Note 7 vs iPhone 7

Sizce Hangisini almalıyım ?

• Oy verenlerin toplamı
    44
Sırasıyla Samsung S5, Note 5, A7 kullandım. Hepsini ilk çıktığı vakitlerde aldım A7 hariç, genelde 3 ay geçmedi Samsung farklı varyasyonlarını çıkarttı. Bu yüzden bunu bilerek almanda fayda var.

Teknik açıdan yorum yapmayacağım.

S5, NOTE 5 ve A7 modelleri bu modellerin hepsi de farklı segmentlerin cihazı. 3 ay içerisinde yeni versiyonu çıkıyor diye bir şey yok. NOTE ve S serisi yılda 1 defa çıkar. Aynı şekilde A ve J serileri de yılda 1 defa çıkıyor.

Ne dediğimi anlamamak için çaba göstermenize gerek yoktu. Daha net izah etmemde fayda var anlaşılan;
yeni çıkan her modelde toplumun %90+ kısmında son çıkan telefon algısı oluştuğu, buda telefonunuzun ikinci el piyasasında değer kaybedip güncelliğini yitirmesi anlamına geldiğinin en büyük kanıtı şuanda Samsung.

Ayrıca yeni versiyonu çıkıyor diye bir şey yok diyorsunuz, S6, S6 Edge, S6 Edge+ bunlar serinin yeni versiyonları değil mi peş peşe çıkan?

Bu yıl (2016) içerisinde Samsung Mobile'ın piyasaya sunduğu telefonlara bakalım.
  • Galaxy A8 (2016)
  • Galaxy A7 (2016)
  • Galaxy A5 (2016)
  • Galaxy A3 (2016)
  • Galaxy S7 (2016)
  • Galaxy S7 Edge (2016)
  • Galaxy J1 (2016)
  • Galaxy J3 (2016)
  • Galaxy J7 (2016)
  • Galaxy J5 (2016)
  • Galaxy Note 7 (2016)
Samsung, piyasadaki her kesime telefon politikasıyla olsun, piyasadaki değeriyle olsun, gerek yetkili servisiyle olsun şahsi düşünceme göre eğer imkan varsa iPhone almak varken tercih edilmemesi gereken en büyük firmadır Samsung.

Son düzenleme:
Anlamamakta ısrar eden sensin. Samsung, İphone gibi yılda bir telefon çıkartmıyor. Her kesimden insanların telefon kullanması için telefon üreten bir firma. Bütün modelleri de farklı insanlara hitap ediyor. S6, S6 Edge, S6 Edge Plus modelleri farklı yapılarda telefonlar. Edge ekranları eğimli ekranı tercih eden kişiler için üretildi. S6 modeli büyük boyutlu telefon istemeyenler için çıkarılıyor. S6 Edge Plus modeli de 5.7 İNÇ kavisli ekranıyla öne çıktı. NOTE 5 modelinin tasarımı beğenmeyenler bu modele yöneldi. Son olarakta telefon bir ticaret aracı değildir.

Anlamamakta ısrar eden sensin. Samsung, İphone gibi yılda bir telefon çıkartmıyor. Her kesimden insanların telefon kullanması için telefon üreten bir firma. Bütün modelleri de farklı insanlara hitap ediyor. S6, S6 Edge, S6 Edge Plus modelleri farklı yapılarda telefonlar. Edge ekranları eğimli ekranı tercih eden kişiler için üretildi. S6 modeli büyük boyutlu telefon istemeyenler için çıkarılıyor. S6 Edge Plus modeli de 5.7 İNÇ kavisli ekranıyla öne çıktı. NOTE 5 modelinin tasarımı beğenmeyenler bu modele yöneldi. Son olarakta telefon bir ticaret aracı değildir.

Tamam o zaman, arkadaş Note 7 alsın iki aya kalmadan S7 Edge+ çıkarttıklarında telefonun piyasa değerinin 400-500 TL düşmesini karşılarsın o zaman veya bu tercih meselelerini teselli olarak anlatırsın. Pardon telefon bir ticaret aracı değildi demi? :facepalm: Samsung zaten milyarlara değil, hayrına karşı veriyor telefonlarını.

Gibi bir cevap yazabilirdim, ama yapmıyorum çünkü neden? Sana saygı duyuyorum ve buna inanarak sırf cevap vermek olsun diye cevap vermeyeceğini biliyorum sonra ki mesajında.

Dediklerine sonuna kadar katılırdım, ancak bunu S6, S6 Edge, S6 Edge Plus'ı aynı zaman aralığı içerisinde çıkarsaydılar. Ama bu modelleri farklı zamanlarda çıkardıkları zaman senin dediklerin tüm geçerliliğini yitiyor ve Samsung'un ticari taktiklerine giriyor.

Şimdiden değerli yorumun için teşekkürler.

Görüşürüz. :utanç:

@Rıza Şahin NOTE 7 modelinin ardından nasıl 2 ay sonra S7 Edge Plus modeli çıksın, söyler misin? S7 Edge zaten büyüklük olarak NOTE 5 modeline ekran boyutu olarak yakın, böyle bir model çıkmadı, çıkmayacakta. S6 ve S6 Edge modelleri ekran boyutu olarak aynıydılar. Tek fark eğimli ekran farkıydı. S6 Edge Plus boyu olarak NOTE 5 büyüklüğündeki ve ekranı da eğimliydi, farklı alternatifler için çıkarıldı. Israrla şunu belirtmek isterim NOTE ve S serisi yılda 1 defa çıkar ve artık fiyatları da kolay kolay aşağı inmiyor. İkinci el piyasası sadece Samsung firmasının değil, diğer Android modellerinde de ikinci el piyasası İphone modelleri kadar iyi değil. Bunun en büyük nedeni de Android piyasası çok geniş bir kitleye hitap ediyor ve markalar arasında rekabet oldukça fazla. Firmalar tarafından çıkarılan farklı segment cihazları farklı kullanıcılara hitap eder ve herkes aynı model telefonu beğenmeyebilir, sana güzel gelen bir telefon başkasına tasarım olarak kötü gelebilir, ya da telefon beklentilerini karşılamayabilir. S6, S6 Edge ve S6 Edge Plus çıktıkları dönemde telefon dünyasında yeni bir tasarım fikri ortaya çıkardılar, aynı dönemde çıkmaları telefon fiyatlarında bir olumsuzluk yaratmadı. Samsung amiral gemisi olarak yılda sadece S ve NOTE serisi olarak iki model çıkarır ve planlamasını da şöyle yapar; Sonbahar aylarında S serisi tanıtılır. Yaz aylarının sonlarında NOTE serisi çıkarılır, bu plan böyle gider. Araya giren Edge modelleri yeni 2 yıldır çıkıyor, önceden böyle bir durum da yoktu, amiral gemisi serilerinden yılda bir model tanıtılırdı. 2015 yılıyla beraber tasarım alanında yeni bir çığır açmak için bu fikri gerçekleştirdi ve son 2 yıldır da piyasa da oldukça ses getirdi. Olaya sadece çıkan model fiyatı etkiliyor diye bakılmamalı, ona bakarsan Türkiye'deki vergi yüzünden telefonlar ve teknolojik ürünler bu kadar pahalı olmazdı. Yoksa bu telefonları çok daha uygun bir fiyata alırdın. Çoğu kullanıcı da telefonu sık sık değiştirmek istemiyor. En az Android telefonları 1-2 yıl arasında değiştiriyorlar ve fiyat dalgalanmaları yaşanması olağan.

Güncelleme takıntım yok ama sürekli güncelleme gelmesi, yeni şeylerin gelmesi ve hataların kapatılmasını seviyorum hani önem verdiklerini anlıyorsun. Note 7 alırsam güncelleme almasam da pek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Güncellemeler her zaman hataları kapatmaz. Bazen çalışan bir şeyi bozabilir. Benim önerim android gibi özgür bir sistemi kullanmanızdan yana. Android artık ios kadar stabil durumda.

Uzun yıllar kullanacaksan İPhone 7 al. Ama kesinlikle Jet Black yani simsiyah modelini alma yoksa bir hafta kullanamazsın :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı