Noctua NF-A14 PWM fanlar gürültü durumu

umut581

Picopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance Lpx 32Gb 3600 Mhz C18
Ekran kartı
MSI Radeon RX 6900XT Gaming X Trio
Anakart
MSI X570s Tomahawk
İşlemci
AMD Ryzen 9 5900X
Merhaba forum ahalisi. Şöyle birkaç sorum olacak. İlki şu. Geçtiğimiz günlerde kasamın ön panelinde stok fan olmadığı için Amazon'dan 3 adet Noctua NF-A14 PWM fan siparişi vermiştim. Amazon'da Noctua'nın diğer fanları için soğutma yöntemi olarak hava/su yazarken, bu üründe sadece su yazıyordu. Ben bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Çünkü fanların tipi montaj türü vs. aynı. Sadece kategorilerken girilmemiş olduğunu düşünüyorum. Detaylı bilgisi olup aydınlatan olursa çok sevinirim.

Gelelim esas soruma;

Fanları tanıdık bir bilgisayarcıda taktırdım. O da düşük gürültü adaptörü kullanmamış sanırım ve anakartta yer olmadığı için üç fanı birlikte bağlamış. BIOS'tan kontrol ettiğimde System 2 olarak görünen fanlar bunlardır diye düşünüyorum. PWM ve Smart fan mode da açık olduğu halde bilgisayar boştayken bile fanlar bayağı gürültülü çalışıyor. Acaba bunun için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor? Noctua'nın sayfasına baktığımda bu fanların düşük gürültü adaptörü (lna) olmadan ses seviyesi 24, 6dB olarak görünüyor. Ses seviyesi yüksek güç altında belki normal olabilir ama düşük güçte de böyle çalıştığı için biraz fazla gürültülü bir durum söz konusu. Ürettiği CFM değerine göre gürültü oranı birçok markaya göre çok daha az görünüyor sayfasında. Acaba ben mi yanlış bir yol izliyorum?

Son olarak fanlarda yapacağım herhangi bir değişiklik için işlemci portundaki 8+4 pinin 4 pinli portunu da bağlamalı mıyım? Çünkü şu an orası boşta. Sadece 8 pin bağlı olarak çalışıyor.

Her türlü cevap için çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20230125_213227.jpg
    20230125_213227.jpg
    287,2 KB · Görüntüleme: 19
  • 20230125_213236.jpg
    20230125_213236.jpg
    293,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 20230125_213244.jpg
    20230125_213244.jpg
    288,6 KB · Görüntüleme: 19
  • 20230125_213253.jpg
    20230125_213253.jpg
    302 KB · Görüntüleme: 16
  • ss.png
    ss.png
    10,7 KB · Görüntüleme: 24
System 2'nin altındaki grafikte mavi noktalara tıklayıp basılı tutarak biraz aşağı ve sola doğru çekersen daha sessiz bir fan profili elde edersin. Her bir nokta için ayrı ayrı yapman lazım.

Kutunun içinden Low Noise adaptörü çıkar kutusunu kontrol edin veya taktırdığınız bilgisayarcıyla görüşün. Tabi onu taksanız da %100 devirde yine sesli oluyor bios üzerinden ayar çekmeniz lazım.

Çok teşekkürler cevaplar için. Peki ben bu fanları kasanın ön kısmına hava soğutma fanı olarak aldım. Sizce iyi bir seçim midir? Araştırarak da aldım ama forumda başka bir konuda bu fanın daha çok radyatör için vs. kullanıldığını yazmışlar. Sizin düşünceniz nedir?

Çok teşekkürler cevaplar için. Peki ben bu fanları kasanın ön kısmına hava soğutma fanı olarak aldım. Sizce iyi bir seçim midir? Araştırarak da aldım ama forumda başka bir konuda bu fanın daha çok radyatör için vs. kullanıldığını yazmışlar. Sizin düşünceniz nedir?

İki amaçlı da kullanılabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı