Netspeed ADSL CRC hatası

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Netspeed ADSL kullanıyorum. Modemim ise Keenetic Extra DSL. Az önce Microsoft Edge'e Keenetic Dark Theme eklentisini kurdum. Bu eklenti ile Keenetic arayüzünde karanlık mod aktif olmakla kalmıyor, aynı zamanda CRC hatalarını görme gibi ek özellikler de açılıyor.

DSL tanılama sayfasına girdiğimde hattımda FEC, CRC ve HEC hataları olduğunu gördüm;
modem crc hatası 1.png

Bu 3 hata değeri de ara ara artıyor. Mesela sayfayı ilk açtığımda 167, 84 ve 51 idi. Şimdi 168, 85 ve 52 olmuş.

TT direğinden evime gelen bakır kablo 2 yerinden tamir görmüştü. 1-2 hafta sonra bölgeme yerleştirilen Tip 7 dolaplar hizmete geçecek ve 24 Şubat'ta VDSL'e geçiş yapabileceğim fakat CRC hatalarından dolayı şimdiden şüphelenmeye başladım.

Bunun sebebi sizce nedir? Sizce bakır kablonun 2 yerden tamir görmesinden kaynaklı olabilir mi?

Son düzenleme:
Endişelendirecek seviyede CRC hatası yok, kullanım esnasında farkedilmez.

Benim Tip-7 öncesi iki saatte 20000 CRC çıkıyordu, Tip-7 kabin aktif olunca 10 günde ADSL ile 1000 civarı CRC çıkmıştı, VDSL e geçince de 14 günde 2800 civarı şuanda. Eskiden oyunlarda sürekli packet loss yaşarken şuanda yaşamıyorum, sizde de iyileşir ama yine de olacaktır muhtemelen, benim sorunum ankastreden gelen kablodaki eklerden diye tahmin ediyorum ama çözmeye değecek birşey değil.

Bende 1 saat içinde 360.000 CRC oluştu. Hattım sağlam üstelik. CRC yüzünden hattımda yavaşlamalar oluşup duruyor.
Hocam o zaman sizin lokal kablolarda sıkıntı olabilir. Türknet'e geçecek misiniz?

Hocam o zaman sizin lokal kablolarda sıkıntı olabilir. Türknet'e geçecek misiniz?
Lokal kablolar zaten sağlam. Kötü bir ek vardı. Yak-1 ile sağlam bir ek yaptım. Ancak CRC hataları alıyorum. 18 dB SNR ile üstelik. Statik IP deneyeceğim. Yine verim alamazsam çıkacağım NetSpeed denen firmadan.
Eki yanlış yapmama imkan da yok ayrıca. Boncuğun sonuna kadar kabloyu sokup pense ile sapasağlam sıktım ve çok iyi oturdu. Eğilip bükülmesin diye elektrik bandıyla ek'in kafası haricinde kablonun görünen kısımları kapatıp sabitledim. Hayatımda bundan daha sağlam ek yaptığımı hatırlamıyorum cidden.

Lokal kablolar zaten sağlam. Kötü bir ek vardı. Yak-1 ile sağlam bir ek yaptım. Ancak CRC hataları alıyorum. 18 dB SNR ile üstelik. Statik IP deneyeceğim. Yine verim alamazsam çıkacağım NetSpeed denen firmadan.
Eki yanlış yapmama imkan da yok ayrıca. Boncuğun sonuna kadar kabloyu sokup pense ile sapasağlam sıktım ve çok iyi oturdu. Eğilip bükülmesin diye elektrik bandıyla ek'in kafası haricinde kablonun görünen kısımları kapatıp sabitledim. Hayatımda bundan daha sağlam ek yaptığımı hatırlamıyorum cidden.
Lokal kablolardan kastım dolaptan ankastreye gelen kablolardı.(Eğer onların ismi böyle değilse onu bilmiyorum.) Valla bu tecrübelerinizden dolayı NetSpeed'den soğudum, inşallah ben geçince böyle sorunlarla karşılaşmam.

Lokal kablolardan kastım dolaptan ankastreye gelen kablolardı.(Eğer onların ismi böyle değilse onu bilmiyorum.) Valla bu tecrübelerinizden dolayı NetSpeed'den soğudum, inşallah ben geçince böyle sorunlarla karşılaşmam.
Ha dolaptan kutuya gelen kablolar birkaç yıl önce sıfırdan çekildi. Yani onlarda bir sorun yok. Kutudan eve gelen kabloda (direklerden dağıtılmakta yani kutuya erişimim yok) ufak bir ek vardı. Zamanında bantla yapılmıştı ancak iyice aşınmıştı. Ek yapmak için elime aldığımda pıt diye ayrılıvermişti. Kalın kabloyu güzelce kestim. İnternetin olduğu 2 telin kıvrımlı ve karmaşık yerini kesip düz yerini aldım. Daha sonra ek'in başladığı diğer kabloyu güzelce soyup onun da karmaşık kısmını kesip düzgün yerini elime aldım. Daha sonra ise 2 boncuk ile çok sağlam ek yaptım. Üstüne telin kendisi eğilip bükülmesin diye elektrik bandıyla boncuktan aşağısını güzelce yapıştırdım. Hatta fotoğrafı bile var. Aşağıda nasıl ek yaptığımı görebilirsiniz. Ona rağmen 1 saatte 360.000 kadar CRC alıyorsam ve öyle dediler diye modem masrafına bile girip sıfır modem almama rağmen tonla CRC alıyorsam tek sorumlu NetSpeed'dir gözümde. Aşağıda ek fotoğrafı var. Bir de siz bakın isterseniz.
IMG-20220203-WA0010.jpeg

Ha dolaptan kutuya gelen kablolar birkaç yıl önce sıfırdan çekildi. Yani onlarda bir sorun yok. Kutudan eve gelen kabloda (direklerden dağıtılmakta yani kutuya erişimim yok) ufak bir ek vardı. Zamanında bantla yapılmıştı ancak iyice aşınmıştı. Ek yapmak için elime aldığımda pıt diye ayrılıvermişti. Kalın kabloyu güzelce kestim. İnternetin olduğu 2 telin kıvrımlı ve karmaşık yerini kesip düz yerini aldım. Daha sonra ek'in başladığı diğer kabloyu güzelce soyup onun da karmaşık kısmını kesip düzgün yerini elime aldım. Daha sonra ise 2 boncuk ile çok sağlam ek yaptım. Üstüne telin kendisi eğilip bükülmesin diye elektrik bandıyla boncuktan aşağısını güzelce yapıştırdım. Hatta fotoğrafı bile var. Aşağıda nasıl ek yaptığımı görebilirsiniz. Ona rağmen 1 saatte 360.000 kadar CRC alıyorsam ve öyle dediler diye modem masrafına bile girip sıfır modem almama rağmen tonla CRC alıyorsam tek sorumlu NetSpeed'dir gözümde. Aşağıda ek fotoğrafı var. Bir de siz bakın isterseniz.
Eki Görüntüle 1295547
Hocam çok eski konuyu diriltiyorum ama ne yaptınız sonucunda? Çözebildiniz mi?

Hocam çok eski konuyu diriltiyorum ama ne yaptınız sonucunda? Çözebildiniz mi?
Hocam P2812 alarak çözdüm. Dolabımda Lantiq DSLAM mevcut. Hem mesafe hem de Mediatek - Lantiq uyumsuzluğundan ötürü çok CRC yiyordum. P2812 OpenWRT basılı halde kullanıyorum. Modemde Lantiq işlemci mevcut ve çok az CRC almaya başladım. Bu şekilde çözdüm ben.

Geri
Yukarı