Notebook mu tablet PC mi?

repeater

Hectopat
Netbook mu alsam, notebook mu alsam yoksa tablet PC mi alsam karar veremedim. Şuan bir masaüstü PC'ye sahibim. Özellikleri Sparkle GTX 260 ekran kartı, AMD X940 işlemci, 4 GB DDR2 RAM, anakart MSI KA780G. Yeni bir laptop veya ultrabook alsam aşağı yukarı masaüstü bilgisayarım ile aynı özelliklerde olucak ve aynı performansı sağlıcak. Bu yüzden 2-3 yıl sonra hem masaüstü bilgisayarım hem de Notebook'um geri kalmış olcak. Sizce ne yapmalıyım?

Notebook istememin sebebi çok fazla seyahat ediyor olmam ve oyun oynamayı ve film izlemeyi çok sevmem. Onun dışında netbook ve tablet PC'yi de internette gezinmek ve film izlemek için düşünüyorum. Sizce hangisini alsam daha mantıklı olur? Ayrıca bana hem notebook (veya ultrabook) hem tablet PC hem de netbook önerebilir misiniz? Fazla pahalı olmayacak ama benim ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Bütçem 1500-1600 civarı bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bütçeye kessinlikle yeni bir masaüstü bilgisayar toplamalısın. Çok daha performanslı olacaktır ve uzun süre idare edecektir. Oradan oraya gitmiyorum diyorsan o bütçeye laptopla pek bir şey yapamassın. Ultrabook'lar pahalı oluyor, netbooklar zaten çöp. Alacağın laptopta çok çabuk vaadini doldurup işini görmez hale gelme riski yüksek keza o fiyata ileriye dönük bir laptop almak zor. Şöyle bir önerim olur bu bağlamda. Sistemin zamanına göre iyi olduğuna göre idare eder bir LCD monitörün olduğundan sadece kasa topladım:

CPU:​
111 $ ( 202,24 TL)
ANAKART:​
103 $ ( 187,67 TL)
BELLEK - RAM:​
69 $ ( 125,72 TL)
HARD DISK:​
73 $ ( 133,01 TL)
EKRAN KARTI:​
152 $ ( 276,94 TL)
KASA:​
118 $ ( 215,00 TL)
DVD / Blue-ray:​
20 $ ( 36,44 TL)
HARD DISK - SSD:​
119 $ ( 216,82 TL)

TOPLAM :​
1.393,83 TL​
KDV (%18) :​
250,89​
NAKİT / HAVALE (TL) : 1.644,72 TL

Arkadaşlar hanginiz konuyu tam anlamıyla okudu? Arkadaşın masaüstü PC'si var, taşınabilir bir şey istiyorum diyor, gidip bir tane daha masaüstü PC al diyorsunuz. Ardından mevsres gelip 17.3"lik bir kalas öneriyor. Şaka mı bu?

Şimdi öncelikle netbook'lar inanılmaz yavaş ve rezalet cihazlar. Satışları inanılmaz düştü ve firmalar tek tek bu pazardan çekiliyor. Hatta Netbook'u icat eden ASUS bile bu pazardan çekiliyor. Bu yüzden netbook alma.

Bu durumda geri notebook ve tablet PC kalıyor. Film izlemek istiyorsan sana uzun bir pil süresi ve iyi bir kapasite lazım. Şimdi en ucuz Zenbook 2000 TL. Bütçen ultrabook almaya yetmiyor. Bu bağlamda diğer 13.3" ve 14" modellere yönelmek gerek. Piyasada biraz araştırma yaptım ve oyun oynatabilecek 13.3" cihaz bulamadım. Fakat 14" kategorisinde mükemmel birkaç cihaz buldum!

Bunlardan biri AMD APU işlemcili, pil ömrü gayet yüksek ve oyun performansı da gayet tatmin edici Samsung NP535U4C-S02TR:

SAMSUNG NP535U4C-S02TR A6-4455M 2.1GHZ 6GB 500GB 1GB HD7550M 14" W7P Notebook | Samsung Ultrabook | Hizlial.com

İkinci seçenek ise yine Samsung'un i5 işlemcili, SSD'li ve GT620 ekran kartlı NP530U4C modeli:

VATAN COMPUTER - SAMSUNG - NP530U4C CORE İ5 3317U-1.7GHZ-4GB-750GB+24GB SSD-1GB GT620-14''-W7PR - Notebook

Son ve pek tavsiye etmeyeceğim seçenek ise Dell N4050:

DELL Inspiron N4050 45B45B Core i5-2450M 4GB 500GB 1GB Vga HD6470M 14" Win7 Home Basic - Ürün Kategorileri

AMD APU işlemcili model çok güzel fakat SSD olmaması büyük eksiklik. Bu yüzden tavsiyem SAMSUNG NP530U4C olacaktır. Pil ömrü, performansı, USB 3.0 arabirimi, HD ekranı, hafifliği ve GT620M ekran kartları ile bütün ihtiyaçlarını karşılıyor!

Ya şimdi benim yazdığım Notebook evet ekranı biraz büyük. Fakat bir taşınabilir bilgisayarda en önemli şey nedir tabiki işlemci, geriye ne kalıyor?

Şimdi sistem sırf kolay taşınılabilir diye kötü işlemcili sistem önermeyelim. Ama son yazdığın sistem güzel.

Recep Abi lütfen böyle şeylere dikkat edelim! Hep ben öğretecek değilim.

- - - Güncellendi - - -

Hatta ben SSD'li bir Notebook önermeyi düşünüyordum... Fakat SSD'li taşınabilir bilgisayar 1600 TL'ye bulamadım. Yoksa eğer oyun oynamayacaksan, sadece internette takılacaksan, programlar ile uğraşacaksan, film izleyeceksen, en önemli şey işlemci ve SSD dir.

Bu durumda Recep abinin önerdiklerinden, yazdığı gibi tatminkar oyun ve normal düzey hız için 1., SSD'yle uçuşa geçsem, işlerim hallolsa yeter oyuna gerek yok dersen 2.'yi almalısın.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı