NFT Nedir Ve NFT Almanın Amacı nedir?

w00zy

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm, herkese hayırlı ramazanlar. Şu sıralar her yerde görüyorum işte bu NFT 1 milyon dolara satıldı, şu NFT 500 bin dolara satıldı. Nedir bu NFT? İnsanlar bu görselin ekran fotoğrafıni almak yerine neden bu kadar yüksek paralar ödüyorlar? Onu da geçtim bununla ne yapacaklar yani ne işe yariyor bu NFT!? İyi sosyaller.

Takas edilemez jeton, ya da ingilizcedeki popüler ismiyle non-fungible token, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.

Not: Alıntıdır.

Arkadaşlar selamünaleyküm, herkese hayırlı ramazanlar. Şu sıralar her yerde görüyorum işte bu NFT 1 milyon dolara satıldı, şu NFT 500 bin dolara satıldı. Nedir bu NFT? İnsanlar bu görselin ekran fotoğrafıni almak yerine neden bu kadar yüksek paralar ödüyorlar? Onu da geçtim bununla ne yapacaklar yani ne işe yariyor bu NFT? İyi sosyaller.

Finansal olarak mantıklı olup normal mantığa saçma gelen ve bana göre de baştan beri böyle bir piyasanın oluşmaması gereken bir tokenın görsel envai bir sanal değeri.

Kibar tabirle kim kimi ne kadar kazıklarsa sistemi, son halka olmadığın sürece sıkıntı yok. Genel işleyişi gerçek hayatta resim almak gibi düşünebilirsin, şu an binlerce ressam ve onbinlerce resim var ama önümüzdeki yıllarda kimin çağımızın Picasso'su olacağını bilmiyorsun. Ona göre araştırmanı vb. yapıp ya direkt ressamdan alıyorsun ya da ondan alanlarda alıyorsun, çember genişliyor işte böylece.

Kibar tabirle kim kimi ne kadar kazıklarsa sistemi, son halka olmadığın sürece sıkıntı yok. Genel işleyişi gerçek hayatta resim almak gibi düşünebilirsin, şu an binlerce ressam ve onbinlerce resim var ama önümüzdeki yıllarda kimin çağımızın Picasso'su olacağını bilmiyorsun. Ona göre araştırmanı vb. yapıp ya direkt ressamdan alıyorsun ya da ondan alanlarda alıyorsun, çember genişliyor işte böylece.
Hocam neden alıyorlar peki onu anlamıyorum ne yapacaklar bu resimleri

Dijital yani fiziksel varlığı olmayan eserlerin sahiplendirilmesini sağlayan sistem. Telif hakkı gibi düşünebiliriz ancak aracı kurum olmadığı için güvenilir diyebiliriz. Bitcoin'in kullandığı Blok Zinciri sistemini kullanır.

Fikir olarak harika olsa da günümüz kullanımına bakarsak o kadar da verimli kullanılamadığını görürüz.

Geri
Yukarı