Normal PC kullanımda ortaya çıkan takılma sorunları

'Windows 7' bölümünde Gökhan Gök tarafından 13 Mart 2011 tarihinde başlatılan konu.

1. Gökhan Gök

Gökhan Gök Millipat

Beğenileri:
    5
    Yer:
    Kayseri, Turkey
    Arkadaşlar benim pc nin özellikleri şunlar:
    • curo2duo e8400 3.00 işlemci
    • kingstom 2*2=4 gb 800 mhz ram
    • p43 neo-f msi anakart soket 775 bios sürümü 1.9
    • saphire amd 6870 vapor x ekran kartı
    • high power 460 watt psu
    • samsung spinpoint f3 1 tb hdd HD103SJ

Bu sistemde cok rahat oynamam gereken oyunları (cod4 cod6 crysis ) oynarken ve normal pc kullanımda ortaya cıkan takılmalar uzun zamandır canımı sıkmakta ceşitli test programlaryla sistemi test etmeme ragmen gözle görülür bi sorun cıkmıyor. özellikle crysis oyununda oyun onnanırken gayet güzel ama arasıra cıkan donmalar oluyor kısa süreli özellikle kayıt noktalarında donuyor ekran kartı daha 1 haftalık anakartta sorun vardır diye gecenlerde servise gönderdim test yapmışlar her şey normal, cıkmış hdd yi ahci seklinde kullanmak bile hic fayda etmiyor , hdtune programıyla hdd yi test ettim herhangi bi bad sectör yok ,ayrıca ramleride test ettim hic bir sorun cıkmıyor ben sorunun hard diskte oldugunu düşünüyorum ama tam bi sonuç elde edemedim .
    BİRİ BENİ ŞU DERTTEN KURTARSIN ARTIK :((

bu resimlerde hd tune sonucları var ilk test yaptıgımda sonuc boyle cıktı ama her zaman böyle cıkmıyor cogu zamanda normal cıkıyor sonuclar ne yapacagımı şaşırmış durumdayım :((

2. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.551
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Gökhan, öncelikle kaliteli bir anakartın olduğunu belirteyim. Şimdi soruna ve çözüm önerilerine bakalım.

• İlk olarak sabit diski SATA I numaralı porta tak. 6 adet mavi porttan ilkine takılı olsun disk.
    • Sonra buradan anakartın güncel sürücüsünü indir ve kur. (4 GB RAM olduğu için 64 Bit kullandığını varsayıyorum)
    • Yine buradan Rapid Storage Manager indir ve kur.

1 kişi bunu beğendi.
  3. Gökhan Gök

Gökhan Gök Millipat

Beğenileri:
    5
    Yer:
    Kayseri, Turkey
    merhaba dediklerinizi aynen yaptım ama pek bi faydası olmadı windows 7 64 bit kullanıyorum. Özellikle oyun yüklenirken yükleme ekranın takıldıgı noktalarda harddiskten cok ses geliyor ve cok zorlandıgı belli oluyor. Servise götürmeyi düşünüyorum ama gözle görünür bi sorun olmadıgı icin test yapıp saglam deyip göndereceklerdir büyük ihtimal. Harddisk i tamamen boşaltıp partitionları yeniden oluştursam faydası olurmu acaba ?
    Anakart kitapcıgında overclock jumper dan bahsediyor acaba bu jumper overclok işlemini otamatik mi gercekleştiriyor yoksa biz setup dan overclok yaptıktan sonra mı bu jumperları degiştirmeliyiz bilginiz varmı acaba bu konuda ?

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2011
  4. Recep Baltaş

Beğenileri:
    42.551
    Yer:
    İstanbul
    Bu durumda sabit disk sorunlu diyebiliriz. Ürünü servise gönderin. Arıca olarak da HD Tune raporunun alabiliyorsanız çıktısını alın, alamıyorsanız da not edin.

Anakartaki OC Switch'i işlemleri otomatik yapıyor diye biliyorum.

5. Gökhan Gök

Gökhan Gök Millipat

Beğenileri:
    5
    Yer:
    Kayseri, Turkey
    ilginiz icin teşekkür ederim en kısa sürede servise verecem hdd yi gelince tekrar burada yazarım sonuçu.

1 kişi bunu beğendi.
  6. Gökhan Gök

Gökhan Gök Millipat

Beğenileri:
    5
    Yer:
    Kayseri, Turkey
    yeni fark ettiğim bi şeyi daha paylaşmak istedim priform defragger programıyla diski birleştiriken hdtune sonuçları bu şekilde degişiyor acabu bu bir program hatasımı yoksa hdd kesin olarak arızalımı.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Gökhan Gök

Gökhan Gök Millipat

Beğenileri:
    5
    Yer:
    Kayseri, Turkey
    koydugum resimleri ben göremiyorum sizde göremez iseniz tekrar yükleyim!!!!

1 kişi bunu beğendi.
  8. Recep Baltaş

Beğenileri:
    42.551
    Yer:
    İstanbul
    Resimlerin doğrudan bağlantılarını koymayı yapamıyorsunuz. Bunun yerine resimlerin olduğu sitenin bağlantısını resim gibi ekliyorsunuz. Doğrudan jpg uzantılı bağlantıyı eklemeniz gerek. Düzelttim.

Sanırım sabit diskin motoru bozulmuş. Eğer sistem çalışırken diski sarstıysanız veya hareket ettirdiyseniz olabilir. Ama her halükarda garantiye gider. Bütün verileriniz yedekleyin ve diski tamire yollayın.

Sayfayı Paylaş