Rehber NextDNS kullanımı

Apple'a ait domainleri beyaz listeye eklemenize gerek yok çünkü apple.com alan adını beyaz listeye eklerseniz, analytics.apple.com izleyicisine de izin vermiş olacaksınız ve Apple'ın çok sayıda alt alan adı bulunuyor. Eğer uygulama mağazası veya diğer uygulamalarda sorun yaşıyorsanız listelerin düşük sürümlerini kullanın., örneğin oisd veya 1Hosts mini veya Energized Spark gibi. doh.dns.apple.com alan adına gelicek olursak, biraz araştırdığımda kimilerine göre Apple bu alan adını şifreli DNS kullandığınızı algılamak için yani sistem ayarlarında uyarı göstermek için kullanıyor, kimilerine göre de şifreli DNS istemcilerini veya hizmetlerini bypass (atlamak) için kullanıyor diyorlar, örneğin; Pi-hole veya NextDNS. Önermiyorum fakat alt alan adını engellediğiniz takdirde bir sorun oluşmuyorsa engellenenler listesinde tutabilirsiniz, fakat işletim sistemi kaynaklı bir sorun yaşadığınızda aklınıza ilk bu gelsin ve listeden kaldırın tekrar deneyin. Genelde oisd, 1Hosts veya Energized gibi liste sağlayıcılarını 20-30 tane filtre listesini birleştirir ve öyle yayınlar. "doh.dns.apple.com" adresinin izleyici türü veya bypass türü bir işlevi bulunuyorsa, filtre sağlayıcıları geç de olsa o domaini listelerine eklerler. Apple domainlerine işlem yapmanızı tavsiye etmiyorum çünkü bazı şeyleri bozabilir veya güvenlik konusunda sıkıntı çıkabilir.

Günlükte zaten atlatma yöntemleri üzerinden NextDNS tarafından engellendiği yazıyor. Dediğiniz gibi bir sıkıntı çıkarsa ilk ondan şüpheleneceğim. Teşekkür ederim.

@Cervantezz
"NextDNS Reklam ve İzleyici Engelleme Listesi" tarafından engellendiyse bir sorun çıkmayacaktır çünkü NextDNS'in listesi varsayılan olarak etkin geldiği için yanlış pozitif oranı çok çok düşük neredeyse hiç yok gibi.

Tamamdır. Tekrardan teşekkür ederim.

@Özcan D.
Şu an farkettim, Keenetic DSL modemler'de DNS yapılandırmasındaki İSP DNS adresini kapatınca internet erişimi gidiyor fakat Keenetic Router'larda böyle bir sorun yok. Kısacası Router modunda kullanıyorsanız ayarı kapatabilirsiniz, eğer DSL modunda kullanıyorsanız açık kalabilir aksi takdirde denememde internet bağlantısının gittiğini keşfettim.

Router modunda kullanıyorum hocam. DNS yapılandırmasında DoH ve IPv6 ekli sadece.

NextDNS'in en sevmediğim yanı bağlıyken farklı bir wifi ağına bağlanınca internet gelmiyor. Önce uygulamayı disable yapınca internet geliyor. Mobilde de bazen hatalar oluşuyor. Biraz can sıkıcı oluyor bu durumlar.

Hocam merhaba, burada engellemek derken siteye tıklayınca ki gelen koruma mı olacak yoksa google search kısmında tüm .ml sitelerini falan mı silecek? Android de NextDNS'in kendi uygulaması ile denedim bağlanıyor fakat google aramalarımda engellediğim TLD'ler hâlâ çıkmakta.. @sauranex

Arama motorlarındaki sonucu etkilemez. Örneğin; www.example.ml web sitesine giremezsiniz, engellenir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…