Norm Ender yeni parçası hakkında düşünceleriniz nedir?

Hocam siz böyle düşünüyorsanız haksızsınız diyemem. Sanatı neyi düşünerek beğendiğin ve sanatçıyı kafanda konumlandırdığın yere ihanet etmesi sizin için rahatsız edici olması oldukça normal. Zorla seveceksin diye bir şey yok sonuçta :).size de iyi günler dilerim.

Bu arada düşünceni gerçekten çok açık belirtmişsin. Keşke herkes sizin gibi olsa da başka konulardada laf yarışına girmek yerine sonuca ulaşmayı amaçlasa. Aslında Norm Ender'in son şarkılarında altyapılarına dikkat ederseniz, şarkıların altyapısına göre Flow'u değiştiriyor aslında. Eğer müzik dışı bir konu olsaydı detaylıca anlatırdım fakat Flow'un farklılığını hissetme durumu tamamen zevk anlayışınıza bağlı bir şey. Ben hidrayı'da Şehinşah'ıda çok dinlemiş biri olarak. Şehinşah'da flowa laf atamam. Fakat Hidra'nın sanki tüm şarkılarının Flow'u aynı gibi geliyor. Hep şey yapıyor ya beat ın üstüne 3 kere vuruyor ve 3 üncü vuruş hep sert oluyor ve Hidra'nın bu Flow'da 10-15 tane şarkısını sayabilirim. Örneğin: Gibi, beddua, kadınlar şarkısı örneklerden sayılabilir. Ama tabii ki high ölüme inat istemem şarkılarındada tamamen farklı Flow'ları kullandığı şarkıları da var. Bu arada Norm'u zaten gençliğinde yaptığı Flow'la dinledik sözleriyle de daha bağlı bir kitle oluşturdu. Ve ben bu kitleden birisiyim. Flow'u eskisi kadar geniş kitleye hitap etmediği doğrudur. Fakat bizi biraz olsun besleyecek ve farkını koyabilecek şarkılar ve sözler yapabiliyor. Ama eskisi kadar tabii ki olamıyor. Ve şu an eskiyi hedeflemeside saçma olur onun zamanıda geçti zaten yeni şeyler denemesi gerek. Umarım anlatabildiğimi anlatmışımdır. Veya anlamak istediğin şeyi söyleyebilmişimdir.

Hocam gerçekten doğru dediniz. Siz arkadaşa dediğiniz gibi düşüncenizi açık belirttiniz arkadaşa dediğiniz her şeyi ben de size diyorum yani gerçekten iyi birisiniz. Teşekkürler, bir şey olursa pingleyebilirsiniz. İyi günler tekrardan...

Hocam gerçekten doğru dediniz. Siz arkadaşa dediğiniz gibi düşüncenizi açık belirttiniz arkadaşa dediğiniz her şeyi ben de size diyorum yani gerçekten iyi birisiniz. Teşekkürler, bir şey olursa pingleyebilirsiniz. İyi günler tekrardan...

Bende değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim iyi günler.

Rhymelar ve beat kötü. Nakarat kötü. 3.verse son flowu dışında flowlar vasat. O da yaani. Lirikalite eh işte, birkaç punch fena değil. Klipten de pek bir şey anlamadım. O kısmı zevkler ve renkler diyerek geçiyorum. Aynı şey vokal için de geçerli. Bu parçadaki vokali bana pek gitmedi.

Mekanın sahibi bir kez olur Norm, bunu ne zaman anlayacaksın merak ediyorum. Piyasaya sallayacaksan Joker gibi parçalarına flow, rhyme, sağlam punch dizip yap. Mainstream bir işten fazlası değil bu parça.

"Sözler Şerefsiz Oldu" parçası başta olmak üzere yaptığı sağlam işlerle Norm çocukluğumun rapçilerindendi. Çok güzel zamanlar geçirdim o parçalarla, onların hatrına çok ağır konuşmadım. Evet, ilk paragrafta yazdıklarım fikirlerimin yumuşak hali. Bu adamın "Depresyon Oteli"ni yazan kişi olduğu gerçeği, insanı şaşırtıyor ve üzüyor. Hatta hayal kırıklığına uğratıyor. Ve o hayal kırıklığı zamanla öfkeye dönüşüyor. Nereden nereye değil mi Norm?

Rhymelar ve beat kötü. Nakarat kötü. 3.verse son Flow'u dışında Flow'lar vasat. O da yaani. Lirikalite eh işte, birkaç punch fena değil. Klipten de pek bir şey anlamadım. O kısmı zevkler ve renkler diyerek geçiyorum. Aynı şey vokal için de geçerli. Bu parçadaki vokali bana pek gitmedi.

Mekanın sahibi bir kez olur norm, bunu ne zaman anlayacaksın merak ediyorum. Piyasaya sallayacaksan joker gibi parçalarına Flow, rhyme, sağlam punch dizip yap. Mainstream bir işten fazlası değil bu parça.

"Sözler şerefsiz oldu" parçası başta olmak üzere yaptığı sağlam işlerle norm çocukluğumun rapçilerindendi. Çok güzel zamanlar geçirdim o parçalarla, onların hatrına çok ağır konuşmadım. Evet, ilk paragrafta yazdıklarım fikirlerimin yumuşak hali. Bu adamın "deprasyon oteli"ni yazan kişi olduğu gerçeği, insanı şaşırtıyor ve üzüyor. Hatta hayal kırıklığına uğratıyor. Ve o hayal kırıklığı zamanla öfkeye dönüşüyor. Nereden nereye değil mi norm?

Sonunda benimle düşünen biri, çocukluğumun rapçısı ve şarkı hakkında düşüncelerin dışında gerçekten bana uyan bir yorum. Müzik hakkında çok bilgim yok bu yüzden düşüncelerin dışında dedim gerçekten açık bir şekilde resmen düşüncelerimi paylaşmışsınız. Ne güzel...

Rhymelar ve beat kötü. Nakarat kötü. 3.verse son Flow'u dışında Flow'lar vasat. O da yaani. Lirikalite eh işte, birkaç punch fena değil. Klipten de pek bir şey anlamadım. O kısmı zevkler ve renkler diyerek geçiyorum. Aynı şey vokal için de geçerli. Bu parçadaki vokali bana pek gitmedi.

Mekanın sahibi bir kez olur norm, bunu ne zaman anlayacaksın merak ediyorum. Piyasaya sallayacaksan joker gibi parçalarına Flow, rhyme, sağlam punch dizip yap. Mainstream bir işten fazlası değil bu parça.

"Sözler şerefsiz oldu" parçası başta olmak üzere yaptığı sağlam işlerle norm çocukluğumun rapçilerindendi. Çok güzel zamanlar geçirdim o parçalarla, onların hatrına çok ağır konuşmadım. Evet, ilk paragrafta yazdıklarım fikirlerimin yumuşak hali. Bu adamın "deprasyon oteli"ni yazan kişi olduğu gerçeği, insanı şaşırtıyor ve üzüyor. Hatta hayal kırıklığına uğratıyor. Ve o hayal kırıklığı zamanla öfkeye dönüşüyor. Nereden nereye değil mi norm?

Hocam Norm'un böyle sert eleştrileri hak ettiğini düşünüyorum. Çünkü her ne kadar hala bir şekilde dinlesemde zamanında yaptığı kaliteli ve duygu dolu şarkılarından çok aşırı törpülenmiş ve sevdiğimiz norm parçalarını çok daha az bir biçimde aldığım bir şarkı bu. Hala nedenini anlamadığım bir şekilde şu şarkıda bile ufaktan Norm'un sözleri olduğunu hissediyorum ve bir şekilde en alt tabandada olsa besliyor. Fakat Norm'u takip ettiğim kadar da onun hater'ıyım. Umarım rap hayatını özüne dönmeden bitirmez. Bu arada ağır konuşmadım demişsiniz. Bence ağır konuşulmayı hak ediyor. Ama tabii ki ağır konuşmak parça berbat olmuş rezalet deyip küfürler edip gitmek değil. Sert eleştride bulunarak ağır konuşmak daha doğrudur bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada düşünceni gerçekten çok açık belirtmişsin. Keşke herkes sizin gibi olsa da başka konularda da laf yarışına girmek yerine sonuca ulaşmayı amaçlasa.
Cok sevindim şu dedikleriniz için. Derdimi anlatamamak bir fobimdir.
Aslında Norm Ender'in son şarkılarında altyapılarına dikkat ederseniz, şarkıların altyapısına göre Flow'u değiştiriyor aslında.
Belki boyle olabilir ama şarkı boyu flow ayni olmuyor mu? Sehinsah, Kunteper parçasında 13 kez flow değiştiriyor mesela.
Eğer müzik dışı bir konu olsaydı detaylıca anlatırdım fakat Flow'un farklılığını hissetme durumu tamamen zevk anlayışınıza bağlı bir şey. Ben hidrayı'da Şehinşah'ıda çok dinlemiş biri olarak. Şehinşah'da flowa laf atamam. Fakat Hidra'nın sanki tüm şarkılarının Flow'u aynı gibi geliyor. Hep şey yapıyor ya beat'in üstüne 3 kere vuruyor ve 3. vuruş hep sert oluyor ve Hidra'nın bu Flow'da 10-15 tane şarkısını sayabilirim. Örneğin gibi, Beddua, Kadınlar şarkısı örneklerden sayılabilir.
Beddua yarım saatte yazılmış bir disstrack. Bu sebepten normal karşılanabilir.
Stabil ve Jagged parçalarında da 4 vuruşlu bir ilerleme var. Hidra ile aynı. Ama Hidra'nın flow çeşitliliği Norm'dan genel olarak daha fazla.
Bu arada Norm'u zaten gençliğinde yaptığı Flow'la dinledik sözleriyle de daha bağlı bir kitle oluşturdu. Ve ben bu kitleden birisiyim. Flow'u eskisi kadar geniş kitleye hitap etmediği doğrudur. Fakat bizi biraz olsun besleyecek ve farkını koyabilecek şarkılar ve sözler yapabiliyor. Ama eskisi kadar tabii ki olamıyor. Ve şu an eskiyi hedeflemesi de saçma olur onun zamanı da geçti zaten yeni şeyler denemesi gerek.
Su anda yaptığı şey sürekli Ezhel'e falan sallamak değil mi?
Mekanin Sahibi'nden beri ne üretse sadece sallıyor gibi geliyor.
İhtiyacım Yok
Kediler Aslan Olmaz
Sadece Öpücem
Hepsi aynı temada gibi geliyor bana.

Kalemine bu kadar güveniyordu, niye Joker'e yanıt vermedi mesela?
Bunları merak ediyorum.
Tartışıyoruz gibi düşünmeyin bu arada, sohbet ediyoruz.
Umarım anlatabildiğimi anlatmışımdır. Veya anlamak istediğin şeyi söyleyebilmişimdir.
Umarım ben de anlatabildim.

Cok sevindim şu dedikleriniz için. Derdimi anlatamamak bir fobimdir.

Belki boyle olabilir ama şarkı boyu Flow ayni olmuyor mu? Şehinşah, kunteper parçasında 13 kez Flow değiştiriyor mesela.
Flow tamamen bir tercihtir uzun süredir dinlerim bana hiçbir şarkısı Flow'u aynı gelmedi.

Beddua yarım saatte yazılmış bir disstrack. Bu sebepten normal karşılanabilir.
Stabil ve jagged parçalarında da 4 vuruşlu bir ilerleme var. Hidra ile aynı. Ama Hidra'nın Flow çeşitliliği Norm'dan genel olarak daha fazla.

Hidra'nın norm çeşitliliğinin Norm'dan fazla olduğunu düşünmüyorum. Sadece beddua değil herhangi bir parçasına alıştıktan sonra (birkaç tane istisna var) Hidra'da farklı bir Flow hissetmiyorum. Hidra'yı sevmeme rağmen şarkıları çabuk bayıyor. Bu kulak zevkinden dolayı olabilir illa suçlu bir tarafın olması gerekmez.

Su anda yaptığı şey sürekli Ezhel'e falan sallamak değil mi?
Mekanin Sahibi'nden beri ne üretse sadece sallıyor gibi geliyor.
İhtiyacım yok.
Kediler aslan olmaz.
Sadece öpeceğim.
Hepsi aynı temada gibi geliyor bana.

İhtiyacım yok şarkısında 2010 yılında yaptığı piyasayı sallayan çıktık yine yollara şarkısının Flow'u var. Bu da özellikle yapılmış bir şey. Eski haline dönebildiğini göstermek için. Kediler aslan olmaz ve sadece öpeceğim şarkılarını nasıl benzettin anlayamadım. Biri tamamen protest bir şarkıyken diğeri parti şarkısı. Müzik gibi bir konuda detaylı tartışma bir seviyeden sonra saçmadır zaten. Bana öyle gelmiyor o parçalar. Sizin için öyleyse sorun yok olabilir.

Kalemine bu kadar güveniyordu, niye Joker'e yanıt vermedi mesela?
Bunları merak ediyorum.

Jokerle arasındaki yaşadığı olay joker zamanında onu freestyle çağırdı ve norm önce freestyle yapamadığını söyleyerek reddetti daha sonrasındada joker gibi biriyle uğraşmanın zaman kaybı olacağını söyledi. Yani umursamadı aslında. Hatta yanlış hatırlamıyorsam joker kendi ağzıyla Norm'un "bu çocuklarla uğraştırmayın beni" şeklinde bir sözü olduğunu söyledi. Bu arada bu söze katılıyor musun dersen olayını detayını bilmiyorum bu yüzden tarafsızım bu konuda.

Yemin ederim şu ana kadar dinlediğim en kötü parçalardan birisi.
Sürekli "Diss" atması mı dersin, Rhyme ve Flow olmaması mı dersin, ne ararsan var!

Flow tamamen bir tercihtir uzun süredir dinlerim bana hiçbir şarkısı Flow'u aynı gelmedi.

Hidra'nın norm çeşitliliğinin Norm'dan fazla olduğunu düşünmüyorum. Sadece beddua değil herhangi bir parçasına alıştıktan sonra (birkaç tane istisna var) Hidra'da farklı bir Flow hissetmiyorum. Hidra'yı sevmeme rağmen şarkıları çabuk bayıyor. Bu kulak zevkinden dolayı olabilir illa suçlu bir tarafın olması gerekmez.

İhtiyacım yok şarkısında 2010 yılında yaptığı piyasayı sallayan çıktık yine yollara şarkısının Flow'u var. Bu da özellikle yapılmış bir şey. Eski haline dönebildiğini göstermek için. Kediler aslan olmaz ve sadece öpeceğim şarkılarını nasıl benzettin anlayamadım. Biri tamamen protest bir şarkıyken diğeri parti şarkısı. Müzik gibi bir konuda detaylı tartışma bir seviyeden sonra saçmadır zaten. Bana öyle gelmiyor o parçalar. Sizin için öyleyse sorun yok olabilir.
Şu kısma yarım katılıp yarım katılmıyorum. Ki zaten dediğiniz gibi öznel bir konu.
Jokerle arasındaki yaşadığı olay Joker zamanında onu freestyle çağırdı ve Norm önce freestyle yapamadığını söyleyerek reddetti daha sonrasındada Joker gibi biriyle uğraşmanın zaman kaybı olacağını söyledi. Yani umursamadı aslında. Hatta yanlış hatırlamıyorsam joker kendi ağzıyla Norm'un "bu çocuklarla uğraştırmayın beni" şeklinde bir sözü olduğunu söyledi. Bu arada bu söze katılıyor musun dersen olayını detayını bilmiyorum bu yüzden tarafsızım bu konuda.
Jokzilla P4 mesela bence yanıt verilmesi gereken bir disstrackti. Norm madem iyi yazıyor Joker ile kalemlerini yaristirmaliydi diye düşünüyorum.
Joker'le uğraşmaya değmez değil de uğraşamaz gibi 🙂
Yemin ederim şu ana kadar dinlediğim en kötü parçalardan birisi.
Sürekli "Diss" atması mı yapması dersin, Rhyme ve Flow olmaması mı dersin, ne ararsan var!
Ben de bunu anlatmaya çalıştım.
Güzel anlatmışsınız üslubunuz için teşekkür ederim.
Ben de size teşekkür ederim.

Geri
Yukarı