Çözüldü Nodemcu'dan 5V çıkışı alarak röle kullanabilir miyim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Steve Rogers

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
.
@SideWinder @cengover_ekin hocam, çok soru sordum, farkındayım. Cahilliğime verin lütfen.

1606933579870.png

1606931954393.png

1606932178361.png

1606932271420.png

Buraya sürekli soru sormak istemediğimden dolayı (çok soru sorarım, konu kirliliği oluşsun istemem :) ) çoğu zaman sorularımı Arduino videoları çeken bir kanalın DC sunucusuna sorarım sorularımı. Bugün de öyle yaptım.

Nodemcu üzerinde 5V gibi bir yer bulamadığımdan dolayı sordum, "röleyi kontrol etmek için hangi çıkışı kullanmalıyım" diye. Birisi Nodemcu'da öyle bir şey yok dedi ve kanıt da sunmadı. Birisi de voltmetre ile ölçüp "öyle bir şey var" dedi. Ben de denedim, hakikaten çalışıyordu röle, vu kısmı ile.

Sorum şu: Vu kısmından 5V almak kartın ömrünü kısaltır mı/zararlı mı?

Ha bir de, Wi-Fi kullanabilmem için hangi kodları kullanmam lazım? Örnek kod elinizde varsa atabilir misiniz?

Teşekkürler :)

Dosya Ekleri

• 1606931926369.png
    1606931926369.png
    64,5 KB · Görüntüleme: 179
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu koada bakabilirsin. :) Bunu MQTT için yazmıştım ama sana ışık tutacaktır:

BEn Wi-Fİ ağına bağlanmak için WiFiManager adlı kütüphaneyi kullanıyorum. Bu kütüphane, Wi-Fİ bilgilerini cihazr belleğine kaydediyor. Cihaza başka bir kod yüklesen bile bilgiler silinmiyor. Eğer üzerindeki bilgilere uygun ağı bulamaz ya da bağlanamazsa kendini AP moduna alıyor cihaz. Sonra sen, aynı modeme bağlanır gibi cihaza bağlanıyorsun, bilgileri giriyorsun. Bilgileri girdikten sonra kendini yeniden başlatıyor ve internete bağlanıyor. :)

Bu koada bakabilirsin. :) Bunu MQTT için yazmıştım ama sana ışık tutacaktır:

BEn Wi-Fİ ağına bağlanmak için WiFiManager adlı kütüphaneyi kullanıyorum. Bu kütüphane, Wi-Fİ bilgilerini cihazr belleğine kaydediyor. Cihaza başka bir kod yüklesen bile bilgiler silinmiyor. Eğer üzerindeki bilgilere uygun ağı bulamaz ya da bağlanamazsa kendini AP moduna alıyor cihaz. Sonra sen, aynı modeme bağlanır gibi cihaza bağlanıyorsun, bilgileri giriyorsun. Bilgileri girdikten sonra kendini yeniden başlatıyor ve internete bağlanıyor. :)
Hocam, attığınız kodu kopyaladım. "ssıd" kısmına Wi-Fi'nin adını, şifre kısmına da şifreyi yazdım. "mqtt_server" kısmına Windows'da yazan IPv4 adresini (
1606937582302.png
) yazdım, olmadı. SpeedTest'te yazan ip adresini yazdım. Yine de serial portta böyle yazıyor (
1606937635669.png
) ve bağlantı kuramıyorum.
Şimdi ne yapmam gerekiyor?
[PubSubClient ve attığınız kütüphaneyi kurdum]
Çok soru sordum, farkındayım, ama gerçekten yardımınıza ihtiyacım var :(

Şöyleki, bu kod ağında bir MQTT sunucusu açıksa çalışıyor. Dediğim gibi, direkt kullanman için değil de, örnek alman için atmıştım.

Koddan MQTT kısmını çıkarttım senin için:

C++:
// Open-Source ESP8266 code created by Ibrahim Cahit Ozdemir
//
// https://github.com/ibrahimcahit

#include <ESP8266WiFi.h>

// Update with your Wi-Fi
const char* ssid = "update_with_your_ssid";
const char* password = "update_with_your_password";

WiFiClient espClient;

void setup_wifi() {

delay(10);

Serial.println();
  Serial.print("Connecting to ");
  Serial.println(ssid);

WiFi.begin(ssid, password);

while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    delay(500);
    Serial.print(".");
  }

randomSeed(micros());

Serial.println("");
  Serial.println("WiFi connected");
  Serial.println("IP address: ");
  Serial.println(WiFi.localIP());
}

void setup() {
  Serial.begin(115200);
  setup_wifi();
}

void loop() {

}

Merhaba, bende nodemcu 8266 ve L298 motor sürücü siparişi verdim elimde 5 v ultrasonik sensör var ama 5V dışında çalışmıyor. En optimum şekilde 5V cihazlarımı nasıl çalıştırırım? Motor sürücü 5V çıkışı veriyor oradan sensöre veya servo motorlara bağlasam olur mu? Sadece sinyal kablosunu Nodemcu'ya taksam? @Steve Rogers

@THawk

Bu proje sorunuza ışık tutabilir. Kod da var ayrıca son kısımda.

Hocam merhaba elimde NodeMCU V3 CH340 var. Normal projeler çalışıyor mesela LED yakabiliyorum. Doğrudan röle de çalıştırabiliyorum. Ama internetle ilgili en basitinden bir web server açmaya çalıştığımda '⸮⸮' bunun gibi hatalar alıyorum. Sizce bunun sebebi nedir? @SideWinder

Geri
Yukarı