalizm budur çünkü.
İsveç, 19. yy.lerde laissez faire'ye geçti. Anders Chydenius kimmiş araştırabilirsiniz, İsveç'in Adam Smith'i denilebilir. 1809 Devrimine bakabilirsiniz. Lars Johan Hierta kimmiş bakabilirsiniz.

Almanya ordoliberal bir ülkedir. Ordoliberalizmin çıktığı topraklar liberal değilmiş(!) Turgut Özal dönemi de neoliberal değil, ordoliberal dönemidir.

Son düzenleme:
Ben kendimi inzivaya cekmek istiyorum, hatta basit bir hayati olan ciftci olmak isterdim. Stresten, para kazanma kaygilarindan uzak, insanlardan uzak bir hayat.
Mandıra filozofu gibi olmak, var bir hayalimiz🙂

Liberal ülkeler: İsveç , Norveç , Danimarka , İsviçre, Amerika , Finlandiya , Almanya.

Sosyalist ülkeler : Küba , Vietnam , Çin.

Otoriter ülkeler: Arabistan , Afganistan , İran , Irak.

Hangisinde insanlar daha mutlu?

İstersen 100 sayfa yazı yaz ben buna bakarım.
(5) Neoliberal dönemde, en çok ekonomik büyüme sağlamış ülkeler neoliberalizmin kurallarından (yani Washington uzlaşmasından) en çok sapan devletlerdir... Güney Kore, Malezya, Japonya vs. ama bunlar bas bas bağırsalar da biz neoliberal politikaları uygulamıyoruz diye bunlar dünyaya neoliberalizmin zaferi diye tanıtılırlar...

(6) Neoliberal rejimler küreselleşme maskesi altında pazarlanır...

Öte yandan göllerin vs. durumu var.
Hocam bu durum nedir?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı