Noise margin değerinin sürekli değişme sebebi ne olabilir?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba, 2 haftadır noise margin değerlerimde oynama var. Nedense önceden hiç SNR margin değeri değiştirmediğim zamanlar da 60-90 Mbps arasında download hızı alırdım ve upload hep 7-8Mbps olurdu. Şimdi bazen noise margin değerlerim 40dB kadar çıkıyor. Sistem yeniden başlattığımda da sürekli değişiklik gösteriyor. Neyse bir ara elle SNR margin ayarını 8 girince noise margin 10dB sabitlendi ve bir gün o şekilde kullandım ama bileceğiniz üzere performans yüksek olsa da stabilite problemleri az da olsa yaşadım. Bugün de yine 10dB kullanırken internet gitti ve noise margin değeri 30dB çıktı. Yine elle erişim sağlayıp yeniden başlattım ve bu sefer SNR margin değerini oto aldım. Son durum da noise margin değerim 9dB. Benim iç tesisat 5-8 senelik bir tesisat ama ben pek sorun olduğunu düşünmüyordum çünkü 2 hafta öncesinde çok rahat indirmeler vs. yaptım. Şimdi DoH ve dot kullanıyorum. Bazen Cloudflare server çöktüğü için internet hızım düşüyor zannediyordum ama meğerse noise margin değerim oynuyormuş. Neyse Cloudflare bırakıp Quad9 geçtim ama pek değişen bir şey olmadı. Şimdi AdGuard geçmeyi planlıyorum. Sizce neden böyle değişiyordur?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı