Neptune 4 nozül açma teli kırılınca ne yapılmalı?

Yakupapaydin

Hectopat
Neptune 4 cihazımda ilk defa Nozül tıkanması yaşadım. Nozülü önce 250 sonra 300 dereceye kadar ısıttım. İşe yaramadığı için tel yardımıyla alttan kanal açmayada çalıştım. Sonunda Nozülü değiştirecektim ancak yazıcıyla gelen küçük anahtar yetersiz kaldı nozülü oynatamadım, tıkanıklığı açmaya inat edip telle uğraştım sonunda telin yarısı içindeyken kırıldı. Yarın nozüle göre lokma alıp açacağım dikkat etmem gereken bir şey var mı? Bir ay kadar tecrübe edindim yazıcıyla pek anlaşamadım pek modelde basamadım uğraşlarım sonucu tabladan kalkma sorunu azalsada devam ediyor. Yatak kalibrasyonunun varyans değeri 0.25 dolaylarında fena sayılmaz. Saç spreyi de kullanıyorum kenar yapıştırma desteğide ekliyorum yine de bana mısın demiyor.

Teli nozül sıcakken kullandıysan kırılması ilginç.

Nozülü sökmeden önce ısıtman gerek yoksa blok içinde kırılabilir. Sökme takma sırasında soğutma bloğunu da pense/anahtar/kurbağacık vb. bir şeyle sabit tutman gerek yoksa döner. Sıkma işlemi tatlı sert olmalı, güç denemesi yapma diş sıyırabilir ya da nozül kırılabilir. Sökme-takmada kablo ve soketlere dikkat et.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tablaya yapışmaması cilt yağından ya da kullanıma bağlı kirlenmeden olabilir, ara ara sıcak su, temiz sünger ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp kağıt ya da temiz kağıt havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutmalısın. Baskı öncesi alkol/klasik kolonya ve peçete ile silmek de iyi olur. Tabla yüzeyine dokunursan yüzey kirlenir. Supportların tabla ile temas yüzeyini arttırma ve skirt ayarları tutunmaya yardımcı olacaktır. Elegoo Cura kullanıyorsan stock ayarların biraz agresif olduğunu söyleyebilirim, ince ayar yapman gerek. Cura'da max volumetric speed ayarı olmadığı için de Prusaslicer kullanman daha iyi olacaktır.

İlk makinen olduğu için 3D baskı ayarları ile ilgili dökümanları okumanı tavsiye ederim.

Nozül parçaya sürtüyorsa baskı sırasında modele çarpa çarpa da tabladan ayırıyor olabilir, sebebi saptayıp çözmen gerek.

Yaşadığın baskı sorunları için de konu açabilirsin.

Son düzenleme:
Sorunun kaynağı Ptfe borusunun tıkanmasıymış. Tinylab eco makarasız filament almıştım bitmiş filamentin makarasını yandan söküp takarım sandım öyle olmuyormuş. Kendim düzenek kurdumda takılı kaldı yine ondan sonra boru tıkandı. Artık filamenti parça parça kesip kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• 20240127_190557.jpg
    20240127_190557.jpg
    73,2 KB · Görüntüleme: 15
Nette makara tasarımları var, iç çapı uyan birini bulursan kullanabilirsin belki.

Yakın zamanda Porima da 2 renk için makarasız filament çıkardı, gerçi pek de avantajlı bir fiyatı yok, sayfalarında makara dosyası da var. Tinylab'ın da makara tasarımı hazır vardır belki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı