NetSpeed fiber kurulum ve kullanım deneyimlerim

altobellih5

Kilopat
Herkese merhabalar, yazımda NetSpeed fiber başvuru ve kurulum sürecini aynı zamanda da 1 günlük kullanım deneyimimi paylaşacağım.

Yaklaşık 3 hafta önce eski evimizde kullandığımız interneti (TürkNet) yeni taşınacağımız eve nakil etmek için TürkNet'le iletişime geçtim. Fakat o zaman yeni evde internet altyapısı bulunmadığı için sonuçsuz kaldı. Altyapı geldiğinde kontrol ettim ve yeni yapılan binada sadece fiber altyapı olduğunu gördüm. Sonra da Türk Telekom fiber (ftth) altyapısını kullanabilecek ISS'leri aramaya koyuldum. Önümde 3 seçenek vardı: TT, Milleni, NetSpeed. Üniversite okuduğum şehirde NetSpeed kullandığım için onlara biraz daha sıcak baktım ve NetSpeed'e 21 Ağustos cuma günü başvuru belgelerimi kargoladım.

24 Ağustos pazartesi günü akşam saatlerinde aradılar ve onayımı aldılar.

29 Ağustos cumartesi günü Türk Telekom ekipleri geldi ve kurulumu yaptı. Fakat kurulumda mı hatta mı bir sıkıntı yaşandı ve internet ışığım kırmızı yanıyordu. NetSpeed Online işlemlerden kullanıcı adı ve şifremi yazmama rağmen ışık kırmızı yanmaya devam etti. TT saha çalışanı ise fiberde ankastre yanlış bağlanmış olabilir, adres hatalı olabilir tarzı şeyler söyledi ve pazartesi birileri gelir diyerek gitti.
Saat 16:00 civarı SMS olarak aktivasyonunuz tamamlanmıştır kullanıcı adı ve şifreniz budur diye mesaj geldi. Modemi kapatıp açtım ve hala internet ışığı kırmızı yanıyordu. Tekrardan müşteri hizmetlerine ulaştım ve durumu anlattım. Şansıma bu sefer biraz daha işten anlayan biri denk geldi ve durumun kendileriyle alakalı olduğunu düşünmediğini ve Türk Telekom'a durumu o anda ilettiğini belirtti.
Saat 18:00'da eve döndüğümde internet ışığı yeşile dönmüştü. Hemen hız testi açtım ve karşıma çıkan sonuç şunun gibi bir şeydi: 6 download, 5 upload, 8 ping.
Tekrardan müşteri hizmetlerini aradım ve durumu anlattığımda sunulan çözüm "modemi 10 dakika açık tutun, sonra kapatın 10 dakika kapalı kalsın, sonra da tekrar açın." Tabii ki işe yaramadı. Daha sonra gruplarda çözüm aradım fakat yine de bir sonuç alamadım. Sonra Steam'den herhangi bir oyunu download etmek aklıma geldi. İndirmeye başladığımda hızda hiçbir sorun gözükmüyordu.(8mb/s)
Bilgisayarımdan DNS ayarı yapıp tekrar denedim ve asıl gelen hızı görebilmeye başladım.(Aşağıya test sonuçlarını bıraktım biri 19:00 civarı diğeri 22:00 civarı)
Haxball'da birkaç oda da denedim ve 19-25 arası ping aldım.
Forumlarda paket kaybı yaşandığına dair birçok konu var fakat ben paket kaybı hissetmedim. İlerleyen günlerde daha fazla oyun oynadığımda konuya eklemeler yapabilirim. Sormak istediğiniz sorular varsa yardımcı olmaya çalışayım.

Ek: DNS ayarı yapmadan neden hız testi sitelerinden aldığım asıl hızı göremedim bir fikri olan var mı bu konuda?

Dosya Ekleri

• netspeed.jpg
    netspeed.jpg
    25,7 KB · Görüntüleme: 210
  • netspeed1.png
    netspeed1.png
    13,6 KB · Görüntüleme: 195
Hocam yaptığınız DNS ayarını ve Ankara'da nerede oturduğunuzu sorabilir miyim? Ben de Ankara'da oturuyorum da o yüzden sormak istedim. Birde ilerleyen günlerde online oyunlardaki ping, lag durumlarını aktardığınız yazıları sabırsızlıkla bekliyorum hocam.

Hocam yaptığınız DNS ayarını ve Ankara'da nerede oturduğunuzu sorabilir miyim? Ben de Ankara'da oturuyorum da o yüzden sormak istedim. Bir de ilerleyen günlerde Online oyunlardaki ping, lag durumlarını aktardığınız yazıları sabırsızlıkla bekliyorum hocam.

Hocam Ankara'da oturmuyorum Karabük'teyim. Dns ayarım ise 1.1.1.1/1.0.0.1. Online oyun deneme vaktim olmadı henüz, en kısa zamanda buraya ekleyeceğim.
Öncelikle belirtmeliyim denemelerimi Wi-Fi üzerinden bağlanarak yaptım. Ethernet kablosuyla bağlansaydım çok bir şey değişir miydi bilmiyorum fakat belirtme gereği hissettim.
Şimdilik bu kadar, oynadıkça eklemeye devam edeceğim.
League of Legends Türkiye Sunucusu: 19-21 ms
League of Legends Avrupa Batı Sunucusu: 59-65 ms
CS GO: 39-43 ms (ağırlıklı olarak 41 milisaniyede kaldı oynadığım sürede)
Rainbow Six Siege: 67-70 ms
Pubg: 45 ms
Rocket League: 60 ms
Overwatch: 64 ms
Battlefield V: 49 ms
Bugün internetimde online oyunlarda bir sorun var. Kaç zamandır hiçbir sıkıntı olmadan kullanırken bugün bir problem başladı. Ping değerlerim sabit kalmıyor birden 3-4 katına çıkıyor sonra 2 saniye sonra tekrar iniyor.

Son düzenleme:
Hocam Ankara'da oturmuyorum Karabük'teyim. Dns ayarım ise 1.1.1.1/1.0.0.1. Online oyun deneme vaktim olmadı henüz, en kısa zamanda buraya ekleyeceğim.
Öncelikle belirtmeliyim denemelerimi Wi-Fi üzerinden bağlanarak yaptım. Ethernet kablosuyla bağlansaydım çok bir şey değişir miydi bilmiyorum fakat belirtme gereği hissettim.
Şimdilik bu kadar, oynadıkça eklemeye devam edeceğim.
League of Legends Türkiye Sunucusu: 19-21 ms
League of Legends Avrupa Batı Sunucusu: 59-65 ms
CS GO: 39-43 ms (ağırlıklı olarak 41 milisaniyede kaldı oynadığım sürede)
Rainbow Six Siege: 67-70 ms
Pubg: 45 ms
Rocket League: 60 ms
Overwatch: 64 ms
Battlefield V: 49 ms
Bugün internetimde online oyunlarda bir sorun var. Kaç zamandır hiçbir sıkıntı olmadan kullanırken bugün bir problem başladı. Ping değerlerim sabit kalmıyor birden 3-4 katına çıkıyor sonra 2 saniye sonra tekrar iniyor.
Evet o bendede oluyor. Bir anda 22ms ile oynarken 88e çıkıyor sonrada 617 3 sn sonra tekrar 20ms sabit.

Evet o bendede oluyor. Bir anda 22ms ile oynarken 88e çıkıyor sonrada 617 3 sn sonra tekrar 20ms sabit.
Bu tarz sorunları o yazdığım zamanlarda haftada bir gün birkaç saat yaşadım toplasan 3-4 defa. Herhangi bir çözüm yoluna başvurmamama rağmen çözüldü. Şu aralar yani yaklaşık 2 aydır hiçbir sorunum yok. Umarım sizin de çözülür problemleriniz.

Bugün internetimde Online oyunlarda bir sorun var. Kaç zamandır hiçbir sıkıntı olmadan kullanırken bugün bir problem başladı. Ping değerlerim sabit kalmıyor birden 3-4 katına çıkıyor sonra 2 saniye sonra tekrar iniyor.

Bu tarz sorunları o yazdığım zamanlarda haftada bir gün birkaç saat yaşadım toplasan 3-4 defa. Herhangi bir çözüm yoluna başvurmamama rağmen çözüldü. Şu aralar yani yaklaşık 2 aydır hiçbir sorunum yok. Umarım sizin de çözülür problemleriniz.

Belki forumda benim bu firma ile konularımı görmüşsünüzdür, ben artık pek de bu işin peşinden koşmuyorum, hem vaktim çalınıyor hem de yoruyor.

NetSpeed kullandığımdan bu zamana kadar hep bu tip sorunlar yaşadım ancak sanırım sorun sadece NetSpeed'de değil genel olarak benim altyapımda diye tahmin ediyorum.

3 Firma kullandım, TTNET, Milenicom ve NetSpeed, sıradaki de TurkNet sanırım.

Geri
Yukarı