NodeMCU LoL'in ESP8266 kullanımı nasıl, zor mu?

Steve Rogers

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
.
İbrahim hocamın tavsiyesi üzerine ESP8266 almaya karar verdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir video buldum ama bildiğim kadarıyla LED'lerde mosfet kullanılmalı ama video açıklamasında "mosfet" diye bir şey göremedim, sanırım özel bir LED olduğundan kullanılmamış. Benim elimde normal bir şerit LED var, bunu kullanmak için 12V 1A adaptör ve belli başlı mosfetler gerekiyor sanırsam.

NodeMCU LoL'in ESP8266'yı (yani bunu: NodeMCU LoLin ESP8266 Geliştirme Kartı - USB Chip CH340 Fiyatları ve Özellikleri) Arduino olarak da kullanabilmem lazım ve her türlü kablosuz işimi halledebiliyorum (mesela kablosuz araba ve akla gelebilecek 10'larca kablosuz çalışan proje), doğru mu?

Benim işime yarayabilecek bazı parçaların isimlerini verebilir misiniz? (Örnek şerit LED için hangi mosfetler lazım, ya da işime yarayabilecek bazı adaptörler falan.)

@SideWinder @cengover_ekin hocalarım, bakabilir misiniz?

Çok teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
LED özel bir LED, bu sayede tek başına ESP8266 kartı ile kontrol edebiliyor. :)

Şerit LED için direkt MOSFET'e ihtiyacın yok. Standart bir şerit LED'İ açıp kapatmak istersen Node MCU ile, röle modülü işini görecektir.

LED özel bir LED, bu sayede tek başına ESP8266 kartı ile kontrol edebiliyor. :)

Şerit LED için direkt MOSFET'e ihtiyacın yok. Standart bir şerit LED'İ açıp kapatmak istersen Node MCU ile, röle modülü işini görecektir.
  • Peki hangisi bana ileride daha çok yarar hocam?
  • Yani MOSFET LED'lerde işimi görür mesela ama röle LED dışında nelerde görür?
  • Bir de işime yarayabilecek bazı sensörlerin isimlerini atabilir misiniz? Fiyatı çok uçurmayacak şekilde tabii :)

Yanıtınız için çok teşekkür ederim :)

MOSFET'i LED'de kullanabilirsin, ama röleyi hemen hemen her yerde kullanabilirsin, AC/DC farketmeksizin. Ben röleyi tercih erdim mesela.

Sensör olarak DHT11 ya da 22 alınabilir. Bunun dışında yapacağım projeye göre bakman daha iyi olur çünkü bir sürü sensör var. :)
Hocam, bir şey sormak istiyorum. Ufak bir şey olduğu için konu açma gereksinimi duymadım.

• Hangi röle genel olarak işimi görür? (İleride de lazım olabilir, bu yüzden sadece şerit LED için söylemeyin lütfen)
1606566426638.png

1606566439279.png

1606566456296.png

1606566500467.png

1606566538094.png

1606566547658.png

1606566664928.png

Ayrıca bu rölelerin marifeti ne oluyor hocam? 5V'u 12V'a mı dönüştürüyor?

Çok ama çok teşekkür ederim :)

5V 2 kanal olan röleyi alabilirsin, ben de kullanıyorum.

Röle elektriği dönüştürmez. :) Işıkları açıp kapattığımız anahtarların, elektrikle çalışanlarını düşün. Röle, içinde manyetik bir sistemle ayrılmış iki plaka içerir. Sen elektrik verdiğin zaman manyetik etki sayesinde plakalar birleşir, anahtar kapanır ve devre tamamlanır.

12V ya da 5V, rölenin çalışması için gerekli voltajı temsil ediyor. Yani röleyi kontrol etmek için bir karta bağladığında, 12V mu 5V mu kullanacaksın, bununla alakalı.

Çoğu geliştirme kartı 5V stabil çıkış verir. Bu nedenle 5V almak idealdir. :)

5V 2 kanal olan röleyi alabilirsin, ben de kullanıyorum.

Röle elektriği dönüştürmez. :) Işıkları açıp kapattığımız anahtarların, elektrikle çalışanlarını düşün. Röle, içinde manyetik bir sistemle ayrılmış iki plaka içerir. Sen elektrik verdiğin zaman manyetik etki sayesinde plakalar birleşir, anahtar kapanır ve devre tamamlanır.

12V ya da 5V, rölenin çalışması için gerekli voltajı temsil ediyor. Yani röleyi kontrol etmek için bir karta bağladığında, 12V mu 5V mu kullanacaksın, bununla alakalı.

Çoğu geliştirme kartı 5V stabil çıkış verir. Bu nedenle 5V almak idealdir. :)
Yanıtınız için çok ama çok teşekkür ederim 🥰

Geri
Yukarı