Çözüldü "Nesnel mi öznel mi?" sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alonewolff

Centipat
Makaleler
2
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
"Sevimli kedi sahibinin kucağında yatıyordu" cümlesi öznel mi nesnel mi? ChatGPT şöyle bir cevap verdi:

1698954096970.png

Ben nesnel cümleler kanıtlanabilir diye biliyordum. Yani sevimli kedin sahibinin kucağında yatıyor mu yatmıyor mu? Bunu kanıtlayabiliriz. Yani sevimli kedi kısmı bizi ilgilendirmiyor diye biliyordum.

Niye ilgilendirmesin? 😀 O zaman ben de tatlı kedi kısmına baktım yatması beni ilgilendirmiyor diyebilir misin? Bu yüzden öznel ve nesnel konuları var.

Herkes farklı bir cevap veriyor ben anlamadım artık şu konuya bir açıklık getirin lütfen ortak bir fikir ile.
Kedinin sevimli olması cümlenin odak noktası olmadığı için ben nesneldir diye düşünüyorum. Oradaki yargı kedinin yatıyor olması. Bu da kişiden kişiye göre değişemeyeceğine göre cümle nesnel oluyor.

Kedinin sevimli olması cümlenin odak noktası olmadığı için ben nesneldir diye düşünüyorum. Oradaki yargı kedinin yatıyor olması. Bu da kişiden kişiye göre değişemeyeceğine göre cümle nesnel oluyor.

Ben de öyle düşünüyorum ama henüz kesin bir yargıya varamadım.

Doğru cevap olarak nesnel seçilmiş tam bir fiyasko :D :D. Bkz. https://tokimehmetakifersoyortaokul...ar/2020_11/09220309_OZNEL_NESNEL_CUMLELER.pdf

Daha Technopat admininin 5. sınıf konusu olan bir şeyi yapamıyor olması içler acısı... Sonra niye konum onaylanmadı, gereksiz banlar vs.

Hayır yani hangi kafayla nesnel dediniz tam anlayamadım sizi neye dayanarak nesnel dediniz açıklarsanız çok müteşekkir olurum. @524192 @YoğurtluÇiğköfte @Keremmss @358319 @raknhocam @189454 @Katirant

Doğru cevap olarak nesnel seçilmiş tam bir fiyasko :D :D. Bkz. https://tokimehmetakifersoyortaokul...ar/2020_11/09220309_OZNEL_NESNEL_CUMLELER.pdf

Daha Technopat admininin 5. sınıf konusu olan bir şeyi yapamıyor olması içler acısı... Sonra niye konum onaylanmadı, gereksiz banlar vs.

Hayır yani hangi kafayla nesnel dediniz tam anlayamadım sizi neye dayanarak nesnel dediniz açıklarsanız çok müteşekkir olurum. @524192 @YoğurtluÇiğköfte @Keremmss @358319 @raknhocam @189454 @Katirant
Yazdıklarımı iyi oku önce sonra tartışırız.

Fikrini belirttikten sonra çekilebilirsin kenara, hepimize tek tek etiket atmaya üşenmedin mi? Doğru yaptığın için aferin falan mi bekliyorsun, çözümü de alamadığın icin fazla üzüldün sanırım :D

Geri
Yukarı