Netgalaksi fiber, DNS ile yasaklı sitelere giriş

yunusemreucr

Hectopat
Daha fazla  
TurkNet kullanırken modeme 1.1.1.1 DNS'i ayarladığımda bütün cihazlardan bütün sitelere giriş yapabiliyordum. Netgalaksi fibere geçtim ancak modemden DNS ayarlaması yaptığımda çalışmıyor, nasıl halledebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1.1.1.1 yani Cloudflare DNS açıldığı gün Türkiye'de engellendi. Diğer DNS sunucuları da engelli aynı zamanda. Şu an da yasaklı sitelere giriş yapılabilen bir DNS yok diye biliyorum. Bu durumda tek çare VPN kullanmak oluyor. Siz nasıl yasaklı sitelere DNS ile erişim sağladınız hayret ettim.

Ben de TürkNet (yapa) kullanıyorum ve DNS bilgilerimi Google'ın, 8.8.8.8, 8.8.4.4 olarak yapınca yasaklı sitelere giriyor. Ama aynı DNS ayarlarını Türk Telekom'da kullanınca yasaklı sitelere girmiyor. Neden'i ne sizce?

Ben de TürkNet (yapa) kullanıyorum ve DNS bilgilerimi Google'ın, 8.8.8.8, 8.8.4.4 olarak yapınca yasaklı sitelere giriyor. Ama aynı DNS ayarlarını Türk Telekom'da kullanınca yasaklı sitelere girmiyor. Neden'i ne sizce?
DNS dediğimiz protokol IP adreslerini alan adına çeviriyor bir nevi. Sen eğer Türk Telekom DNS adresini kullanırsan onların kısıtladığı IP adreslerine giriş yapamıyorsun. Çünkü DNS sahibi o IP adresini kısıtlamış. Temel çalışma mantığı bu.

Ülkemizde en gelişmiş sansürü uygulayan ISS'lerin biri Turkcell/SOL diğeri de TT. Bunlar ek olarak Deep Packet Inspection (DPI) yani Derin Paket İnceleme de yapıyorlar. TurkNet, Netspeed, vs. gibi küçük ISS'ler bu tarz gelişmiş sansür uygulamıyorlar. Daha doğrusu abone sayılarından dolayı üzerlerinde o kadar baskı yok diyebiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı