Nitro 5 vs Monster Tulpar T7

Eki Görüntüle 1028401

Sadece benim mi böyle hocam yani

Bu bilgisayarı kullanan varsa GPU-Z ekran alıntısını atabilir misiniz arkadaşlar

MAX-Q ile Max-P bant genişliği aynı zaten, saat hızlarınız normalden bile yüksek. OC 2070 Max-P yani.
MAX-Q olsa 2070 witn MAX-Q Technology diye yazardı.

MAX-Q ile Max-P bant genişliği aynı zaten, saat hızlarınız normalden bile yüksek. OC 2070 Max-P yani.
Bant genişliği aynı değil gibi geldi bana yanlış yere bakmış olabilirsiniz hocam biri 448 GB/s biri 352 GB/s

Attığınız linkteki Max Q veya Max P olmayan düz versiyon ve aradaki Theoretical Performance farkı bariz belli

Bendeki ise maalesef Max Q (UserBenchmark testini uyguladığımda çok yakın sonuçlar alıyorum yüzde 80-83 puan dolayısıyla doğruladım karşılaştırma yönünden de)
userbenchmarkçok kullanışlı sevdiğim bir site ama yasaklanmış. Orada yüzde 14 grafik hesaplama performansı daha düşük. Üreticinin manipüle etmesi mümkün değil yüzlerce kullanıcnın ortalaması alınıyor orada ama işte yasakmış
GPU-Z'de Lookup butonunda gözüken ekran kartım bu şekilde

Son düzenleme:
Bant genişliği aynı değil gibi geldi bana yanlış yere bakmış olabilirsiniz hocam biri 448 GB/s biri 352 GB/s

Attığınız linkteki Max Q veya Max-P olmayan düz versiyon ve aradaki Theoretical Performance farkı bariz belli

Bendeki ise maalesef Max Q (UserBenchmark testini uyguladığımda çok yakın sonuçlar alıyorum yüzde 80-83 puan dolayısıyla doğruladım karşılaştırma yönünden de)
userbenchmarkçok kullanışlı sevdiğim bir site ama yasaklanmış. Orada yüzde 14 grafik hesaplama performansı daha düşük. Üreticinin manipüle etmesi mümkün değil yüzlerce kullanıcnın ortalaması alınıyor orada ama işte yasakmış
GPU-Z'de Lookup butonunda gözüken ekran kartım bu şekilde

Allah Allah, 115W ve MAX-Q. Çok ilginç.

352 GB/s olan Refresh 2070'ler yanlış hatırlamıyorsam. Yani 10. nesil Intel işlemcilerle piyasaya çıkan GPU'lar.
Refresh 2070'lerde GPU frekansı artarken bellek frekansları düşürülmüş bunun nedeni olarak da 115W'lık değeri korumak olduğunu düşünüyorum.

352 GB/s olan Refresh 2070'ler yanlış hatırlamıyorsam. Yani 10. nesil Intel işlemcilerle piyasaya çıkan GPU'lar.
Refresh 2070'lerde GPU frekansı artarken bellek frekansları düşürülmüş bunun nedeni olarak da 115W'lık değeri korumak olduğunu düşünüyorum.
Şimdilik tam bilmediğim için hemen yapmak istemem riskli ama dediğinize göre overwattage yapma potansiyelindedir doğru mu anladım hocam? Ama adaptörü 230 Watt yetmeyebilir işlemci 45ini tüketiyor zaten

Şimdilik tam bilmediğim için hemen yapmak istemem riskli ama dediğinize göre overwattage yapma potansiyelindedir doğru mu anladım hocam?

Demek istediğim 115W'de tutabilme. Sanmıyorum bu değerin üzerine normal şartlar altında çıkılabileceğini. MAX-Q olmayan 2070 ve 2070 Refresh de 115 Watt aradaki farklar GPU ve bellek frekansları.

Hayır hocam iki isim de aynı ekran kartına tekabül ediyor.
Max-Q'nun kötü olduğu bilindiği ve adı çıktığı için Refresh adını çıkartmışlar ve maalesef inandırıcı bir pazarlama politikası. Ben dahilim inananlara. Biraz acele ettim araştırma aşamasındayken

İkisinin değerleri de aynı bir fark göremiyorum (352GB/s 1260mhz 1455mhz 11Gbps) Üretim tarihlerine kadar aynı.

Hatta Theoretical Performance sekmesine bakınca daha da netleşiyor

Sanırım marka seçerek bakmışsınız.
Bu arada konuyu kirletmeyelim.
Amacım konu kirletmek değil konu konuyu açtı. Ben de şuan farkına vardım bu konuların. Refresh=Max Q olduğunun vb.
Ve markayı ben seçmedim hocam GPU-Z programı öyle gösteriyor. Belki fabrika çıkışlı OC'ludur ondan öyle gözüküyordur bilmiyorum. Max Q,

Son düzenleme:
Sanırım marka seçerek bakmışsınız.
Bu arada konuyu kirletmeyelim.
@nopaynohack benim bildiğim kadarı ile böyle yanlış yönlendirmek istemem açıkçası. Sizinki saat hızlarına bakılınca 2070 Refresh gibi duruyor. Laptop üreticinize de danışabilirsiniz bu konuda.
Normalde Max-Q olunca genelde Max-Q olduğu belirtiliyordu Gpuz'de. GPU'nuz MAX-Q değil gibi duruyor.
Şimdilik tam bilmediğim için hemen yapmak istemem riskli ama dediğinize göre overwattage yapma potansiyelindedir doğru mu anladım hocam?

Bunu bilmediğim için bir şey diyemem öneremem de Laptop olduğu için hem adaptör hem de ısı sınırınız var. Riskli bir şey olacağını düşünüyorum. Bilmediğim için bir şey diyemem ne yazık ki riskli bir şey.

Bunu demek yanlış gibi. Çünkü hem MAX-Q olanın hem de normal versiyonun Refresh modelleri var. Refresh yeni model demek zaten bu konuda mantıken. Kartınız MAX-Q değil frekanslara bakılınca.
@nopaynohack isterseniz imzanızdaki refresh kısmını silin yanlış bilgilendirme olabilir.
@nopaynohack sanırım sürprizbozanda bildirim gitmiyor.

Buradaki model Refresh versiyonu yani bant genişliği daha düşük ancak çekirdek frekansları daha yüksek.

Bu ise eski 2070.

Burada da refresh olduğu belirtilmiş. MaxQ değil olarak gözüküyor hem GPU ismini hem de frekanslara bakılınca. Burada kafa karıştıran eski 2070 Mobile ile refresh 2070 Mobile'ın bant genişliğinin farklı olması.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı