Nm değeri düştükçe GHz azalır mı?

Qualty

Hectopat
Makaleler
1
Intel'de işlemcilerde nm düştükçe GHz azaldığını fark ettim. Nm düştükçe GHz azalır mı?

Son düzenleme:
Nm üretim teknolojisi ile alakalıdır, GHz ise çekirdek frekansı.

GHz çok fazla önemli değildir, önemli olan mimarinin performansı; zamanında FX işlemciler yanlış bilmiyorsam 7GHz değerlerini görebiliyordu, ama şu an daha az GHz ile o işlemcileri sollayacak tonlarca işlemci var.

Intel'de işlemcilerde nm düştükçe GHz azaldığını fark ettim. Nm düştükçe GHz azalır mı?

Alakası yok, NM transistör arasındaki mesafedir o şeyden o sonucu nasıl çıkardınız acaba?
GHz çok fazla önemli değildir, önemli olan mimarinin performansı; zamanında FX işlemciler yanlış bilmiyorsam 7GHz değerlerini görebiliyordu, ama şu an daha az GHz ile o işlemcileri sollayacak tonlarca işlemci var.

GHz önemlidir. FX işlemciler ile 8.7GHz rekoru kırıldı sıvı azot ile.

8.9GHz'de olabilirdi.

Nm üretim teknolojisi ile alakalıdır, GHz ise çekirdek frekansı.

Evet, bunu biliyorum hatta güzel bir örnek verdiniz FX işlemcilerin yüksek nm değerleri vardı ve yüksek GHz'dı şimdi AMD işlemciler 4-5 GHz arası. Nm düştükçe GHz azalmış mı oldu?

Evet, bunu biliyorum hatta güzel bir örnek verdiniz FX işlemcilerin yüksek nm değerleri vardı ve yüksek GHz'dı şimdi AMD işlemciler 4-5 GHz, arası nm düştükçe GHz azalmış mı oldu?

Alakası yok, üstte demiş olduğum gibi. Markaya göre mi diyorsunuz bunu?

GHz önemlidir. FX işlemciler ile 8.7GHz rekoru kırıldı sıvı azot ile.

8.9GHz'de olabilirdi.

Önemli, ancak mimari asıl önemli nokta. Dediğim FX işlemci örneği işte, FX işlemciler mi yoksa 5800X mi mesela; oraya gidiyor konu.

Demek istediğim FX işlemci 32nm 7GHz ama şu an AMD 7nm+ işlemciler 4-5 GHz arası anla madığım bu.

Anladım demek istediğinizi. Mantığını düşünüp, düzeltip yazacağım. Aklımda uzun bir cümle kuracağım galiba. :)
Şimdi size şöyle anlatayım:
Bu kısım 5800X için.

SSD = 5800X düşünün, mimarisi çok güçlüdür. 5800X burada 100 üzerinden gücü 90 düşünün.
CPU = GHz olarak düşünün. 100 üzerinden gücü 30 düşünün
GPU = nm, Sınırsız olarak düşünün, ne kadar güçlü olursa olsun sınırı yok!
Bu kısım FX8350 için.

SSD = FX8350 düşünün, mimarisi çok güçlü değil ama OC potansiyeli çok iyi. FX8350 100 üzerinden 60 düşünün.
CPU = GHz olarak düşünün. 100 üzerinden 100 olarak.(CPU gibi daraltılı olarak düşünmeyin)
GPU = nm, aynı şekilde sınırsız. Nm'nin sonuç olarak önemi yok da. :)

Şimdi asıl sonuca gelelim. İşlemciler çok güçlü çiplerderir saniyede 5.000.000.000 işlem yapabilirler(işlemciden işlemciye değişir).OC ise silikon kalitesinden kalitesine farklılık gösterir. Üstte görmüş olduğunuz gibi Nm'nin bir etkisi yoktur. Bu tamamiyle mimariye bakar. Mimari ne kadar güçlü ise OC potansiyeli yükseldiği gibide biryandan düşmektedir. Bu oran 2 yüksek 1 düşük orantısında gider her zaman. Nm dediğimiz olay ise şudur(alıntıdır);

Nanometre Nedir?

Nanometre yani kısaca nm, matematiksel bir ölçü birimidir? Daha basite indirerek ifade etmek gerekirse; nasıl ki günlük hayatta mesafeleri ölçek için kilometre, metre ve milimetre gibi kavramları kullanırız, nanometre de mesafeleri ölçmede kullanılır. Ancak nanometre, oldukça küçük mesafeleri hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir? Bu nedenle bilişim sektöründe bu ölçü birimi çok kullanılır. Şöyle söyleyelim 1 milimetre, 1 milyon nanometreye eşittir.

Peki İşlemcilerde Bulunan Nm Değeri Ne İfade Ediyor?
Şu an kullanılan işlemciler içerisinde milyonlarca hatta milyarlarca transistör bulunuyor ve bunlar işlemcinin performansını doğrudan etkiliyor. Nanometre de bu transistörlerin arasındaki mesafeleri yani yan yana dizilmiş olan transistörlerin uzaklığını ifade etmek için kullanılır. Örnek verecek olursak 14nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe 14 nanometre, 10 nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe ise 10 nanometredir.
İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisine o kadar fazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.
Mesela nm örnek fotoğrafı gösterecek olursam:

Gçrmüş olduğunuz gibi basit mantıkla daha küçük transistör hem daha az ısınır hem daha fazla transistör elde etmemizi sağlar bu da saniye başına işlem miktarını arttırır. Tabii artık ne noktalara geldik ama :D

Intel-10nm-SuperFin3-640x360.jpg

İşte karşınızda:D:10nm SuperFin teknolojisi, SuperFin daha yüksek kapı aralığı, daha yüksek sürücü akımı, iyileştirilmiş kanal hareketliliği, daha düşük direnç ve yüksek gerilim sağlayan bir transistör teknolojisidir.

Ayrıca son olarak eskiden çok daha kötü mimariler olduğu için işlemciler ısınmazdı pek. Tabii firmalarda ısınmaya pek termal çözüm getirmezdi. Isınmadığı için işlemci kapanmaz kapanana kadar OC yapılır hatta 1 tane rekor burada örnek vereyim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi ise ısındıkları için(mimarı çok güçlü olduğu için) eskideki kadar yapamıyorlar. Tabii bu durum üstte belirttiğim transistör geliştirince dediğim mantık 2 ileri 1 geri oluyor.

@Qualty @Sir Benjamin kusura bakmayın çok karışık oldu ama. Aklımda toparlıyamıyorum. :) umarım anlamışsındır.

Technopat tarihi en büyük anlatım faciası. :(

Son düzenleme:
Bu kısım 5800X için.

iu

SSD = 5800X düşünün, mimarisi çok güçlüdür. 5800X burada 100 üzerinden gücü 90 düşünün.
CPU = GHz olarak düşünün. 100 üzerinden gücü 30 düşünün.
GPU = nm, sınırsız olarak düşünün, ne kadar güçlü olursa olsun sınırı yok!
Bu kısım FX8350 için.

iu

SSD = FX8350 düşünün, mimarisi çok güçlü değil ama OC potansiyeli çok iyi. FX8350 100 üzerinden 60 düşünün.
CPU = GHz olarak düşünün. 100 üzerinden 100 olarak.(CPU gibi daraltılı olarak düşünmeyin)
GPU = nm, aynı şekilde sınırsız. Nm'nin sonuç olarak önemi yok da. :)

Şimdi asıl sonuca gelelim. İşlemciler çok güçlü çiplerderir saniyede 5.000.000.000 işlem yapabilirler(işlemciden işlemciye değişir).OC ise silikon kalitesinden kalitesine farklılık gösterir. Üstte görmüş olduğunuz gibi Nm'nin bir etkisi yoktur. Bu tamamiyle mimariye bakar. Mimari ne kadar güçlü ise OC potansiyeli yükseldiği gibide biryandan düşmektedir. Bu oran 2 yüksek 1 düşük orantısında gider her zaman. Nm dediğimiz olay ise şudur(alıntıdır);

nanometre nedir?

Nanometre yani kısaca nm, matematiksel bir ölçü birimidir? Daha basite indirerek ifade etmek gerekirse; nasıl ki günlük hayatta mesafeleri ölçek için kilometre, metre ve milimetre gibi kavramları kullanırız, nanometre de mesafeleri ölçmede kullanılır. Ancak nanometre, oldukça küçük mesafeleri hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir? Bu nedenle bilişim sektöründe bu ölçü birimi çok kullanılır. Şöyle söyleyelim 1 milimetre, 1 milyon nanometreye eşittir.

peki işlemcilerde bulunan nm değeri ne ifade ediyor?
Şu an kullanılan işlemciler içerisinde milyonlarca hatta milyarlarca transistör bulunuyor ve bunlar işlemcinin performansını doğrudan etkiliyor. Nanometre de bu transistörlerin arasındaki mesafeleri yani yan yana dizilmiş olan transistörlerin uzaklığını ifade etmek için kullanılır. Örnek verecek olursak 14nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe 14 nanometre, 10 nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe ise 10 nanometredir.
İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisine o kadar fazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.
Mesela nm örnek fotoğrafı gösterecek olursam:

5cd3dc359ed2c.png

Gçrmüş olduğunuz gibi basit mantıkla daha küçük transistör hem daha az ısınır hem daha fazla transistör elde etmemizi sağlar bu da saniye başına işlem miktarını arttırır. Tabii artık ne noktalara geldik ama :D

Intel-10nm-SuperFin3-640x360.jpg

İşte karşınızda:D:10nm superfin teknolojisi, superfin daha yüksek kapı aralığı, daha yüksek sürücü akımı, iyileştirilmiş kanal hareketliliği, daha düşük direnç ve yüksek gerilim sağlayan bir transistör teknolojisidir.

Ayrıca son olarak eskiden çok daha kötü mimariler olduğu için işlemciler ısınmazdı pek. Tabii firmalarda ısınmaya pek termal çözüm getirmezdi. Isınmadığı için işlemci kapanmaz kapanana kadar OC yapılır hatta 1 tane rekor burada örnek vereyim:

Şimdi ise ısındıkları için(mimarı çok güçlü olduğu için) eskideki kadar yapamıyorlar. Tabii bu durum üstte belirttiğim transistör geliştirince dediğim mantık 2 ileri 1 geri oluyor.

@Ahmet944 @tlp kusura bakmayın çok karışık oldu ama. Aklımda toparlıyamıyorum. :) umarım anlamışsındır.

Technopat tarihi en büyük anlatım faciası. :(

Okurken mutlu olduğum birkaç yazıdan biri :)

Güzel anlatım aslında, bunu bir makale diye yayımlayabilirsiniz bence hocam; herkes bakar.

Okurken mutlu olduğum birkaç yazıdan biri :)

Güzel anlatım aslında, bunu bir makale diye yayımlayabilirsiniz bence hocam; herkes bakar.

Dostum makale gibi oldu cidden. :D

Şaka gibi. Ben çok karışık anlattığımı düşünüyorum ben bile okuduğumu zor anladım. :)

Geri
Yukarı