Rehber NextDNS kullanımı

Merhaba, buradaki bağlantıya üzerinden giriş yapıyorum, Türkçe dil seçme seçeneği yok eğer Tarayıcı dili veya işletim sistemi dili İngilizce ise bu yüzden olabilir. Bende TürkTelekom kullanıyorum fakat herhangi bir DDNS kısıtlaması yok TürkTelekom tarafından verilen modem ile DDNS ayarını denedim ve bir sorunla karşılaşmadım ama şu anda cihaz tabanlı (Windows "YogaDNS", Android "Gizli DNS") kullanıyorum, eğer sizde böyle bir kısıtlama mevcutsa NextDNS üzerinden elle IP eşitleme yöntemini kullanabilirsiniz, bu yöntem modeme her reset attığınızda veya modem bağlantısı yenilendiğinde yani IP adresi değiştiğinde NextDNS sitesinden IP adresinizi eşitlemenizi gerektiriyor. Cihaz bazında kullanmak istiyorsanız Android, iOS ve Linux, macOS, Windows gibi işletim sistemlerinde gerekli programlar mevcut ve ayrıca bu programları kullanırsanız DNS trafiğinizi DOH veya DOT protokolünü kullanarak şifreleyebilirsiniz.

Hocam bilgisayar açılışta nextdns otomatik çalışıyor. Otomatik çalışırken internet gelmiyor. Yazılım dan çıkış yaptıktan sonra internet geliyor sonra yazılımı tekrar açmam gerekiyor. Bunun bir çözümü var mı?

@sauranex hocam bir de simple dnscrypt için de rehber yapabilir misiniz?

Son düzenleme:
NextDNS için Yoga DNS istemcisini kullanabilirsin. Simple dnscrypt bir dns istemcisidir, bu istemci üzerinden sade dns sunucularını kara liste ve beyaz liste gibi ayarlarını yapilandirarak veya dns protokollerini yapilandirarak kullanabilirsin, NextDNS ile Simple dnscrypt istemcisini kullanmaya gerek yok, tavsiyem YogaDNS istemcisi uzerinden NextDNS kullanmaniz. Akliniza takilan baska bir soru olursa yazmaktan cekinmeyin.

YogaDNS de şifrelenmiş dns ve DNSSEC var mı?
Daha gelişmiş bir ekran var fakat daha beta da o yüzden soruyorum.

YogaDNS de şifrelenmiş dns ve DNSSEC var mı?
Daha gelişmiş bir ekran var fakat daha beta da o yüzden soruyorum.
Beta sürümde olmasi sizi yaniltmasin, DNSSEC desteği var. Henüz release sürümü cikmadi, sürekli beta olarak yayinlaniyor. Şifrelenmiş protokolleri mevcuttur (DoH-DoT-Dnscrypt). Tavsiyem DoH yani Https uzerinden dns kullanman.

Son düzenleme:
Bir diğer aklıma takılan konu ise mesela bu kadar özelliği bize sunuyorlar fakat bizlerin verileri ne kadar güvende? Birde sabah uyandığımızda kepengi kapatmayacaklarının garantisi var mı? Sizin bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.

Kepengi kapatma ihtimali biraz zor çünkü konumunda lider durumda ve gün geçtikçe piyasaya NextDNS benzeri DNS hizmetleri çıkıyor. Sadece IP adresinizi (ayarlardan devre disi birakabilirsiniz) ve girdiginiz siteleri gunlugunuze kaydediyor. Bu verileri size reklam gosterme amacli kullanmaz, kullansa bile herhangi bir reklam gormeyeceksiniz çünkü NextDNS'in ana amacı reklamlari engellemek.

Hocam birde Handshake ve cname düzleştirme ne oluyor. Önbellek artırma mesela bir siteye girdik log kayıtlarına bakıyorum o site ile alakalı refresh atmama rağmen tekrardan aynı istekleri göstermiyor. Bununla mı alakalı?

Önbellek arttırma
İlk önce şunları bilmemiz gerekiyor; alan adı (google.com), alt alan adı (ornek.google.com), DNS yanıtı veya yanıt (engellenip engellenmeme durumu).

Numaralandırma ile anlatırsam daha açıklayıcı olucağını düşünüyorum.

1-) google.com sitesine gittiniz.
2-) google.com adresindeki istekler NextDNS sunucularına gönderildi.
3-) Önbellek seçeneği kapalıysa; NextDNS, gelen istekleri, her seferinde engelleme listesinin içinde arar ve eğer varsa engeller. (Not: Bu durum, NextDNS sunucularının işlemci kullanımını ve size gelicek olan DNS yanıtının süresini (genelde milisaniye cinsinden) arttırır ve siz bunu fark edemezsiniz. Çünkü bu engelleme listeleri binlerce ve milyonlarca alan adı veya alt alan adı içeriyor.
4-) Önbellek seçeneği açıksa; NextDNS bu isteği bir kere işler ve yanıtını 4-5 dakika (bu süre NextDNS tarafından belirleniyor) boyunca önbelleğinde (hafızasında) saklar ve sizin o siteye 2-3 dakika sonraki girişinizde; "aa ben bunu daha önce işledim, hemen yanıtını veriyorum" şeklinde yanıt verir. Ek olarak ücretsiz NextDNS kullanıcılarının DNS sorgu kotasının hızlı dolmasını önler ve DNS performansını arttırır.

Cname düzleştirme
Cname düzleştirmeyi tam anlamıyla bilmiyorum fakat "cname" bir DNS kayıt sistemidir. Genelde siteler cname kullanarak kullanıcıları izler ve bu izleme adresleri şu şekilde olur; random karakterler ile başlar ve site adıyla devam eder, örnek: apsdq.google.com, uzxcaq,youtube.com gibi. Bu cname izleyicilerinin bazıları genelde bir adrese bağlı olurlar, diyelim ki yukarıdaki 2 cname izleyicisinin ana sunucusu cnamesunucuornek.com, eğer bunu engellerseniz bu cname sistemine bağlı tüm izleyiciler veya diğer gereksiz şeyler engellenecektir. Ek olarak cname türündeki izleme sunucularının random karakterleri belirli aralıklarla değiştiriliyor.

Handshake
Ne işe yaradığını tam bilmiyorum, yanlış bilgilendirme yapmak istemiyorum. Etkinleştirirseniz bir sıkıntı yaşamazsınız.

Siteye ikinci girişte log görünmeme durumu
Bu durum kullandığınız tarayıcıyla veya girdiğiniz site ile alakalı. Diyelim ki google.com adresine gittik ve NextDNS günlüğümüzü incelerken bu siteye girince 5-10 tane alt alan adı gözüküyor, aradan 10-15 dakika geçtikten sonra tekrar siteye giriyorsunuz ve bu sefer 3-4 tane alt alan adı gozukuyor, bunun sebebi kullandığınız tarayıcının, daha önce girilen siteleri daha hızlı yüklemesi için sitenin bazı çerezlerini önbelleğinde saklamasıdır. Eğer bir sitenin tüm isteklerini doğru bir şekilde görüntülemek istiyorsanız, tüm sekmeleri kapatın ve boş bir sekme açın daha sonra tarayıcı geçmişinizi silin ve DNS önbelleğinizi sıfırlayın, ardından ilk olarak NextDNS adresine gidip oturum açın ve günlüğünüzdeki döngü butonuna basın ve ilgili sitenin url adresine tekrar gidin, böylece sitenin tüm dns isteklerini gorebileceksiniz.

DNS önbellek temizleyici: DNSClears.bat

Umarım açıklayıcı olmuştur, aklına takılan başka bir soru veya anlamadığın bir kısım varsa sorabilirsin. Ek olarak bir bilgi veriyim yakında NextDNS'e bir rakip daha çıkıyor; AdGuard DNS.

Hocam mesela Spotify'da 1host(Pro) listesi müzik açtığımda yazılımdan atıyor. Günlük listesine baktığımda 2 adet akamized.net'in yazılımlarını engellediğini gördüm. Listeye akamized.net değil de engellenen URL'yi girsek olur mu? Çünkü akamized.net'in bütün yazılımlarının filtreden geçmesini istemiyorum. audio-ak-spotify-com.akamaized.net mesela engellenen URL bu.
akamized.net'i girmeden bu URL'yi beyaz listeye eklemek istiyorum ki akamized.net istekleri başka sitelerde engellensin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…