NetSpeed upload dalgalanıyor

labidinc

Femtopat
Öncelikle herkese selam ve sevgiler.
Birkaç ay önce Twitch'te yayınlar yapmaya başladım. Mevcut internetim TTNET'Ti ve memnun değildim. TTNET taahhüt iptali için astronomik bedeller isteyince evde de 3 arkadaş yaşadığımızı düşünerek kendime yayın bilgisayarım için NetSpeed Pro75 paketini bağlattım. TTNET ise halen duruyor, ona da ileride değineceğim.
75 Mbit download 7.5 Mbit uploada sahip olan bu pakette 7500 Kbps upload ile 6000 civarı bitratelerde yayın yapamıyorum. 5000-4000-3000'e bile düştüğümde yayın stabil bir yayın yapamıyorum. Özellikle akşam saatlerinde ancak son 15 gündür gece gündüz demeden. Bitrate'im sürekli dalgalanıyor ve yayın FPS'i 20'lere kadar düşüyor. Kimi zaman kopmalar da yaşanıyor. OBS tarafında herhangi bir sıkıntı yok. Olabilecek bütün ayarları denedim. Donanım olarak da RTX 2080 GPU ve i7 10700K CPU mevcut sistemimde. Kadıköy'de yaşıyorum, binamız ve ankastre kutumuz eski. Ancak ben olabilecek en iyi CAT6 kablo ile bina içinde bana düşen kablolamayı da yaptırdım.
Twitch Inspector'daki yayın değerlerim korkunç.

1.png

Twitch Bandwith test programında aldığım sonuçlar ise şok edici. Özellikle "Prime Time" dediğim akşam 8 gece 12 arası inanılmaz bir kısıtlama yaşadığımı görüntüledim.
Akşam 9.

2.png

Gece saat 12'de.

3.png

Sabah saat 7 ancak bunun böyle gözüktüğüne bakmayın, dalgalanmayı yine yoğun şekilde yaşıyorum değerler böyleyken bile.
4.png

Lakin Ookla Speedtest'te değerlerim her zaman 73 download 7.5 civarı upload şeklinde gözüküyor ve hemen hemen her testte aynı değerleri alıyorum. İş Twitch tarafına gelince ise her şey tepetaklak :(

5.png

Birkaç gündür sürekli olarak NetSpeed müşteri hizmetleriyle görüşmeler yapıyorum. Şu ana kadar bana sunulan "benden kaynaklı" olabileceğini söyledikleri nedenleri sıralamak isterim;

- Bina içi aksamınızda sorun var ( Bana kalırsa yok bu hat bağlanmadan önce CAT6 kablo çekildi, testleri yapıldı ).
- Modem; evdeki diğer TTNET internetin modemini taktık, sonuçlar aynı.
- CAT6 kablonun ucundaki RJ11 uç, iki kere daha değiştirdik. Sonuç aynı.
- Twitch serverlarında sorun olabilir. :D Dünya alem yayın yapıyor, mutlaka dönem dönem sorunlar oluyordur ama bilemedim yani.
- SNR margin, bu konuyu çok anlayamadım, upstreamde değerlerim gayet iyi ancak downstreamde düşük geliyor. Nedenini bilemiyorum. SNR margin konusu da tam olarak anlayamadım. Artık benim teknik bilgimi de aştığı için tamam dedim müşteri hizmetlerine. Bunu da çözüp yine bir dönüş yapmak istiyorum NetSpeed'e. Ekran görüntüsü şu şekilde;

Downstreamde 7.6-7.4'lere kadar düşüyor. Şu anda NetSpeed tarafının elindeki son bahane olarak bu kaldı sanırım. Ona tutunuyorlar. Ancak downstream SNR Margin'i ile upload bandwith sorununun ilgisini yine ben bağdaştıramadım. Sizler daha iyi bilirsiniz.

6.png

Bugün artık dellenip, diğer istemediğim TTNET olan 24 Mbit'e kadar paketli internet ( uploadı 5.5) ile yayın yaptım. Bunda twitchtest uygulamsındaki değerler günün her saati aynı stabillikte geliyor. Ancak upload değerim düşük olduğu için yine yeterli değildi.

Twitch'teki yayın sonucum;

7.png

Yine hatırı sayılır derecede drop yaşadık. Yine de diğerine göre daha çekilebilirdi.

Arkadaşlar 3-4 gündür uyku uyumuyorum bu durumdan ötürü. Pandemi sürecinde uzun yıllar türlü türlü işlerde çalışarak yaptığım birikimle iyi bir sistem toplayabildim ve yayınlara başladım. ( Elalem birikimleriyle ev alır, araba alır, benimki anca iyi bir PC toplamaya yetti ) Tabiri caizse bir hayalin peşinden koşmaya çalışıyorum ama yaşadığım bu tablo beni çok yıprattı. Ne yapmalı? Çözüm var mı? Bu sorun özellikle Prime time saatlerinde inanılmaz boyuta geliyor. Sabah nispeten iyi olan durumun akşam berbat hale gelmesinin nedenini bile açıklayamayan bir ISS. NetSpeed. Ev kullanıcılarını belki memnun edebilir ama benim deneyeyim şu ana kadar berbat.

ISS değiştirmenin çözüm olacağına inansam değiştirebilirim. Sorunu tespit de edemiyoruz zaten şu aşamada. Ve maalesef bulunduğumuz sokakta fiber altyapı yok. Sadece bizim sokağımızda yok. Şans. Kötü şans.

Edit: Sorulursa diye şimdiden yazayım onu da modem markası ZyXEL VMG1312-T20B.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat modun Annex A. Bunu Annex M yapabilme şansın var mı? Annex M özellikle upload kısmında etki edebiliyor da. Benim hattımda 799 kbps upload var downloaddan kesip Upload'a vermesin diye M den A ya geçtim. İstersen bir dene.

Hat modun Annex A. Bunu Annex M yapabilme şansın var mı? Annex M özellikle upload kısmında etki edebiliyor da. Benim hattımda 799 kbps upload var downloaddan kesip Upload'a vermesin diye M den A ya geçtim. İstersen bir dene.
Annex M modunu açmayı deneyince sinyal gelmiyor DSLAM mı izin vermiyor acaba?

Hocam merhabalar, yaşadığınız problemin neredeyse birebir aynısını Millenicom ile yaşamaktayım, fakat Millenicom'a geçmeden önce aynı altyapı ve modem ile TTNET kullanıyordum ve hiçbir sıkıntı yoktu. Acaba siz sorunu çözebildiniz mi?

Türk Telekom’un diğer firmalara verdiği sorunlu portlardan kaynaklı.

Evimde bende SNR sorunu yaşıyorum.
İndirme üzerindeki SNR kaynaklı sinyal gitmesi yükleme durumuna negatif etkiliyor.
Sonuçta anlık olarak net gidiyor.

Netspeed firmasıyla Şubat 2020 tarihinden bu yana ciddi sorunlar yaşıyorum haklarımı korumadığı için ve çözüm için Türk Telekom’u karşısına alamadığı için.

Türk Telekom’un sorunlu portları diğer firmalara dağıttığını herkes biliyor artık.

İş yerimde 6 Mbps upload ile 3800 bitrate rahatlıkla veriyorum.
Evimde ise 8 Mbps upload ile 2500 bitrate bile sağlıklı değil. Dalgalanmalarda 0 bitrate görüyorum siz düşünün.

Evimdeki saha dolabı uzaklığı 69 metre.
İş yerindeki saha dolabı uzaklığı en az 300 metre.

Milleni.com üzerinde arada bir böyle sorun oluşabiliyor. Çözüme gideceklerdir Netspeed gibi bir firma kesinlikle değil.

Bu dalgalanmaların sebepleri bağlı olunan port, altyapı, sunucu kaynaklı sorunlar, yurtdışı çıkış durumlarıdır.

İşyerimde bugün yine yayın açıcam.
Her yayın sonrasında bakıyorum duruma arada bir 2500 civarına düştüğü oluyor tek tük.

Ancak sizdeki gibi ciddi bir dalgalanma yok.

Kalite ise 80 çıkıyor hep bende. Bunu 100 yapmanın çözümü ne hiç bulamadım.
Bunun etkilediği nokta ise yayındaki pikselleşme olduğu söyleniyor. Bu sebeple bu değerin olabildiğince yüksek olması lazımmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı