İnceleme Huawei Active Noise Canceling Earphones Type-C Kulaklık/ Huawei CM-Q3 incelemesi

ANC ve Telefon görüşmeleri için aldığım Huawei CM-Q3 kulaklığı inceleyeceğim ve elimde bununla kıyaslayabileceğim Sony MDR XB55ap var onunla da kıyaslama yapacağım referans açısından, aslında karakter ve yapı olarak birbirlerine çok uzak olsalarda elimdeki dinamik sürücülü tek kulaklık bu var.

Objektif anlamda bir değerlendirmeye bakalım;

GENEL BAKIŞ

Kutu Tasarımı

Kulaklık kutudan çıkartırken oldukça premium bir görüntü ile bizi karşılıyor yani özel bişey olduğu ilk buradan belli ediyor. Kalın bir karton benzeri bir kutusu var ve kapatırkende kenardaki mıknatıs sayesinde tık diye kapanıyor.

WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.51.jpeg
WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50(1).jpeg
WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50(3).jpeg
WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50(4).jpeg
WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50(2).jpeg

Malzeme Kalitesi
Tamamen Alüminyum veya metal malzeme olsaydı aslında güzel olabilirdi ama mikrofon ve kualklığın dış kısmında metal malzeme yani plastik ve netal karışık bir malzeme kullanılmış görüntüsü komple metal gibi duruyor ve kaliteli bir hissiyatı var, kabloları kalın kopacak gibi durmuyor güven veriyor.

WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50.jpeg

Tasarım
Tasarım tarafında gömlek giyen klasik iş insanını andıran bir görüntüsü var ve tasarım anlamında çok beğendim, İlk dikkat çeken yerde kulaklıkda ki kancalar oluyor bunlar sayesinde ürün kulağınızdan oynamıyor stabil bir şekilde kulağınızda duruyor, Type-C bağlantı ise güzel duruyor çabucak bozulacak bir şey gibi değil.

SES VE TEKNİK ÖZELLİKLER

Ses Kalitesi

Benim bu kulaklığı alırken önem vermediğim ama sizin en merak ettiğiniz yer olabilir. Bass, Mid ve Tiz dengeli ürün. Bas konusunda kalınca tok bir bass performansı var, Mid ve Tiz tarafında gayet başarılı İleri ve geri vokallerde de başarılı buldum ayırt edilebiliyor. Sahne genişliği beklentimin üzerinde enstürmanları ayırt edebilecek seviyede duyabiliyorum. Ses konusunda 9/10 veririm bu tarz bir sürücüye sahip kulaklıklar arasında. Ses performansına önem vermedim alırken aslında ama beni çok şaşırttı gündelik kullanım amacıyla da ürünü kullanacam.

Teknik Özellikler
-13mm dinamik bir sürücü var mıknatıs olarak neodyum kullanılmasını beklerdim ama neodyum var diye de kulaklık iyi olacak diye bişey yok neodyum mıknatıslarda basslar daha güzel oluyor o yüzden neodyum olsa güzel olurdu dedim yanlız sürücüye baktığımızda da iyi bir performansı var.
-Huawei pek detaylarını yazmamış olsada uzun araştırmalar sonucunda OFC yani saf kristalize edilmiş bakır bir kablo olduğunu gördüm hifi dinleyiciler için önemli bir şey yani en iletken malzemelerden biridir neredeyse hiç kayıp yaşamadan sesi sürücülere aktarır.
-32 ohm Empedans değeri var yine Huawei burada veri vermemiş bunu da baya araştırarak bulabildim, bir kulak içi kulaklık için iyi bir değer genelde 16ohm empedans değerinde olur kulak içi kulaklıklarda.
-Type-C bağlantısında 24bit 96kHz ses çözen bir dac çipi var yani 48Khz ses iletebiliyor. performans olarak hakkını verdiğini söyleyebilirim işini düzgün bir şekilde yapıyor.
- Frekans aralığı hakkında bir veri bulamadım.
- Güç tüketimi olarak 50mah bir güç tüketimi var ANC gibi etmenden dolayı diğer kulaklıklardan haliyle fazla güç tüketiyor.

ANC VE MİKROFON PERFORMANSI
En çok merak ettiğinizde sanırım budur bu kulaklığı internet üzerine araştırma yapıp bu sayfaya geldiyseniz eğer bunu ayrı başlık altında incelemek istedim.
ANC genel olarak tekrar edenbsesleri kesiyor (Otobüs motoru, pervane, kılima, çamaşır makinesi vb.). Modlar arasında ses açma ve kısmaya aynı anda basında geçiş yapıyor ve geçiş olduğunda kulaklık size bunu bildiriyor sesli şekilde ANC 3 tane modu var insan seslerini ve korna seslerini kesmiyor ama bir çok gürültüyü yok ediyor çok başarılı buldum.
Mikrofon tarafında ise yaptığım görüşmelerde olumlu dönüşler aldım telefonumda da bu tarz bir gürültü önleme sistemi olduğu için pek fark yaratmıyor ama mikrofon konusunda dedğim gibi olumlu dönüşler aldım.

SONY MDR-XB55AP VS HUAWEİ CM-Q3
Bu kıyaslama içinde ayrı bir başlık aça ihtiyacı duydum aslında başka kulşaklıklar ile kıyaslamak isterdim ama elimde dinamik sürücülü başka tek kulaklık bu var.
Kıyaslamadan önce Sony kulaklığın teknik detaylarına değineyim 40ohm empedans değeri, 4hz-24Khz frekans tepkisi, 12mm neodyum mıknatıs, 3.5mm jack girişli.
Baktığımızda birbirinden çok alakasız farklı kulaklıklar gibi ama şuanda ikiside benzer fiyatlarda olduğundan ve elimde olduğundan kıyaslayabilirim sanırım.

WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.51(1).jpeg

Bass: Sony kulaklık bass konusunda önde bir kulaklık zaten kulaklığın olayı da bu Elektronik müziklerde kafa sallatabilen bir performansı var ama Huawei ise Bass konusunda normal dengeli. Bass konusunda yeterli buluyorum tok ve güzel bassları var Sony' i aratmıyor tabi Sony daha iyi bu konuda onu besleyebilecek bir cihazınız varsa. aslında başka husus da sony çok fazla bass yüzünden tiz ve midleri kısmen geride bırakabilir Huawei burada dengeli bir ürün ortaya koymuş kalın basları var ama kirli bir bass değil. değerlendirme bass olduğu için sony +1 veririm.
Midler: Benzer bir performansa sahip gibi dursada Huawei sahne genişliği anlamında daha iyi yanlız vokaller biraz öne çıkıyor sony de ise bass öne çıkıyor burada Huawei +1 veririm.
Tizler; Burada zaten kesin bir galip olur o da Huawei, Sony verdiği aşırı bass yüzünden tizleri biraz söndürebiliyor yine de mid-tiz tarafında da iyi ama basslar öne çıkıyor eko ayarları ile dengelerseniz huawei ye yaklaşıyor. Burada Huawei +1 veririm.

Kazanan taraf anlımda bişey diyemem iki üründe beklentiye göre çok iyi ürünler. Elektronik, Rap, Hiphop müzik dinleyen için Sony daha iyi. İki üründe beklentiye göre mükemmel ürünler tabi pahalı dursalarda ben hakkını verdiklerini düşünüyorum F/p anlamında bişey diyemem fiyatına göre normal ürünler.
"Kıyaslama dış ses yalıtımı olan ama içerisi az gürültülü olan bir ortamda yaptım ve huawei için daha burn-in yapmadım vokallerin öne çıkma sebebi bu olabilir"
Şahsi yorumum bass konusunda da huawei tatmin edici geldiğinden ve diğer alanlardaki üstünlüklerinden dolayı huawei daha iyi buldum. Aşağıda puanlamamı bırakıyorum.

Sony Huawei
Bass 1 0
Mid 0 1
Tiz 0 1
Sahne 0 1
Vokaller 0 1
Entüsrm. 0 1
İşlev 0 1
Malzeme İkiside çok iyi ama Sony de taşıma kesesi var bu yüzden öne geçiyor.

HUAWEİ CM-Q3 TERCİH EDİLMELİ Mİ ?
-Şuanda fiyatı 1600 lira civarlarında. Benzer performansa sahip kablosuz ürünler 2500+ fiyatlarda olduğunu düşününce alınabilir.
-Kablosuz kulaklık tercih etmiyorsan alınabilir.
-Type-C kulaklık arıyorsan alabileceğin en iyi ürün alınabilir.
-Anc konusunda dış sesleri tamamen kesmiyor tekrarlayan seslerde çok iyi bir şekilde kesiyor beklentin buysa alınabilir.
-Ses kalitesine önem veriyorsan alınabilir.

Şahsi olarak yorumumu eklersek ben hedef kitlesine hitap eden mükemmel bir ürün olduğunu düşüyorum alırken önem verdiğim mikrofon ve ANC performansıydı ama müzik konusunda da beklentimin üzerinde bir performans ile karşılaştım sanırım günlük kullanım amacıylada da bu ürünle uzun bir süre yoluma devam edeceğim.

UYUMLULUK
Ürün Xiaomi, Huawei ve Honor cihazlarda sağlıklı şekilde çalışıyor diye biliyorum internetten telefonunuz ile uyumlu çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde fayda var.
Redmi Note 9 Pro, Honor X9a ile test ettim sorunsuz çalışıyor.

Burn-in yaptıkdan sonra ki deneyimlerimi de aktarırım.

Edit: 6 saattir aktif kullanıyorum kalın basslar yumuşamaya başladı ve tizler ise iyileşti genelde burn- in için 8 saat kullanım süresi falan gerekir sanırım kulaklıklık biraz daha oturacak şuan ki değerlendirmem daha önce vokaller önde demiştim bass ve tizler de biraz daha belirginleşti baya dengeli bir hale geldi kulaklık. Bass vururken titretiyor, akustik müziklerde vokaller öne çıkıyor, klasik müzik de tiz sesleri rahat duyabilir haldeyim şarkı türüne göre tepkisi baya iyi ben bu kadarını beklemiyordum şahsen bu kulaklıkda. Yarın son bir edit daha yaparım bu sürede kulaklık tam performansına ulaşır yani pişmiş olur.

Edit 2: Sadece hepsi burada üzerinde ürün var.
Hepsi burada da bir arkadaş uzunca bişeyler yazmış en başta yorumu gözüküyor da biraz işkembeden sallamışlar yön bildirmekde zayıf gibisinden falan 8D sesler de bile bildiremiyor gibisinden alakası bile yok çok başarılı yön bildirme konusunda telefonu belki uyumsuz falandır bilemiyorum da yön bildirme gibi konularda başarılı ve sahne genişliği de gayet iyi. Kz X HBB PR2 kadar olmasa da sahne genişliği iyi, Yön bildirme konusunda benzerler. Kz de herşey ayırt edilebilir şekilde duyuluyor ve bu kulaklıklarda çok daha yumuşak bir şekilde sesleri iletiyor planar manyetik sürücü ile alakalı normalde bunu kıyaslamak istemezdim çünkü tamamen alakasız ürünler bu arada kz bass konusunda baya üzer Sony ve Huaweiden bu konuda geride kulaklığın sürücü karakteri ile alakalı.
Elimde kısaca 3 tane birbirinden alakasız kulaklık mevcut şuanda. Sony elektronik için çok iyi kullandığım en sağlam basları olan kulaklık, Huawei dengeli bir müzik için, Kz ise akustik, slow pop, gibi pek bass olmayan müzikerde inanılmaz. Kısaca Huawei alarak ikisi arasında dengeli bir kulaklığım olmuş oldu :) . Edit 3 son olacak bu kulaklık tam açıldığında yani piştiğinde değerlendirmesini yapacam.

Birde bahse konu hepsiburada da ki yoruma dönersek metal malzeme yok diyor adamın kulak sorunluğu olduğu gibi doku konusunda da sorunu var heralde.

Sahne genişliği anlamında ekli
Screenshot_20231018_012446.jpg
şu şarkıyı referans alabiliriz normalde plakdan kayıt olduğu için çok dip ses vs. var yani onu dikkate almayın sadece işaretliğim kısımlarda ki sesler ayırt edilir şekilde bu kulaklıkla duyabiliyorum.

Edit 3: aktif anlamda 10 saat kadar kulaklığı kullandım son durumu bass ve tizlerde midler gibi daha belirgin hale geldi başta midler öndeyken bass-tiz bir tık geride kalıyordu.
Şuan yine Sony kulaklık ile kıyasladığımda yukarıdaki verilerde hale bir değişiklik yok Sony bass konusunda gerçekten iyi çok pürüzssüz, yumuşak derin ve kalın tarzda bass verme başarılı Huawei de sadece kalın bir bass var Sony gibi değil o da şarkı türüne göre güm güm tarzda vuruyor ama Sony çok daha pürüzsüz bir şekilde bunu yapıyor. Mid tarafında benzer dursalarda Huawei bana bir tık sahne genişliği anlamında iyi geldi. Tiz seslerde de Huawei daha başarılı uzun bir kullanımdan sonra kıyasım bu şekilde ANC önem vermeyip elektronik tarza müzikler dinleyen biriyseniz Sony mükemmel bir kulaklık. İşlevsellik dengeli bir müzik performansı arıyorsanız Huawei çok iyi bir iş çıkarmış.
Bu kulaklık sayesinde Sony' i rafa kaldırdım bass konusunda tatmin edici bir performansı var normal dinleyici için ise çok yeterli bir seviyede zaten bunun haricinde ben sony' i işe gidip gelirken kullanıyorum aslında tempolu yürüyüşlerde phunk müzik iyi oluyor :D
Bu arada Sony' i kötülemiş gibi olmayım mid ve tizlerde de iyi eko tepkise de güzel ama huawei buralarda öne çıktığı için dedim yine huawei de bass konusunda kötü değil sandığımın aksine tatmin ediyor burada eğer kablolu ürün tercih edecekseniz beklentinize göre iki üründe mükemmel.

Son bir edit daha yapayım 3 gündür kullanıyorum.
Son seste biraz dışarı veriyor %80 seviyelerinde böyle bişey yok.
şuanda 880 lira ben aldığım 940 gibi bişey vermiştim bu fiyata alınır mı derseniz kesinlikle yine de alınır 900 lira gibi bir fiyatta performansı fiyatına göre çok üstün.

@DragonG hocam dediğim satıcı ürünü koymuşta 1500 lira şuanda.
Fiyat düşer mi düşmez mi emin değilim :/

Son bir edit daha yapıp çekiliyorum ANC konusunda biraz daha detaylı veri verirsem iyi olacak gibi fazla durmamışım üzerinde.
Otobüste Motor sesleri %90' a yakın yok ediyor normalde çok şiddetli bir motor sesi varken neredeyse yok etme noktasına getiriyor.
Pervane, klima, kombi gibi fazla desibeli olmayan ama gürültülü olan şeyleri tamamen yok ediyor.
İnsan sesleri yok etmiyor ve korna sesleri duyuluyor.
Çevre gürültülülerini çok büyük oranda yok ediyor.
ANC açtığınız 1-2 saniye tıss benzeri bir ses oluyor ama sonra yok oluyor.
Çok yüksek desibelli sesleri engellemiyor tahminim 60 desibel ve aşağısında yok ediyor buradan üstü tamamen yok edemiyor ama %80-90 civarı yok ediyor.
Metro mesela çok gürültülü bir ses çıkarır burada metro çalıştığını anlayabildiğin kadar kulağına iletiyor normlade metrolar 100db ses çıkartır ki kulak sağlığı açısından pek iyi bişey değil. Bunu neredeyse 10db gibi yaprak hışırtıları olur rüzgar bu seveyelere kadar indirebiliyor referans vermem gerekirse.

Umarım incelemem yararlı olmuştur kendinize cici bakın müzikle kalın :)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-17 at 14.34.50.jpeg
    70,5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı