Rehber NextDNS kullanımı

Diğer platformlara pek hakim değilim fakat Windows işletim sistemlerinde, her program için geçerli değil fakat genelde şifreli DNS kullanırken sızıntı oluyor, yani örnek olarak Cloudflare ve TürkTelekom DNS'lerini aynı anda kullanıyorsunuz. Bunun yerine sızıntı olmadan bir kullanım istiyorsanız modem üzerinden ISS taraından sunulan DNS'i kapatıp kendi belirlediğiniz DNS'i kullanmak daha sağlıklı olur.

Maalesef ISS'lerde Fiberli seçeneklerde İlla modemi zorunlu kılıyor,verdiği modemde de DNS alanı kapalı oluyor,root ile kırmakda epey meşakatli..Ve işte geçen gün bahsettim ilk bağlattığınız günlerde harika bağlantı zamanla berbata dönüşüyor..Bu arada benim şuan giremediğim yasaklı site yok.Yetişkin siteleri dahil hatta Coğrafik engelli Geo Locked engeli olan siteler dahil(ZDF,BBC,abc)herhangi bir public dns ile bir şekilde sayfayı açabiliyor..Smart DNS ile de mümkün olan en düşük DNS gecikmesiyle bağlanılabilir.(Smart DNS,Unlocator ile free trial)deneyebilirsiniz.Son olarak sauranex aşağıda bir senaryo yazdım dün gece bayağı uğraştım bağlantım dalgalı olduğu(Jitter değerim çok yüksek) için anlayamadım.Sizce gözlemleriniz ve teknik bilginizle en iyi senaryo hangisi olur stabil bir bağlantı için;

EN İYİ EN MANTIKLI PİNG SENARYOSU:

1-Router(Modem)=Boş(DHPC ) PC/Telefon=DNS-over-HTTPS(Next Dns)(Free)
(Fiziksel IP Alan Bağlantıda Telekom DNS)

2-Router(Modem)=Cloudflare (DHPC ) PC/Telefon=DNS-over-HTTPS(Next Dns)(Free)

3-Router(Modem)=Next DNS(Free)(DHPC) PC/Telefon=DNS-over-HTTPS(Next Dns)(Free)

4-Router(Modem)=Ad Guard DNS(Free)(DHPC) PC/Telefon=DNS-over-HTTPS(Next Dns)Free

Bu ping senaryosunu hangi uygulama için değerlendirmemiz gerekiyor? Bildiğim kadarıyla oyunlarda DNS'nin tek görevi düşük pingli sunucuyu bulmak. Bulduktan sonra devam eden sunucu ile kullanıcı arasındaki veri trafiğinde etkisi yok diye biliyorum.

DNS'in ne işe yaradığını buradan öğrenebilirsiniz.

Recep Baltaş bir videosunda ISS'nin verdiği modem nasıl değiştirilir anlatmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Diğer modemleri bilmiyorum fakat Keenetic Router'larda cihazınızı kayıt ettikten sonra NextDNS profilinizi kayıt ettiğiniz cihaz için yok olarak seçiyorsunuz ve sadece Android ayarlarından DoT ile kullanıyorsunuz. Araya ne kadar DNS sunucusu girerse pinginiz o kadar yükselir. Dediğim gibi en iyisi modem üzerinden kullanmak. Eğer Fiber ISS'li bir router kullanıyorsanız, düşük gecikme ve reklam engelleme kullanmak istiyorsanız 2. senaryo daha mantıklı geliyor fakat bunun yanında DNS sızıntısıda olacaktır.

Son düzenleme:
Valorant EU West ping 160 alıyorum. Sebebi nextdns muhtemelen.

Edit: League of Legends'da ping 59 yani normal değerde. Çok garip.

Kusura bakmayın tekrardan rahatsız ediyorum. Sayenizde Nextdns kullanıyorum ve çok memnunum ne kadar teşekkür etsem az. Ama küçük bir soru var kafamda. Bugün günlüğü incelerken karşıma "doh.dns.apple.com" diye bir adres çıktı. kullandığım cihazlarda bu blocklamalardan dolayı sıkıntı çıkmasın diye genelde apple'ın olan bütün domainleri beyaz listeye alıyorum. Fakat bu domain ile ilk kez karşılaştım. Biraz forumlarda gezdim fakat forumlardaki herles o kadar teknik terimlerle yazmışlar ki. Tek anlayabildiğim bazen işe yarayıp bazen yaramadığı. Ben de size danışmak istedim. Ne yapmamı önerirsiniz? Beyaz liseteye alayım mı?

Hocam bence alın çünkü Apple'ı yasaklayınca App Store ve Apple uygulamaları çalışmıyor. Denendi onaylandı.

Hocam bence alın çünkü Apple'ı yasaklayınca App Store ve Apple uygulamaları çalışmıyor. Denendi onaylandı.

Ya ben hepsini toparlamıştım her şey gayet yerindeydi fakat bunu ilk kez gördüm. O yüzden danışmak istedim. Ya teknik terimlerden aşırı anlayamadım ama anladığım kadarıyla bu "doh.dns.apple.com" adresini de kendi içinde filtreleyin gibisinden bir şey diyordu. O yüzden sormak istedim. Geri kalan bütün Apple domainleri beyaz listede ve şu anlık telefonda hiçbir çalışmayan görev yok. Sadece tek bir şey dikkatimi çekti. Hiçbir filtreyi ve ayarı değiştirmememe rağmen Technopat da dahil olmak üzere bazı sitelerde reklamları engelleyemez oldu acaba bununla bir ilgisi var mıdır onu da merak etmiyor değilim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…