Netspeed 2.4 GHz ve 5GHz hız farkı

baycall

Centipat
Merhaba arkadaşlar sonunda Fiber 50 Mpbs Netspeed’i bağlattım ve sonuçlarım şöyle ;

2.4 GHZ Wi-Fi hızım:

FDD6EA34-A857-404D-9CA9-97DFD7FC10B3.jpeg

5 GHZ Wi-Fi hızım:

1F4B799D-1825-40A6-84A9-53925F1FB90B.jpeg

Her ikisi de aynı aygıtta ölçüldü ve modemin dibindeyim. Bu aradaki farkı anlamadım normal midir?

5GHz 2.4 e göre bayağı hızlıdır. Modeme yakın ise bağlayacağınız aygıtlar da destekliyorsa 5GHz bandından bağlayabilirsiniz. TV yanında PS4, Apple TV falan varsa o şekilde bağlayabilirsiniz. Uzak odalarda 5GHz'ye bağlanırken sorun olur. Çekmez çünkü. Uzakta kalan aygıtlarda 2.4 ü tercih etmek durumundasınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her cihazımızda (TV, PC, telefon) 5GHz yok. Altyapım 100Mbps destekliyor. 5GHz'nin olmadığı zamanlar insanlar Wi-Fi ile 50Mbps yaklaşamıyorlar mıydı? Yani bir şeylerde sorun yok mu bilemedim?

Her cihazımızda (TV, PC, telefon) 5GHz yok. Altyapım 100Mbps destekliyor. 5GHz'nin olmadığı zamanlar insanlar Wi-Fi ile 50Mbps yaklaşamıyorlar mıydı? Yani bir şeylerde sorun yok mu bilemedim?
Screenshot_20191127-224023.pngScreenshot_20191127-224138.png
Aynı konumdan yaptığım iki test. Türk Telekom 100 Mbps kullanıyorum.

Eki Görüntüle 465390Eki Görüntüle 465389
Aynı konumdan yaptığım iki test. Türk Telekom 100 mbps kullanıyorum.

Bazen anlamadıgım şekilde 50'ye yaklaşmakta..

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video size gayet açıklayıcı olacaktır.
Bu videoyu konuyu açtıktan sonra izledim. Fakat anlamadıgım şey canı isterse 2.4 ghz ile 40-50 Mpbs arasında seyredebiliyor.

50MBPS paketin varsa 5GHz'i kapatıpta dene birde. Zaten farkı hissetmezsin bu hızda. N modu Wifi ayarlarında vardır B/G/N yazar varsa orada sadece N ile dene.
Yarın kanal değiştirme, n modu ve 5GHz kapamayı deneyeyim. Sonucu yazarım. Teşekkür ederim.
.
.
.

Kanal vs değişiklik yapmadan şimdiki 2.4 GHz testim. Biraz evvel 3-4 defa test ettim bu şekilde... Yani "2.4 GHz değerleri zaten az olması gerekir."diyen arkadaşlar bunun sebebini ben kavrayamadım.
Adsız.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı