NetSpeed'de VDSL'den fibere geçişte ping değeri değişmedi

ilke.g

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. NetSpeed müşterisiyim ve yaklaşık 2-3 aydır 100 Mbps fiber internet kullanmaktayım. Bundan önce VDSL altyapımda hız testi yaptığımda pingim 7 çıkıyordu ve fibere geçtikten sonra da böyle. Bu normal mi azalması gerekmez mi? Ve çok nadir olsa da bu pingim zaman zaman kısa süreliğine 3-4'e kadar düşüyor fakat sabit kalmıyor. Bunun sabit kalması için bir şey yapabilir miyim? İSS aradığımda bunun "sizin kullandığınız internet yüküyle alakası" olduğunu söylediler. Fakat farklı hiçbir şey yapmadım. Bilgisi olan varsa teşekkür ederim şimdiden.

Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
VDSL dediğimiz teknoloji saha dolabına kadar fiber saha dolabından size gelen 50/100 metrelik kablo bakır. Fibere geçince ping yerine göre 2/3ms düşer.

Ben VDSL de 9ms alıyordum İstanbul'a fiberde 7 ms alıyorum.

Bu gördüğünüz 7ms bir şey ifade etmiyor. Asıl önemli olan kullandığınız firmanın yönlendirme ve peeringleridir.

VDSL dediğimiz teknoloji saha dolabına kadar fiber saha dolabından size gelen 50/100 metrelik kablo bakır. Fibere geçince ping yerine göre 2/3ms düşer.

Ben VDSL de 9ms alıyordum İstanbul'a fiberde 7 ms alıyorum.

Bu gördüğünüz 7ms bir şey ifade etmiyor. Asıl önemli olan kullandığınız firmanın yönlendirme ve peeringleridir.
Cevabınız için teşekkürler. Yani iş İSS'de bitiyor. Düşürmek için yapabilecek bir şeyim yok değil mi?

Cevabınız için teşekkürler. Yani iş ISS'de bitiyor. Düşürmek için yapabilecek bir şeyim yok değil mi?

Hayır zaten bu pingler gayet düşük pingler. Sizin gönderdiğiniz paket onca cihazdan kilometrelerce yol kat ediyor. Başka bir konuya da aynı fotoğrafı attım ama size daha açıklayıcı olması için yine atıyorum.
Yaptığım test Valve'in sunucularına ping göndermek ikisi de aynı lokasyon TurkNet 51ms değer verirken Comnet 26ms de Valve ulaşabiliyor.

Firmaların routingleri ve peeringleri burada devreye giriyor.

Valve.png

Hayır zaten bu pingler gayet düşük pingler. Sizin gönderdiğiniz paket onca cihazdan kilometrelerce yol kat ediyor. Başka bir konuya da aynı fotoğrafı attım ama size daha açıklayıcı olması için yine atıyorum.
Yaptığım test Valve'in sunucularına ping göndermek ikisi de aynı lokasyon TurkNet 51ms değer verirken Comnet 26ms de Valve ulaşabiliyor.

Firmaların routingleri ve peeringleri burada devreye giriyor.

Eki Görüntüle 1939786
Peki, Comnet mi, TurkNet mi, yoksa Netspeed mi? Tekirdağ Süleymanpaşa Hurriyet Mahallesi konumunda hangisi daha iyi olur?

Geri
Yukarı