Normal şartlarda doların değeri ne kadar olmalı?

Normal şartlar dahilinde Türkiyede olabilecek rakam 4 civarı. Biraz aşağısı biraz yukarısı.

Vergiler yeterli miktarda rötuşlanırsa 8 aşağısına düştüğünde ihracatçının göreceği bir zarar yok. Olaya şöyle bakın: Pazarda aldığınız domatesler çürük çarık. Çünkü bütün güzel olanları ayrılıp ihraç ediliyor. Adam yurt dışına dolar kuruyla domatesi ihraç etmek varken sana satmama imkanı olsa satmaz, hayatında domates göremezsin bir daha.

Ama ülkede asgari ücret 4250 TL. Bir anda 20 bin TL olursa işsizlik artar.

Asgari ücreti 20k yaptığınızda artan sadece işsizlik olmaz.. En çok fiyatlar genel düzeyine yansır. Ki bu durumda çözüm değil. Kısa sürede fiyatlar, ücretlere yansır ve eski reel haline döner..
Hazineden ekstra para çıkmaması için seçime kadar 1-2 yıl baskılayarak 12-14 arasında tutmaya çalışacaklardır diye düşünüyorum.

1-2 yıl baskılayacak diyorsunuz. Sadece politikanın açıklandığı haftada MB den çıkan rezerv miktarı 7 milyar dolar. Ki zaten eskidendi total borç yanlış hatırlamıyorsam 65 milyar dolar oldu. Ee hazineden para çıkmıyor mu şimdi :)

Japonya örneği veriyorsun. Japonya yıllardır düzenli olarak 110-120 yen arası dolaşıyor dolar. Türkiye'de ise 3 ay önce kur 8.30 civarındaydı. Kurun bir anda yükselmesi fakirliği çıkarır refah seviyesini Türkiye gibi ülkelerde düşürür. Orada asgari ücret 190 bin yen yani 1600 dolar tabii orada asgari ücret alan oranı düşük. Türkiye'de ise asgari ücret 340 dolar kur ise 12.40. bizde şu an asgari ücret 20 bin TL olmalı ki Japonya gibi asgari ücret alalım. Ama ülkede asgari ücret 4250 TL. Bir anda 20 bin TL olursa işsizlik artar.

Kısaca bu mantık hiç sağlıklı bir fikir değil. Onun yerine adamakıllı üretim hukuk olursa dolar zaten 1 liraya kalıcı olarak düşmeye başlar.

Dolarin gercek degeri, optimal degeri, aslinda olmasi gereken degeri diye bir sey yok.

Piyasa olaylara tepki verir, bazen panikle fazla alir ya da fazla satar, her sey stabilize olmaya baslayinca volatilite azalir ve ona gore bir seyir olur.

Dolarin 1 liraya dusmesi dedigin sey zaten 1.000.000 lira , ki bu bile mumkun degil.

Anlatmaya calistigim sey ozunde su:
- TL Uganda ugosuna karsi da deger kaybediyor. Olayi dolar merkezci dusunmek yanlis. Paramiz degersiz.
- Volatilite cok yuksek, bir gunde %30 deger kaybeden ya da kazanan para birimi sacmalik demektir. Bu pozitif bir sey degil. Venezuala'da da bir gunde %50'den fazla deger kazandigi oluyor paranin.
Bu ornek TL/USD paritesinin bitcoin volatilitesi ile karsilastirmasi:
1640781755366.png

Turk lirasi kripto paralar gibi oynak ve guvensiz.

Yani problem dolar kuru degil, "gercek kur" da degi, zaten oyle bir sey yok.

Yorumların bir çoğu 1.5 2.5 TL olsun diyor, o 1.5 TL zamanları eskide kaldı haberiniz olsun. Şuanki piyasada doları 1.5 TL yaparsan (Yani dolaşıma yüklü miktarda döviz girmesi gerekiyor, buda şuan dolaşımda olan paranın birkaç katı falan.) şuana kadar görmediğin en büyük krizi görürsün, herkes parasını tekrar yükselir endişesi ile dolara çevirir ve dolaşımdaki döviz hızla erir. Eğer şuanda doları 1.5TL falan yapmak istiyorsanız bu gayet basit, para biriminden bir sıfır atın 1.5TL olsun. Doları düşürmek zorunda değilsiniz, doları sabitlemeyi başarın, doları sabitledikten sonra halkın alım gücünü arttırın (Doları sabit tutarken asgari ücreti dolar bazında yükseltmek gibi şeyler.) gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir, hani ekonomiden çok iyi anlayan bazı arkadaşlar diyorlar ya 1 dolar 110 Japon Yeni ama onlarda vatan haini yok diye, aslında bir noktada haklılar, Japon Yeni'ni 1 dolara eşit yapmak yerine halkının Japon Yeni olarak aldığı maaşı arttırırsan bütün iş çözülür zaten. Tabii ben oldukça basit anlattım bu konu çok daha derin ama uzun uzun yazmayacağım.

Dolarin gercek degeri, optimal degeri, aslinda olmasi gereken degeri diye bir sey yok.

Yani problem dolar kuru degil, "gercek kur" da degi, zaten oyle bir sey yok.

CB, "faiz sebep, enflasyon sonuç" mantığında ısrarcı olmasaydı. Herkes mersine giderken biz tersine gitmeseydik. Kur şuan hâla 8,5-9,5 arasında dalgalanıyor olurdu ve görece senin deyiminle volatilite düşük olurdu.

Eğer şuanda doları 1.5TL falan yapmak istiyorsanız bu gayet basit, para biriminden bir sıfır atın 1.5TL olsun. Doları düşürmek zorunda değilsiniz, doları sabitlemeyi başarın, doları sabitledikten sonra halkın alım gücünü arttırın.

Değil mi hocam. Şaak at bir sıfır hop dolar oldu 1,5 TL herkes şok. FED şaşkın, piyasalar iptal. Ver mehteri verr..

Dolarin gercek degeri, optimal degeri, aslinda olmasi gereken degeri diye bir şey yok.

Piyasa olaylara tepki verir, bazen panikle fazla alir ya da fazla satar, her şey stabilize olmaya baslayinca volatilite azalir ve ona gore bir seyir olur.

Dolarin 1 liraya dusmesi dedigin şey zaten 1.000.000 lira, ki bu bile mumkun degil.

Anlatmaya calistigim şey ozunde su:
- TL Uganda ugosuna karsi da deger kaybediyor. Olayi dolar merkezci dusunmek yanlış. Paramiz degersiz.
- Volatilite cok yuksek, bir gunde %30 deger kaybeden ya da kazanan para birimi sacmalik demektir. Bu pozitif bir şey degil. Venezuala'da da bir gunde %50'den fazla deger kazandigi oluyor paranin.
Bu ornek TL/USD paritesinin Bitcoin volatilitesi ile karsilastirmasi:
Eki Görüntüle 1254827
Türk lirasi kripto paralar gibi oynak ve guvensiz.

Yani problem dolar kuru degil, "gercek kur" da degi, zaten oyle bir şey yok.
Japonya örneğinin sağlıklı olmadığı söyledim şu an zaten bu halde düşmez. Diyorum ki yatırımcı düzgün hukuk düzeni sağlarsan yabancı yatırımcı gelir yatırımını yapar ülkeye. Faizi kafana göre düşürürsen kur patlar yatırımcı zaten gelmez ülkeye. Faiz şu an düşük seviyelerde verseler bile yabancı yatırımcı gelmez.

Faizi piyasalar belirler zaten. Onu geçtim Türk lirası faiz düştüğü için vatandaşın enflasyon korkusu yüzünden yükseliyor. Bu yüzden değer kaybediyor en saçma ülkelere karşı bile. Türkiye'de zamanında dolar 1 liraydı o zamanda aşırı büyüdük. Bunun düşük kur veya yüksek kur ile alakası yok büyümenin. 2000'lerde olan Türkiye'ye bakarak yine aynılarını yapsak yeterli zaten.
O metinden bunu anladıysan bu konuyu tartışmayı değerli bulmuyorum, engel.
Senin cumhurbaşkanın o zaman bugün yapsın asgari ücreti 20k. Doları sabit tutsun 12'de ertesi gün alkışlarım :D. Şu kafaları görünce üzülüyorum ülkeye.

O metinden bunu anladıysan bu konuyu tartışmayı değerli bulmuyorum, engel.

O metinde iktisatın "i" si olsaydı bunu tartışırdık. Mesela mevcut dolaşımda ki paranın miktarı hakkında atıp tuttuğunuz cümledeki miktardan haberdar mısınız da öyle bir çıkarım da bulunuyorsunuz.

Sizinle aynı fikirde olduğum tek konu engellemek. Cahil cühelaya laf anlatamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı