Normal bir kullanıcıya formatla silinemeyen bir virüs bulaşabilir mi?

TakatimKalmadı

Hectopat
Daha fazla  
Sanırım format ile silinemeyen virüslerin geneline BIOS virüsü adı veriliyor. (fazla bilgili değilim bu konuda, eğer yanlış ise mazur görün.) Normal bir kullanıcıya bu tip bir virüsün bulaşma olasılığı nedir?

Normal bir kullanıcıdan kastım hiçbir tehlikeli yere girmediği dolayısıyla korsan indirmeyen, sakıncalı sitelere girmeyen bir kullanıcı değil. Korsan indiren, sakıncalı sitelere giren vs.

Son sorum da Kaspersky anti virüsü ve MBAM bu tip virüsleri tespit edebilir mi, edebiliyorsa da silebilir mi? Eğer edemiyorsa bu virüslerden nasıl kurtulunur?

Hocam format atılsa dahi gitmeyen virüsler var. Biraz uğraştırabiliyor.
Hocam biraz technopat konularına baktım ama bir tek şunları gördüm;
BIOS virüsü: BIOS update ile gidiyor
RAM ve Ekran Kartına bulaşabilen virüsler ise elektrik ile bağlantılarını kesince sonsuza kadar yok oluyorlarmış.

Bunlar dışında var mı? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Ki çoğu kişi de bu virüslerin en dikkatsiz korsancıya bile bulaşamayacağını söylüyor, zira daha çok şirkete veya kişiye özel yapılıyormuş sanırım bu virüsler. Doğru mu?

Hocam biraz technopat konularına baktım ama bir tek şunları gördüm;
BIOS virüsü: BIOS update ile gidiyor
RAM ve Ekran Kartına bulaşabilen virüsler ise elektrik ile bağlantılarını kesince sonsuza kadar yok oluyorlarmış.

Bunlar dışında var mı? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Ki çoğu kişi de bu virüslerin en dikkatsiz korsancıya bile bulaşamayacağını söylüyor, zira daha çok şirkete veya kişiye özel yapılıyormuş sanırım bu virüsler. Doğru mu?
Bunların dışında başka var mı bilmiyorum. Genelde böyle kapsamlı virüsler dediğiniz gibi kişiye, şirkete özel yapılıyor. Tabii internete yaydılarsa orası ayrı. RAM depolama birimi değildir sadece veri akışı görevini yerine getirir yani RAM'e virüs bulaştı gibi bir durum söz konusu olamaz.

Gidemeyecek virüs aslında yok. BIOS virüsleri var ama BIOS güncelleyerek onlardan da kurtulabilirsiniz.

Gidemeyecek virüs aslında yok. BIOS virüsleri var ama BIOS güncelleyerek onlardan da kurtulabilirsiniz.
Hocam peki bu BIOS virüsleri bulaştığında nasıl anlayacağız, zira Kaspersky ve MBAM'ın tespit edemediği söyleniyor da. Görev yöneticisindeki kullanımlara bakmak vb. eski yöntemlerle mi?

Hocam peki bu BIOS virüsleri bulaştığında nasıl anlayacağız, zira Kaspersky ve MBAM'ın tespit edemediği söyleniyor da. Görev yöneticisindeki kullanımlara bakmak vb. eski yöntemlerle mi?
BIOS virüsünün amacı genelde BIOS yazılımını bozarak anakarta zarar vermek oluyor. Zamanında müdahale edilemez ise tamiri uğraştırabilir. İşletim sistemi içerisinden anlaşılacak bir belirti göstereceğini sanmam. Muhtemelen bulaştığı gibi amacını yerine getirecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı