NodeMCU bağlantı hatası

Nasiil

Zeptopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, NodeMCU aldım ilk test kodu yüklemek istedim netde bulduğum üzerindeki LED'i yakan kodu yazdım yükle dedim bağlantı hatası verdi.
Sistemim Linux Ubuntu programlama kablosu olarak Android telefon şarj kablosunu kullandım. Forumlarda Linux için CH340 yüklü olduğunu yazıyor zaten bir sürücü de bulamadım ekstra. Size ekran görüntüsü atıyorum ilgilenen cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-24 14-33-50.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-24 14-33-50.png
    179 KB · Görüntüleme: 21
Orijinal şarj kablosuyla aslında çalışması lazım ama burada sorun kabloda görünüyor. Başka bir kablo deneme ihtimaliniz varsa öyle yapın.

Orijinal şarj kablosuyla aslında çalışması lazım ama burada sorun kabloda görünüyor. Başka bir kablo deneme ihtimaliniz varsa öyle yapın.
Birkaç şarj kablosu bulup deneyeceğim emin olmadığım için foruma yazayım istedim.. İki şeyden şüphem vardı biri kablo biri işletim sistemi yüzünden.. Nodemcu bağladığım zaman ilgili port görüyorum acaba Linux ek bir işlem mi yapmam lazım yetki mi vermem lazım ilgili port data aktarımı için..

Bu kart Linux dağıtımlarda ve Arduino IDE 2.X sürümlerinde sorun çıkartabiliyor. Kendi deneyimim bu yönde. Windows sistemde Arduino IDE 1.X sürümde deneyin.

Birkaç şarj kablosu bulup deneyeceğim emin olmadığım için foruma yazayım istedim.. İki şeyden şüphem vardı biri kablo biri işletim sistemi yüzünden.. Nodemcu bağladığım zaman ilgili port görüyorum acaba Linux ek bir işlem mi yapmam lazım yetki mi vermem lazım ilgili port data aktarımı için..
Linuxdan dolayı da olabilir doğru. Fakat ben windows bilgisayarımda benzer bir hata aldığımda kabloyu değiştirince sorun çözüldüğü için sorun kabloda diye düşündüm.

Bu kart Linux dağıtımlarda ve Arduino IDE 2.X sürümlerinde sorun çıkartabiliyor. Kendi deneyimim bu yönde. Windows sistemde Arduino IDE 1.X sürümde deneyin.
Buda kafamdaki deli sorulardan biri idi.. Windows işletim sisteminde denemek.. Kart bilgisini al dedim zaman da tanımsız kart gibi bir uyarı veriyor ekranda buda beni işletim sistemi kaynaklı sorun olabilir gözü ile bakmama neden oluyor

Bu da kafamdaki deli sorulardan biri idi. Windows işletim sisteminde denemek. Kart bilgisini al dedim zaman da tanımsız kart gibi bir uyarı veriyor ekranda bu da beni işletim sistemi kaynaklı sorun olabilir gözü ile bakmama neden oluyor.

Tanımsız kart hatasını Windows'ta da veriyor. Ama sanırım esptoolun Linux desteğinde sorunlar var.

Yabancı bir forumda şu kod çözüm gösterilmiş.
Kod:
sudo chown :second_user /dev/ttyUSB0
Fakat bu çözüm bağlantı çıkarılıp takıldığında tekrar edilmesi gerekiyor.
Kod:
sudo adduser second_user dialout
Bu ikinci kodun ise sorunu kalıcı olarak çözececeğini söylüyorlar.

Kaynak: How do I allow a non-default user to use serial device ttyUSB0?

Kod:
Kod:

Kod:
Kod:

sudo chown :second_user /dev/ttyUSB0 komutu işe yaradı artık NodeMCU ya sorunsuz program yükleyebiliyorum. Teşekkür ederim..

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı