Nintendo'da neden az oyun çıkıyor?

Switch için diyorsanız tüm AAA oyunların zaten o kadar düşük güce sahip taşınabilir konsola çıkarmak zor, çıksa da çok uğraş istiyor ve sonuçlar pek iç açıcı olmuyor. Mesela son zamanda The New Colossus çıktı konsola fakat düşük performans (15-20 FPS civarına düşmeler), düşük çözünürlük (360P gibi çözünürlüklere düşebiliyor yer yer) gibi sorunları vardı, Port böyle bir cihaza yine muhteşemdi fakat pek "oynanabilir" durumda değil bana göre. Oyun geliştiricileri de bunun farkında ve fazla uğraşmak istemiyor.

Nintendo'yu alan adam zaten Mario, Zelda, Splatoon ve Super Smash Bros için alıyor. Araya da bazı oyunlar giriyor. Daha yeni AAA oyunlar çıkmaya başladı Nintendo platformuna. Bir de Rocket League alınabilir şu an gerçekten yolda giderken oynaması gibi yok. Tabii ülkemiz için biraz tuzlu.

Switch icin GTA 5 ciksa 800x600 bile oynatamaz.

Oyun gelistiricileri les gibi oyun yapmaz. Tum oyunu yeniden yazmalari gerekir. Ona da gerek yok. Bence.

Switch icin GTA 5 ciksa 800x600 bile oynatamaz.

Oyun gelistiricileri les gibi oyun yapmaz. Tum oyunu yeniden yazmalari gerekir. Ona da gerek yok. Bence.
Doom'u 720p oynatabilen bir cihaz herhalde GTA 5 de oynatabilir ancak switch için oyun geliştirmek diğer konsollara göre daha zor çünkü nintendo switch taşınabilir bir konsol ayrıca PS4 ve XBOX a göre daha değişik bir kontrolcüsü var.

Doom'u 720p oynatabilen bir cihaz herhalde GTA 5 de oynatabilir ancak switch için oyun geliştirmek diğer konsollara göre daha zor çünkü nintendo switch taşınabilir bir konsol ayrıca PS4 ve XBOX a göre daha değişik bir kontrolcüsü var.

Kontrolcu onemli degil.

Onemli olan o donanim. X86 mimarisi kullanmiyor yanlis bilmiyorsam. Zaten kafa ayari izlediysen X86 (PC, X1 PS4), daha sonra switch icin ayrica bir oyun parasi daha verip ayni oyunu cikaracak ;)

Gelistirici degilim ama sebep bu. Hemen port da edemezsin. Her turlu sikinti. Zaten yeryuzunde kac Switch var ki.

Bunun iki nedeni var:
1. Nintendo'nun artık dominant bir firma olmaması. Tabii hitap ettiği bir kullanıcı olsa da artık bir PS, XBOX veya PC kadar geniş kitlele sahip değil. Ayrıca bu ürünlerin sahip olduğu grafik gücüne artık hiç sahip değil. Şimdiki Nintendo konsolu mesela GTA 5'i çalıştırır mı? Evet çalıştırır. 720p low gibi ayarlarda rahatça çalıştırır ancak sorun GTA'nın sahip olduğu kapasite. Bu kapasiteyi kartuşa sığdırmak çok maliyetli vs.

2. Switch'e oyun port edilmesinin zor olmadığı söyleniyor ancak arka planda ne var ne yok bilmiyorum. Nintendo'nun kendine ait oyunları çok çok güçlü ve bu bile sadece Nintendo'yu ayakta tutmaya yetiyor. 2017 senesinde en iyi 5 oyun listesinde iki tane Nintendo markası vardı. Mario, Zelda, SuperSmash, Starfox gibi güçlü markalar olunca zaten Nintendo kullanıcısı da diğer IP'lere fazla öncelik vermiyor. Ben mesela Doom'u hayatta Nintendo'da almam. Pc'de daha iyi bir oynanış sunuyor ve daha ucuz.

İşin temelinde "Arz-Talep" var. Nintendo güçlü bir konsol olsa, satışları PS4 ile yarışsa mutlaka çıkar. Ancak Nintendo'nun politikası bundan sonra tamamen kendi ekosisteminde büyümek gibi geliyor bana. Ben de bu durumdan o kadar rahatsız değilim. Pc+Nintendo kombinasyonundan mutluyum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı