Norton vs Avast

Sallayıp şu iyidir diyorlar. Bir de önüne gelen siber güvenlikçi oluyor ona buna av önerisinde bulunuyor. Önce ihtiyaçlarını öğrenirsin sonra ona göre av önerisi yaparsın. İki av karşılaştırılıyor da sana göre önemli olan ne Performans mı? Real World Protection mı? Yoksa fiyatının uygun olması mı? Önce bunları bilmek gerekiyor. Konu sahibi av neye göre tavsiyesini almaya çalışıyor cevaplayan sözüm ona Norton diyen arkadaş neye göre cevaplamış hala aklım almıyor(Telekinezi falan mı yapıyorlar acaba)
Allah'ım bana sabır versin diyorum gerçekten herkes bilge olmuş şu dünyada
Sizin yorumlarınız için de teşekkür ederim beyefendi.

Çoğu hayatında Avast kullanmamıştır. Yıllardır " kullanıcı verileri satılıyor " muhabbeti. Bunu diyen adamlar neler kullanıyor PC'de kim bilir.

1) Sebep yok mu? Unuttunuz herhalde Bitdefender konusunda bir tartışmamada bulunmuştuk ve ikimizde bu anti virusun iyi bir koruma sağlayacağında hemfikir kalmıştık(fp dışında).
Bir defa tartışmış olmamız bundan böyle zıt fikirlerde olacağımız anlamına gelmiyor. Çocukça bir düşünce.
2) Kurumsal ifademi daha da genişletmek isterim bazı şirketler vardır ki kurumsaldan ziyade 3-5 kişiyle çalışırlar ve bunlar gerçekten uç nokta güvenliği almayacak kadar cimridirler bu sebeple av sayfalarında Enterprise av araştırması yaparlar söz konusu arkadaş hangi konuda baktığını söylemediği için
Böyle bir şirket var ise kendisine şirket demesin zira tek ağ altında işleyen ev sistemlerinden farkı yok. Home Office kastediyorsunuz sanırım?
gibi bir ifade kullanamayız üstelik karşıdaki kişiye tanımıyorsanız ihtimaller üzerinden konuşmayın bizim ona önce sormamız gereken.
Şirket için kurumsal bir çözüm aranıyorsa adres doğrudan danışman firmalardır. Burada birçok bilgisiz insanın yanlış yönlendirmesine maruz kalabilirler...
Aralarında çok fark var mıdır bilemiyorum.
Var, motor farkı var. Satın alım işlemi henüz çok yeni. Avast da AVG'yi satın alıp ortak bir motorda çalışmışlardı fakat Symantec'in böyle bir yola gideceğini hiç sanmıyorum. Ayrı motorlardan devam edeceklerdir zira Avast ile Norton'un hitap kitlesi farklı.
@Dutchman bey/bayan öncelikle ona öğretmemiz gerekiyo
Sektördeki deneyimim sizin yaşınız eder, bana bir şey öğretmeye çalışmadan önce benden öğrendiklerinizi kaynak göstererek paylaşın. Yaptığımız tartışmadan söylediğim sözleri cımbızla çeker gibi çekip buralarda yazıyorsunuz sonra gelip "Dutchman'a öğretmemiz gerek" diyorsunuz. Allah düşmanımın başına böyle insan vermesin.
offline protection da avnin bypass edilebilirliği
Buna yönelik kanıtınız var mı? Kanıtınız yoksa bol keseden sallamayın, kanıtla konuşun. Bypass edilebilmek demek Defender gibi kendini koruma modülüne sahip olmayan AV yazılımlarında sıklıkla yaşanır. Norton, Bitdefender, ESET, Avast, AVG, Avira, F-Secure, Kaspersky gibi profesyonel yazılımlarda kendini koruma modülleri bulunmakta ve çalışma yapıları da farklı. AV korumalarını devre dışı bıraksanız dahi AV ayarlarına müdahaleler engellenmekte. Bu sebeple Offline durumda AV yazılımlarının bypass edilebilirliği hakkında konuşmadan önce self-protection modüllerini öğrenin.
norton pek iç açıcı bir tercih olarak görünmemeli(En azından gerçek siber güvenlik uzmanı için)
Gerçek bir siber güvenlik uzmanının neye benzediğini bildiğinizi sanmıyorum zira açıklamalarınız o kadar basit ve anlamsız ki, hiçbir dayanağı yok. Norton gayet de güvenlidir, bir yazılımı tek aylık tespit oranına bakarak karşılaştırmak da ancak siber güvenlik alanında 15 dakikalık bir tecrübenin yapacağı iştir.
Eset'i örnek vermiş Eset günce skorlarda online detectionu 17 Av arasından 14. sırada kalıyor.
ESET'e olan nefretinizi anlayabiliyorum, karmaşık geliyor ayarları ve arayüzü. Bilginiz olmadığı için de anlayamıyorsunuz doğal olarak sorun yok. Tek aylık AV karşılaştırmasından koskoca bir firmayı batırmak muhteşem bir bilgi kaynağı.
Baştan aşağı yanlış bilgilerle mücadele etmemiz gerekiyor anlaşılan.
Her mesajımda yazdığım bilgileri cımbızla alın, sonra kendi cümlelerinizde kullanın, 2-3 mesajda bir de alakasız test sonuçları atın. Sonra da "Baştan aşağı yanlış bilgi" sınıfına sokun. Güzel işmiş gerçekten. İsterseniz şöyle yapalım, ben size mail adresimi vereyim, konulara mesaj atmadan önce bana sorun, yanıtını mail olarak size atayım siz de orada yazın. Hem siz yorulmazsınız hem de böyle tartışmamış oluruz.

Sizin mücadele etmeniz gereken tek şey kendi bildikleriniz...

Evet. Avast burada bazılarının bilip bilmeden salladığı gibi işe yaramaz bir yazılım değil.
Kesinlikle, yalnızca kullandığı motor Norton'a göre daha az kararlı. Avast'ın güncel olarak performansı gayet yerinde, fakat sınıflandırmada deneyimlerim çerçevesinde geride.

Sallayıp şu iyidir diyorlar.
Kendinizi bilmeniz güzel bir durum. Zira ihtiyaca yönelik öneri yaptığımda dayanaklarımı ve rapor dökümünü belirtirim. Sallayan tek kişi sizsiniz burada, onu da yavaş yavaş bırakacaksınız umarım.
Bir de önüne gelen siber güvenlikçi oluyor ona buna av önerisinde bulunuyor.
Hah gerçekleri konuşmaya başladık işte. Misal ben bu işin eğitimini aldım, okulunu okudum, yıllarımı bu sektöre verdim, şimdi de yükseğini yapıyorum. Ancak bazıları evde oturup 3-5 Linux dağıtımı kullanıp siber güvenlikçi olduğunu zannediyor. Ben de bunu kastediyorum sonunda aynı fikirdeyiz.
Önce ihtiyaçlarını öğrenirsin sonra ona göre av önerisi yaparsın.
Allah Allah bu cümle bana bir yerden tanıdık geldi. Bir saniye bunu sizinle tartışırken bir hafta kadar önce ben söylemiştim zaten doğru 😄.
İki av karşılaştırılıyor da sana göre önemli olan ne Performans mı? Real World Protection mı? Yoksa fiyatının uygun olması mı? önce bunları bilmek gerekiyor. Konu sahibi av neye göre tavsiyesini almış cevaplayan sözüm ona norton diyen arkadaş neye göre cevaplamış hala aklım almıyor.
İki AV arasındaki genel performansa göre yapılmış bir karşılaştırma. Sektörde Symantec adını duymamış sıfır tecrübeli birisinin bu karşılaştırmayı anlaması zor gerçekten.
Allahım bana sabır versin diyorum gerçekten herkes bilge olmuş şu dünyada
Bilge olduğumu iddia etmedim, hala öğrendiğim onlarca şey var. Fakat güvenlik alanındaki en temel şeyleri, sektörde yıllardır yaparak ekmek kazandığım şeyleri sıfır tecrübedeki birinin çıkıp anlattığını görünce, doğruları söylemek boynumun borcu oluyor.

AV korumalarını devre dışı bıraksanız dahi AV ayarlarına müdahaleler engellenmekte. Bu sebeple Offline durumda AV yazılımlarının bypass edilebilirliği hakkında konuşmadan önce self-protection modüllerini öğrenin.
Kendi tezinizi kendiniz çürüttünüz koruma devre dışı bırakıldığı için virüsler çalıştırılabiliyor zaten bunun için yapılan onlarca test videosu var
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
çok beğendiğiniz Eset yüklü bir bilgisayarda keylogger imparatorluğu kurmak bir kaç dakikamı alır videodan da anlaşılabileceği gibi... bu da tezinizin yanlış olduğunu net bir şekilde açıklıyor.
Misal ben bu işin eğitimini aldım, okulunu okudum, yıllarımı bu sektöre verdim, şimdi de yükseğini yapıyorum. Ancak bazıları evde oturup 3-5 Linux dağıtımı kullanıp siber güvenlikçi olduğunu zannediyor. Ben de bunu kastediyorum sonunda aynı fikirdeyiz.
Siz kimsiniz ve nesiniz önce açıklayın kendinizi ne alanlarında çalıştınız da ne ödülünüz var.
ESET'e olan nefretinizi anlayabiliyorum, karmaşık geliyor ayarları ve arayüzü. Bilginiz olmadığı için de anlayamıyorsunuz doğal olarak sorun yok. Tek aylık AV karşılaştırmasından koskoca bir firmayı batırmak muhteşem bir bilgi kaynağı.
Eset'in arayüzü karmaşık mı gelebilir gerçekten hayatımda bir meseleyi sizin kadar çarpıtan bir insan görmedim neyi karmaşık gelecek bunun... Altı boş laflarla hakaret edeceğinize mertçe bildiğinizi savunun benim için kafi kanıt atın diyorsunuz av testlerini size atıyorum belli ki bakmıyorsunuz eğer kendinizi haklı çıkarmak için bu kadar laf çarpıtacaksanız sizin gibilerle en ufak bir tartışma bile yapmak istemem siz sektörde kendinizi bir şey sanmaya devam edin.
Ama ben kendimi açıklayayim size biz genelde sizi işçi sınıfında çalıştırıyoruz paranın ne kadar verileceğine biz karar veriyoruz ben amcamın şirketinde senin gibi biriyle karşılaşmış olsam ve bana reelde böyle konuşsa hiç bir yerde iş bulamaz. Çok merak ediyorum bir isiminiz falan var mı? Dutchman deyip yabancı isimleriyle kendini gizlemeye çalışıyorsunuz

Kendi tezinizi kendiniz çürüttünüz koruma devre dışı bırakıldığı için virüsler çalıştırılabiliyor zaten bunun için yapılan onlarca test videosu var
Bakın ne yazmışım:
"AV korumalarını devre dışı bıraksanız dahi AV ayarlarına müdahaleler engellenmekte."
Virüsün çalıştırılabilmesi apayrı bir şey, AV ayarına müdahalenin engellenmesi apayrı bir şey. Tezimi çürüttüğüm falan yok, dediklerim halen geçerli. Siz bu mesajla Self-protection modülünü bilmediğinizi gösterdiniz aslında.
çok beğendiğiniz Eset yüklü bir bilgisayarda keylogger imparatorluğu kurmak bir kaç dakikamı alır videodan da anlaşılabileceği gibi... bu da tezinizin yanlış olduğunu net bir şekilde açıklıyor.
Sözüm ESET ile ilgili değil, keylogger ile hiç ilgili değil. Self-protection'ı açıkladım açık ve net bir şekilde.
Siz kimsiniz ve nesiniz önce açıklayın kendinizi ne alanlarında çalıştınız da ne ödülünüz var.
Neden kendimi size kanıtlayayım? Bilgi Güvenliği alanında çalıştığım onlarca firma, danışmanlığını yaptığım onlarca ortağımız var. Gizliliğe önem vermesem sahip olduğum sertifikaları burada tek tek paylaşacaktım ama, gizliliğime dikkat eden birisiyim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kaynağınız gerçekten bu tarz videolar mı?
Eset'in arayüzü karmaşık mı gelebilir gerçekten hayatımda bir meseleyi sizin kadar çarpıtan bir insan görmedim neyi karmaşık gelecek bunun... Altı boş laflarla hakaret edeceğinize mertçe bildiğinizi savunun benim için kafi kanıt atın diyorsunuz av testlerini size atıyorum belli ki bakmıyorsunuz eğer kendinizi haklı çıkarmak için bu kadar laf çarpıtacaksanız sizin gibilerle en ufak bir tartışma bile yapmak istemem çünkü bunun devamı iyi olmaz.
Attığınız testler aylık rapor sonuçları, bana yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık koruma verileriyle gelin. Savunduğum düşünceyi mertçe savunuyorum, saygı çerçevesinde konuşun lütfen.

AV Test sonuçlarında yanlış bildiğinizi size kaç hafta önce yaptığımız konuşmada binlerce kelimelik dev makaleler yazarak açıkladım fakat bildiğinizi okuyorsunuz.

Benim gibiler kim oluyor? Açıklayın.
Tartışmaya girmek istemediğimi en son konuşmamızda size söyledim, fakat siz adeta benim mesajlarımı gördüğünüzde rahatsız edecek şekilde gelip kahkaha atıyor, bana atıfta bulunuyorsunuz. Bana atıfta bulunmamanız gerektiğini, bundan rahatsız olduğumu haftalar önce söyledim, hala aynısını yapıyorsunuz.

Bakın ne yazmışım:
"AV korumalarını devre dışı bıraksanız dahi AV ayarlarına müdahaleler engellenmekte."
Virüsün çalıştırılabilmesi apayrı bir şey, AV ayarına müdahalenin engellenmesi apayrı bir şey. Tezimi çürüttüğüm falan yok, dediklerim halen geçerli. Siz bu mesajla Self-protection modülünü bilmediğinizi gösterdiniz aslında.

Sözüm ESET ile ilgili değil, keylogger ile hiç ilgili değil. Self-protection'ı açıkladım açık ve net bir şekilde.

Neden kendimi size kanıtlayayım? Bilgi Güvenliği alanında çalıştığım onlarca firma, danışmanlığını yaptığım onlarca ortağımız var. Gizliliğe önem vermesem sahip olduğum sertifikaları burada tek tek paylaşacaktım ama, gizliliğime dikkat eden birisiyim.

Kaynağınız gerçekten bu tarz videolar mı?

Attığınız testler aylık rapor sonuçları, bana yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık koruma verileriyle gelin. Savunduğum düşünceyi mertçe savunuyorum, saygı çerçevesinde konuşun lütfen.

AV Test sonuçlarında yanlış bildiğinizi size kaç hafta önce yaptığımız konuşmada binlerce kelimelik dev makaleler yazarak açıkladım fakat bildiğinizi okuyorsunuz.

Benim gibiler kim oluyor? Açıklayın.
Tartışmaya girmek istemediğimi en son konuşmamızda size söyledim, fakat siz adeta benim mesajlarımı gördüğünüzde rahatsız edecek şekilde gelip kahkaha atıyor, bana atıfta bulunuyorsunuz. Bana atıfta bulunmamanız gerektiğini, bundan rahatsız olduğumu haftalar önce söyledim, hala aynısını yapıyorsunuz.
Ben size kahkaha attım da dalga geçmek için mi attım daha önce de söyledim yine söylüyorum aynı görüşteyiz diye attığım samimi bir gülümsemeydi. her şeyi art niyetli algılamayın...
Zaman zaman onlarıda kontrol ediyorum ancak güncel tehditlere karşı korumanın önemini son testlerde olduğunu bir kez daha vurgulamam gerekiyor

Tartışmayı uzatmayı bende istemiyorum bu sebeple lütfen emojilerin altından(alay,dalga,aşağılama) gibi sonuçlar çıkarmayın. Kullanım arayüzü gibi basit şeylerden lafı çarpıtarak kimsenin bilgisini aşağılamayın. Benim öyle bir amacım olsa direk söylerim çarpıtmam. Ben yazıcaklarımı yazdım umarım konu sahibi arkadaş faydalanır
Ve son olarak sayın (ahatapot veya deniz anasına) benzer fotoğraflı @Dutchman (bey/bayan) siz de dahil Herkese sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleme:
Ben size kahkaha attım da dalga geçmek için mi attım daha önce de söyledim yine söylüyorum aynı görüşteyiz diye attığım samimi bir gülümsemeydi. her şeyi art niyetli algılamayın...
O mesajınızdan sonra attıklarınızın samimi gülümseme olduğunu pek sanmıyorum/sanmadım. Atıfta bulunmalarınızdan ve beni etiketleyip sürekli yanlış bildiğimi söylemenizi kastediyorum.
Zaman zaman onlarıda kontrol ediyorum ancak güncel tehditlere karşı korumanın önemini son testlerde olduğunu bir kez daha vurgulamam gerekiyor
Evet, fakat bütün bir markayı da tek teste bakarak yorumlamanın yanlış olduğunu söylüyorum.
Ve son olarak sayın deniz anasına benzer fotoğraflı @Dutchman
Davy Jones o yahu, ahtapot bu arada.
siz de dahil Herkese sağlıklı günler dilerim.
Sağlıklı günler.

Geri
Yukarı