Arctic P14 PWM vs Noctua NF-A14 PWM 140mm

Çok teşekkür ederim bilgileriniz için ilk Noctua'yı egzoz fanında 14mm alıp deneyeceğim. Bu başlıkta yazdığım modeli mi alayım Noctua'nın daha güzel 14mm fanı var mıdır?
Noctua NF-A14 PWM bu modelini alacaksınız.

Bu arada ek olarak fanı aldığınızda L.N.A diye bir adaptör de geliyor. Eğer onu kullanırsanız RPM,Ses seviyesi ve dolayısıyla CFM de biraz düşmüş oluyor. Ben kullanmadım hiç denemedim de bilginiz olsun.

Kahverengi istemiyorum ama chromax diyor bu da aynısı değil mi hocam sipariş vereceğim.

Siyahını alacağım.

Kahverengi istemiyorum ama chromax diyor bu da aynısı değil mi hocam sipariş vereceğim.

Siyahını alacağım.
Evet aynısı, rengi değişik sadece. Noctua.at sitesi resmi site orda hepsini karşılaştırmalı da görebilirsiniz. Sırasıyla Menü, Product,Fan a girdiğiniz de çıkıyor karşılaştırmalı.

Evet aynısı, rengi değişik sadece. Noctua. At sitesi resmi site orada hepsini karşılaştırmalı da görebilirsiniz. Sırasıyla menü, product, fan a girdiğiniz de çıkıyor karşılaştırmalı.

Sessizlik ön planda ise Noctua alın demiştiniz ama. P14 PWM ile Noctua NF-A14 karşılaştırmasında P14 daha sessiz görünüyor hocam. Bu arada F serisi alacağım P14 yerine Arctic alırsam.

Dosya Ekleri

• 93ddcfeeaab5ff37760411a472ed2848.jpeg
    93ddcfeeaab5ff37760411a472ed2848.jpeg
    112,7 KB · Görüntüleme: 36
  • 370c047f7f0768b8d123df1e546c04b1.jpeg
    370c047f7f0768b8d123df1e546c04b1.jpeg
    124,1 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Noctua 19,2db , Arctic 24,5db olarak gözüküyor.Testler nasıl yapılıyor bilmiyorum ama mesela benim p120ler 2100rpm yük altında max 1700rpm, f120 ler 1800rpm yük altinda max 1650rpm gördüm. Cpu fanları Noctua 1800rpm max 1610rpm gibi bişey gördüm (+- kusuratlari da vardir tabi). Sicaklik zaten 63 dereceyi geçmiyor. Arctic alacaksanız ve kasa fanı olarak kullanacaksanız F120 derim kesinlikle. İki ürün de her bakımdan üzmez. Bulduğunuzu alın kullanın.

Noctua 19, 2dB, Arctic 24, 5dB olarak gözüküyor. Testler nasıl yapılıyor bilmiyorum ama mesela benim P120'ler 2100RPM yük altında Max 1700RPM, F120'ler 1800RPM yük altinda Max 1650RPM gördüm. CPU fanları Noctua 1800RPM Max 1610RPM gibi bir şey gördüm (+- kusuratlari da vardir tabii). Sicaklik zaten 63 dereceyi geçmiyor. Arctic alacaksanız ve kasa fanı olarak kullanacaksanız F120 derim kesinlikle. İki ürün de her bakımdan üzmez. Bulduğunuzu alın kullanın.

Binonix mi F140 mı F14 mü ?

Noctua NF-A14 PWM bu modelini alacaksınız.

Bu arada ek olarak fanı aldığınızda l. N. A diye bir adaptör de geliyor. Eğer onu kullanırsanız RPM, ses seviyesi ve dolayısıyla CFM de biraz düşmüş oluyor. Ben kullanmadım hiç denemedim de bilginiz olsun.

Diğer markalara güvenemeyip egzoz fanına NF-A14 chromax aldım
Cooler Master pl flux 360 fanları yerinede Noctua NF-A12 chromax aldım 3 tane montajladım.

Aynı sıcaklık seviyesinde duyulan ses yarı yarıya az.
dB ölçümü olarak 7900X % 70 yüke soktuğumda önceden 51dB ses gelirken noctular ile aynı sıcaklıkta ayarlanaraktan 44 dB ses üretti deprem şiddeti gibi 44 51'in yanında yarı yarıya gibi duyuluyor.

Diğer markalara güvenemeyip egzoz fanına NF-A14 chromax aldım
Cooler Master pl flux 360 fanları yerinede Noctua NF-A12 chromax aldım 3 tane montajladım.

Aynı sıcaklık seviyesinde duyulan ses yarı yarıya az.
dB ölçümü olarak 7900X % 70 yüke soktuğumda önceden 51dB ses gelirken noctular ile aynı sıcaklıkta ayarlanaraktan 44 dB ses üretti deprem şiddeti gibi 44 51'in yanında yarı yarıya gibi duyuluyor.
@Trakyacuss selamlar, Bende mesh kasamın önüne üç adet noctua NF-A14 almayı düşünüyorum. Aslında şöyle bir konu açmıştım. Siz nf-a14'den memnun musunuz?

Öncelikle okadar tecrübeli olmadığımı belirteyim. Ama çok fazla araştırır ve okumaktansa maliyeti ne olursa olsun alıp deneyen biriyim.
Kasa fanı için tavsiyem; Sessizlik ön plandaysa düşünmeden Noctua alın. İki fan da aynı gün temin edebiliyorsanız gene Noctua alın. Ertesi gün teslim istiyorsanız hepsiburada dan Arctic alın. Noctua amazon üzerinden gelişi 5-6 gün sürüyor ve toplamda 5 adet üstünde alırsanız gümrüğe takılıyor, 5 adeti geçmemeye önem verin. Zaten öndeki fanlar 54CFM' imiş. Ön lerin daha kuvvetli olması istenir hatta pozitif hava akışı diye geçer. O yüzden iki fanda olabilir, birini alınca diğerini alsaydım gibi bi düşünce bile olmaz. Noctua nın malzeme kalitesi çok çok iyi, pervaneye dokunduğunuzda bile güzel bir hissiyatı var.

Kasa fanlarında CFM değeri , sıvı sogutma radyatörü yada kule tipi sogutucunun fanında statik basınç önemli oluyor. Kullandığınız Thermaltake fanları zaten "yüksek statik basınç radyatör fanı" oalrak belirtilmiş ve 21.2 dB-A ile gayet sesiz duruyor. Mevcut radyatördeki fanlar için bazı yerler okumuştum hafif yağ sürüyorlar fanlara ses kesiliyor fln diye ama hiç denemedim yanlış yönlendirmiyim. 2.96 statik basınç yüksek bir rakam onların yerine 2.4 nasıl olur inanım fikrim yok.

Ses takıntınız olmasa şunu önerirdim (direk amazon ilan başlığını yazıcam); Noctua NF-F12 (industrialPPC) iPPC-2000 PWM, Ağır Kullanıma Uygun Soğutma Fanı, 4-Pin, 2000 devir (120 mm, Siyah)
Bu ağır kullanım için üretilen bir fan ve 29,7 dB ses seviyesi var (bu arada şuan radyatör fanlarınıza baktım da 32dB gözüküyor, bu fandan çok daha seslidir). Statik basıncı 3.94. Bir arkadaşım kullanıyor radyatör fanı olarak yüksek devirlerde sesli ama normal kullanımda gayet ideal. Bunun bide 7 küsür statik basınçlı 3000 devir modeli var o bildiğiniz uçak uçuyor :)

Sizin durumda ben ne yapardım; Thermaltake fanları sıvı sogutma radyatöründe denerdim ortalama sıcaklıklara bakıp önlere cfm yüksek 3 fan alırdım. 2.4 olması 3 fan olduğu için yetersiz kalmaz diye düşünürdüm.

Not: Arctic i tam bilmiyorum da Noctua ürünlerinde 6 sene garanti veriyor ve müşteri ile ilişkileri gerçekten takdir edilesi.
Hocam bu cfm ve statik basinc değerleri nasıl hesaplanıyor mesela önde 3 adet fan var fanlar 2.4 statik basinc ve 70 cfm diyelim bu 3 fanın toplam değeri mi yoksa tek tek mi

Yeni konular

Geri
Yukarı