İnceleme Nitro 16 NH.QLLEY.001 Type-C şarj incelemesi

Merhabalar,

4 aydır kullandığım Nitro 16 cihazının bugün Type-C üzerinden şarj durumunu deneme fırsatım oldu. Nitro grubumuzda bir arkadaş Acer desteğe sorduğundan Type-C üzerinden şarj desteği olmadığı yanıtını almıştı ancak ürünün destek sayfasında “USB charging 5 V; 3'a, DC-in port 20 V; 65 W” açıklaması olduğu için elimde ki Lenovo laptopun 65W Type-C adaptörü ile denemeye karar verdim.

Bilindiği üzere cihazda 2 adet Type-C girişi mevcut. Bu girişlerden arkadan bakıldığında sağda bulunan giriş USB 3.2, solda bulunan giriş USB 4.0. Adaptörü ilk olarak solda bulunan girişe taktım (sağ tarafta ki girişlere şarj oluyor) direk Windows “yavaş şarj cihazı” olarak adaptörü tanıdı ve cihaz şarj olmaya başladı. Daha sonra NitroSense “bir USB tip-C şarj algılandı” olarak pencere uyarısı verdi. Cihaz şarja başladığında %85 doluluktaydı 30 dakika sonunda şarj %95'e geldi. 30 dakika boyunca YouTube, Outlook ve birkaç Excel dosyası açıktı.

Sonuç itibari ile cihaz sorunsuz şarj olmaya başladı şarj esnasında açık programlar ve uygulamalar olmasına karşın şarj düşmeyip arttı.

Son olarak NitroSense cihazı hala pil modunda görüyor ve mod durumunu Eko-Dengeli olarak seçtiriyor. Bu nedenle Type-C şarjda cihaz size oyun oynatmaz (mantıken 65W ile zaten oynayamazsınız bu cihazda) sadece okulda, kütüphanede veya iş seyahatlerinizde koca adaptörü taşımamanızı sağlamış olur.

Dosya Ekleri

• IMG_4329.jpeg
    IMG_4329.jpeg
    138,9 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_4330.jpeg
    IMG_4330.jpeg
    142,3 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_4331.jpeg
    IMG_4331.jpeg
    149,9 KB · Görüntüleme: 87
  • IMG_4332.jpeg
    IMG_4332.jpeg
    103 KB · Görüntüleme: 103
  • camphoto_342241519.jpeg
    camphoto_342241519.jpeg
    94,1 KB · Görüntüleme: 101
  • camphoto_1903590565.jpeg
    camphoto_1903590565.jpeg
    191,1 KB · Görüntüleme: 101
Merhaba,

4 aydır kullandığım Nitro 16 cihazının bugün Type-C üzerinden şarj durumunu deneme fırsatım oldu. Nitro grubumuzda bir arkadaş Acer desteğe sorduğundan Type-C üzerinden şarj desteği olmadığı yanıtını almıştı ancak ürünün destek sayfasında “usb charging 5 v; 3'a, DC-in port 20 v; 65 w” açıklaması olduğu için elimde ki Lenovo laptopun 65W Type-C adaptörü ile denemeye karar verdim.

Bilindiği üzere cihazda 2 adet Type-C girişi mevcut. Bu girişlerden arkadan bakıldığında sağda bulunan giriş USB 3.2, solda bulunan giriş USB 4.0. adaptörü ilk olarak solda bulunan girişe taktım (sağ tarafta ki girişlere şarj oluyor) direk Windows “yavaş şarj cihazı” olarak adaptörü tanıdı ve cihaz şarj olmaya başladı. Daha sonra NitroSense “bir USB tip-C şarj algılandı” olarak pencere uyarısı verdi. Cihaz şarja başladığında %85 doluluktaydı 30 dakika sonunda şarj %95'e geldi. 30 dakika boyunca YouTube, Outlook ve birkaç Excel dosyası açıktı.

Sonuç itibari ile cihaz sorunsuz şarj olmaya başladı şarj esnasında açık programlar ve uygulamalar olmasına karşın şarj düşmeyip arttı.

Son olarak NitroSense cihazı hala pil modunda görüyor ve mod durumunu eko-dengeli olarak seçtiriyor. Bu nedenle Type-C şarjda cihaz size oyun oynatmaz (mantıken 65W ile zaten oynayamazsınız bu cihazda) sadece okulda, kütüphanede veya iş seyahatlerinizde koca adaptörü taşımamanızı sağlamış olur.

Hocam ben Samsung 65watt Type-C şarj aleti ve Paugge USB 40 Gbps 100watt destekli kablo denediğimde hiçbir şekilde şarj etmiyor. Normal şarj aleti ile Type-C şarjı birlikte kullandığımda ise yavaş şarj uyarısı veriyor. Ayarlamam gereken bir şey mi var?

Dosya Ekleri

• Screenshot (7).png
    Screenshot (7).png
    89 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot 2024-04-07 145756.png
    Screenshot 2024-04-07 145756.png
    564,6 KB · Görüntüleme: 19
  • 20240407_145854.jpg
    20240407_145854.jpg
    228,2 KB · Görüntüleme: 21
Hocam ben Samsung 65watt Type-C şarj aleti ve Paugge USB 40 Gbps 100watt destekli kablo denediğimde hiçbir şekilde şarj etmiyor. Normal şarj aleti ile Type-C şarjı birlikte kullandığımda ise yavaş şarj uyarısı veriyor. Ayarlamam gereken bir şey mi var?

Quick charge veya Power delivery özelliği yoksa adaptörde şarj etmez. Yavaş şarj demesi normal 330W kendi adaptörü sen 65W ile şarj ediyorsun. Yapılacak herhangi bir ayar bulunmuyor.

Quick charge veya Power delivery özelliği yoksa adaptörde şarj etmez. Yavaş şarj demesi normal 330W kendi adaptörü sen 65W ile şarj ediyorsun. Yapılacak herhangi bir ayar bulunmuyor.

Adaptör PD 3.0 destekli, aynı şekilde kablo da 100W PD ve 20v/5A QC destekli. Anlamadığım şey laptopun kendi adaptörü ile Type-C şarjı aynı anda kullandığım zaman yavaş şarj uyarısını vermesi fakat; sadece Type-C kullandığımda herhangi bir şarj uyarısı vermemesi.

Geri
Yukarı