Neuralink hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bilim amaçlı kukllanmaya başlasalar bile bizi insan köleler yapmalarından alıkoyacak bir şey göremiyorum. Neuralink kesinlikle uzak durulması gereken bir şey. Bilimde böyle bir adım hiç gerçekleşmemeli. Atomun parçalanması mantığından da ayrı bir şey lütfen onu karıştırmayın.

Bilim amaçlı kukllanmaya başlasalar bile bizi insan köleler yapmalarından alıkoyacak bir şey göremiyorum. Neuralink kesinlikle uzak durulması gereken bir şey. Bilimde böyle bir adım hiç gerçekleşmemeli. Atomun parçalanması mantığından da ayrı bir şey lütfen onu karıştırmayın.
Hocam bence siz bir tık karamsarsınız ya. Kötüye kullanılma ihtimali var diye hiçbir teknoloji geliştirmeyip yerimizde mi saymamız lazım?

Hocam ben bunu bir teknoloji olarak görmüyorum bunu ben beyine takılacak bir kontrol aracı olarak görüyorum başka bir ihtimal nedense veremiyorum. Korkmuyorum değil. Yoksa bilimde ilerlemeye karşı değilim. Size doğrultulmuş bir silah görseniz bunu iyiye de kullanabilirler der misiniz?
Atom bombası olayı gibi olacak.(Bence)
Hocam atom bombası maalesef bambaşka bir olay. Atom bombası bilim bu ise silah. O o zaman yeni keşfedilmiş bir teknoloji bu zaten var olan teknolojinin kötüye kullanımı.

Kişisel mahremiyet hiç olmadığı kadar savunmasız bir seviyede, şu haberi çağrıştırdı bende:

Neuralink Elon Musk'ın, gelecekte negatif yönde güçlenme ihtimali olan yapay zekayı kendi silahları ile vurma ile ilgili yaratılması gereken teknolojiler hakkında ortaya koyduğu ilk inovasyonlardan biri fakat bu teknoloji yeterince yaygın hale geldiğinde herkes bunu istediği gibi kullanabilir ve bu da bireylerin kişisel mahremiyeti için ciddi bir tehlike, kastım bu.

Bilim ve teknoloji asla engellenemeyecek bir şey, orta çağlarda matematikçileri asıyor yakıyorlardı ne oldu engellenebildi mi?
İnsanoğlu olarak bilinmeyene mutlak bir açlığımız var, bu hem felsefi hem bilimsel bir gerçek. İnsanlığın bu tip felaketlerden kurtulması için tek bir yol var o da ortak bir bilince sahip olmak ki bu da evrim demek oluyor. Bu durumda da insan olmaktan çıkıp farklı bir varlık oluyoruz. Atomun parçalanması olayına gelirsek, hiçbir bilim dalı, hiçbir bilimsel gelişme tek başına bilimi ilerletemez. Fakat hiçbir bilimsel çalışma da bir önceki çalışma olmadan çözüme ulaşamazdı bu akademinin tartışılmaz gerçeğidir. Bu tip çalışmalar başka bilimsel konuları, yolları, formülleri ortaya çıkaracak ve bu her zaman böyle devam edecek. Hepsi bir yana etik konusu bile işin içinden çıkılamaz bir hal aldı günümüzde. Şahsi fikrim insanlığın bir süre sonra kendini yok edeceği yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı