Nereye yatırım yapmalıyım?

Baran30

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya/Turkey
Arkadaşlar 3 bin TL param var, 16 yaşında öğrenciyim. Yazın kazandığım bir para, sizce bu parayı nereye yatırmalıyım? Hisse senedi mi almalıyım veya Bitcoin mi dolar mı, altın mı? Kafam karıştı, sizce nereye yatırmalıyım? Acelem yok yani, uzun vade olarak düşünebilirsiniz. Hisse veya BTC almaya yaşım yetmiyor diye dert etmeyin, ailemden birinin üzerine alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ben sana desem A al. İki hafta sonra bu A'nın değeri düşse senin 3bin liran 2300 liraya düşse nasıl hissedersin ? Keşke B alsaydım aklına uydum şunun düştüğüm hale bak demez misin ?

Veya senin aldığın bu A'nın fiyatı artsa olsa sana 3700 lira bana kalkıp sağol kardeşim al şu da senin payın deyip karından pay mı vereceksin. Versen de bu yasal mıdır ? Ben bu kazancımı nasıl vergilendireceğim.

Çokça duyduğunuz "Yatırım tavsiyesi değildir" lafı çok kullanıldığı için erozyona uğramış bir laf. Kanuni olarak benim sana yatırım tavsiyesi verme yetkim yok. Senin de bu yetkiye sahip olmayandan almamak gibi bir mesuliyetin var aslında.

Bak kendin söylüyorsun kafam karışık diye. Böyle umuma açık bir yerde sırf kıllığına kötü niyetinden seni zarar ettirmeye çalışıp aklını daha fazla manipüle edip yanlış bir karar almanı sağlamak isteyenler olamaz mı ?

Döviz, altın, faiz, hisse, ekonomi hakkında elinden geldiğince araştır kafanda bir fikir oluşsun. Bu kolay birşey değil ben kendim bilsem zaten bir hafta sonra hangisi ne olacak ben zengin olurdum değil mi ? Ki bunu başkalarıyla niye paylaşayım.

Yaşın küçük, kesinlikle kendi ailen dışında kimseden tavsiye alma. Onların hayat tecrübesine güven. Batsan da zarar sizin zararınız, kazanç sizin kazancınız olur.

Şimdi ben sana desem a al. İki hafta sonra bu A'nın değeri düşse senin 3bin liran 2300 liraya düşse nasıl hissedersin? Keşke b alsaydım aklına uydum şunun düştüğüm hale bak demez misin?

Veya senin aldığın bu A'nın fiyatı artsa olsa sana 3700 lira bana kalkıp sağ ol kardeşim al şu da senin payın deyip karından pay mı vereceksin. Versen de bu yasal mıdır? Ben bu kazancımı nasıl vergilendireceğim.

Çokça duyduğunuz "yatırım tavsiyesi değildir" lafı çok kullanıldığı için erozyona uğramış bir laf. Kanuni olarak benim sana yatırım tavsiyesi verme yetkim yok. Senin de bu yetkiye sahip olmayandan almamak gibi bir mesuliyetin var aslında.

Bak kendin söylüyorsun kafam karışık diye. Böyle umuma açık bir yerde sırf kıllığına kötü niyetinden seni zarar ettirmeye çalışıp aklını daha fazla manipüle edip yanlış bir karar almanı sağlamak isteyenler olamaz mı?

Döviz, altın, faiz, hisse, ekonomi hakkında elinden geldiğince araştır kafanda bir fikir oluşsun. Bu kolay bir şey değil ben kendim bilsem zaten bir hafta sonra hangisi ne olacak ben zengin olurdum değil mi? Ki bunu başkalarıyla niye paylaşayım.

Yaşın küçük, kesinlikle kendi ailen dışında kimseden tavsiye alma. Onların hayat tecrübesine güven batsan da zarar sizin zararınız, kazanç sizin kazancınız olur.

Daha iyi bir açıklama yapılamazdı, ayakta alkışlıyorum hocam.

Yatırım tavsiyesi istemek ve vermek bence de doğru değil ama nasihat istememiş. Altın uzun vadede değer kaybetmeyecek bir şey saklaması ve harcaması savaş durumda bilen çok kolay olan bir araç. Bunun dışında vadeli hesaplarda paranı faizi ile işletmek en mantıklısı. Hisse işi sakat iş. Dolarda öyle görüyorsun dur. Borsa işlerine ilgili isen ve girmek istiyorsan en iyi tavsiye senin öğrenmen için demo foreks hesapları olucaktir. Bono almak borsa takip etmek çok deneyim gerektirir.

Yatırım tavsiyesi istemek ve vermek bence de doğru değil ama nasihat istememiş. Altın uzun vadede değer kaybetmeyecek bir şey saklaması ve harcaması savaş durumda bilen çok kolay olan bir araç. Bunun dışında vadeli hesaplarda paranı faizi ile işletmek en mantıklısı. Hisse işi sakat iş. Dolarda öyle görüyorsun dur. Borsa işlerine ilgili isen ve girmek istiyorsan en iyi tavsiye senin öğrenmen için demo foreks hesapları olucaktir. Bono almak borsa takip etmek çok deneyim gerektirir.
Bir müsibet bin nasihatten iyidir. :) Haklısınız istemeden haddimi aşmış olabilirim. Açıkçası 16 yaşındayım deyince hak gördüm kendimde iki kelam etmeyi kötü bir niyetim yoktu.

Naçizane tavsiyem Moderna, Pfizer hissesi almanız. Tabi ki portföyünün Apple gibi şirketlerle genişletebilirsiniz. Mesela bugün Moderna aşısının %100 başarılı olduğunu açıklayınca %16 değer kazandı. Ve düşünceme göre bu şirketler uzun zamanda da kolay kolay değer kaybetmez gibi gözüküyor. Tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Geri
Yukarı