Notebook overclock yapılır mı?

Turgut1973

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Sony Vaio "vpcf23z1e" model notebook kullanıyorum. Sistem olarak oyunlarda artık yeterli olmadığından performans artırıcı alternatifler arıyorum. SSD kart ve Overclock düşünüyorum ancak fazla bilgim yok bu konularda.

1. Sorum bu modele overclock yapılabilirse ne kadar faydası olur?
2.Sorum'da HDD'yi çıkarıp yerine SSD takarsam dosya aktarım, PC açılma süresi haricinde de oyunlarda fayda sağlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her laptopta ısınmadan ötürü yüksek yük altındayken frekans anlık olarak düşürülür. Isınma seviyesi arttıkça düşüşler de artar. Overclock yapıldığı takdirde daha yüksek olan hızdan ötürü daha çok ısınacak olan cihazda düşüşler artacaktır. Yeterli soğutmanız yoksa -ki standart frekanslar için bile yeterli olmuyor genellikle- overclockun avantajından çok dezavantajı olabilir.

HDD yerine SSD taktığınızda oyunlardaki FPS'inizde artış olmaz. Teorik olarak yükleme ekranları ve eğer varsa disk kaynaklı takılmalar önlenecektir. Oyunlarda faydasını bu yönlerde görürsünüz.

İşlemciye OC yapılamaz. Zaten yeteri kadar güçlü bir işlemci. Ekran kartına yapılabilir ancak onunda limiti genelde GPU clock +135MHZ oluyor. Bellek frekanslarını ellememenizi tavsiye ederim çoğu kişi ibreleri sona çekip bellekleri bozuyor. SSD' nin çok fazla artısı var ciddi bir şekilde etkiler hatta SSD' siz sistem sistem değilmiş dersiniz :). Kendinde GTX850M kartıma yaptım +135MHZ OC sadece GPU clock hızına yaklaşık 10-13FPS civarı bir fark yarattı GTA 5' de eğer ısınma sorununuz olmazsa faydasını görüyorsunuz ama ısınma olursa performans daha da düşecektir.

Isınma sorunu maalesef var. masa üstü gibi bunlarada istediğimiz fanı takabilsek fanı güçlendirmekle başlıycam ama maalesef araştırıyorum öyle bir imkan göremedim. Varsa öncelikle fanı değiştirip ısınma sorununu çözdükten sonra overclock yaparsam daha faydalı olacak sanırım.

Zaten internetten araştırdığım kadarıyla notebook larda genelde FPS sorunu oluyor. Youtube dan bir videoda notebook fps artırma ayarlarında bahsedildiği gibi FPS yi 61 e sabitledim. Biraz faydası oluyor ama acilen biraz fps artırmam gerekiyor.

Hayır maalesef 61 de sabit değil. CS GO oynuyorum mesela kalabalık bir bölgeye girdiğimde fps 25 30 lara iniyor aniden. Bu durumda kasmasına sebep oluyor. FPS 100 120 lere fırlayıp çakıldığında daha fazla donma olduğu için sanırım fps yi 61 de sınırlamakda yarar görmüşler. Bilmiyorum belki doğru belki yanlış bir yöntemdir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı