Notebook Soğutucu Tavsiyesi |Lenovo Y50-70

Mrs. Artemis

Hectopat
Merhaba Sevgili Technopat takipçileri.

Sürekli oyun oynayan, film ve dizi izleyen ve render programları kullanan biri olarak notebookum günde 20 saate kadar açık ve genellikle yük altında çalışıyor.

Özellikle GTA 5, Payday 2 ve CS:GO Gibi oyunlarda uzun süre kaldığımda ısı değerleri (1 saat CS:GO oynayıp GPU-Z ile ısı değerlerine baktığımda) 90'a kadar yükseliyor. Bu durumlarda hemen oyunu kapatıp soğumasını bekliyorum. Sizden ricam 80 TL'yi geçmeyecek ortalama 50-60 TL civarı bir notebook soğutucu tavsiye etmeniz. Biraz araştırma yaptım ve en önemli etkenlerden birinin notebookun havalandırma delikleri ile soğutucuların denk gelmesi olduğunu söyleyen yorumlar gördüm.

Benim notebookum bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun 53. saniyesinde arka kısmını da gösteriyor. Önceliğimin Rpm hızı yüksek büyük fanlı soğutucuların olması gerektiği söyleniyor. Ayrıca yükseklik ayarı olursa iyi olur. Bazı yorumlarda ucuz soğutucuların işe yaramasa da yükseklik sağladığı için hava giriş ve çıkışını rahatlattığını gördüm.

Değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)(y)

Oyun laptopu ise o kadar çıkması normal. Bunu kullanmadım ama arkadaş tavsiye etmişti.
CL-N0015 MASSIVE23 LX 10"-17" 23CM MAVİ LED FANLI NOTEBOOK SOĞUTUCU

Bu ürünü daha önceden görmüştüm. Ürün özellikleri :
CompatibilityFor 10”~17” Notebook
Dimension376 x 300 x 51.5 mm
P/NCLN0015
Rated Voltage5V
Power Input0.17~0.21 A
Fan Speed600± 10% R.P.M
Max. Air Flow54.6 CFM
Max. Air Pressure0.32 mmH2O
Noise17 dBA
Weight900 g
AccessoryUSB A to USB A (60cm)
Fan Dimension200x20 mm
MaterialAluminum and Plastic
Operating Voltage Range4.0~5.0V
[TBODY] [/TBODY]

Bu da benim bulduğum ürün ve özellikleri:
Coolermaster R9-nbc-cmc3-gp Notepal Cmc3 15" 20cm Fanlı Notebook 312 - n11.com
Model R9-NBC CMC3-GP
Renk Siyah
Malzemeler Plastik, kauçuk
Ağırlık 0,55 kg / 1,21 £
Boyutlar (G x Y x D) 322 x 290 x 50 mm
Fan Boyutu (G / Y / D) 200 x 200 x 20 mm fan
Fan Hızı 700 RPM + -15%
Fan Hızı Ayarı Tek fan hızı
Fan Hava Akımı CFM 74.5
Fan Gürültü Seviyesi (dB-A) 21 dBA
Güç USB 5V DC
USB USB 2.0/1.1 x1 (güç girişi için)
Güç Tüketimi 0,3 A, 1,5 W
Uygunluk 15 "e kadar dizüstü bilgisayarları destekler

CoolerMaster hem daha yüksek rpm hızına hem de daha yüksek hava akımına sahip. Üstelik çok daha ekonomik. Ama 15"6 inç notebook için uygun mudur? Sizin öneriniz sanırsam alüminyum bu plastik fiyat farkına değer mi? Yorum ve öneriniz için teşekkür ederim.

Konu hakkında yorum bildirirseniz sevinirim. @Recep Baltaş @Ali Güngör @MF

15.6 inç için uygun. Arada 100 RPM fark var. Neden bilmiyorum ancak keşke rpm hızı yüksek olan bir model yapılsaydı. Aşağıdaki linkte 4 soğutucu incelemiş attığım linkin soğutucusunu da incelemiş. Bakmanda fayda olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

15.6 inç için uygun. Arada 100 RPM fark var. Neden bilmiyorum ancak keşke rpm hızı yüksek olan bir model yapılsaydı. Aşağıdaki linkte 4 soğutucu incelemiş attığım linkin soğutucusunu da incelemiş. Bakmanda fayda olabilir.

Biraz araştırdım, büyük fanlarda rpm'in düşük olması normal bir durum olarak görülüyor. Tabi bu değer 600 rpm'in altında olmadığı sürece. Küçük fanlar 2000 rpm'e kadar çıksa da büyük fanlı soğutucuların daha düşük rpmlilerinin hava akımı daha yüksek oluyor. Tabi öz önce bahsettiğim gibi 600 rpm'den düşük olmadığı sürece.:)

Ayrıca hala benim aklımı kurcalayan şey sırf metal olması yüzünden 2 kat para vermeye değer mi önerdiğiniz ürün? :kararsız: Benim önerdiğim daha iyi özelliklere sahip gibi. :)

Üst kısmı ızgara metal. Ha ne derece etki ediyor bilmiyorum ama buna benzer kullanmıştım laptopun alt kısmı soğuk oluyor metal ızgara sayesinde ha her ikisi ne kadar iyi soğutur orası muamma. Size kalmış bir şey. Dediğin doğru ben 14 cm'lik tek fanlı almıştım hava akımı gerçekten çok düşük oluyor. Ama videodaki 3'lü fana sahip olan iyi hava üflüyor :). Size göre ne ise onu seçiniz. Her ikisi de yakın sonuç verir arada dağlar kadar fark olmaz. Birisinin rpm hızı yüksek diğerinin fan büyüklüğü 3 cm fazla. Son olarak hepsiburada gibi sitelerde yorumlar vardır onlarıda dikkate al derim.

Bir önceki cevapta 15.6" için uygun yazmıştınız benim önerime ama yorumlardan birinde 15.6" için biraz küçük kaldığı söylenmişti. Bende sitede yer alan ölçülerle kendi notebookumu karşılaştırdım ve 38.5 cm civarı notebook genişliği olduğunu gördüm. Benim önerdiğim ürünün Boyutlarının (G x Y x D) 322 x 290 x 50 mm olması notebookun bu ürüne büyük olduğunu görmeme ve üründen vazgeçmeme sebep oldu. Boyut sıkıntısı olmasaydı almaya karar vermiştim. :( :cry:

Hocam Zalman markasının aliminyum serisi var. Tek geçerim. Ekstra adaptör destegide var sanırım. Zalman tercih edin.

Bir önceki cevapta 15.6" için uygun yazmıştınız benim önerime ama yorumlardan birinde 15.6" için biraz küçük kaldığı söylenmişti. Bende sitede yer alan ölçülerle kendi notebookumu karşılaştırdım ve 38.5 cm civarı notebook genişliği olduğunu gördüm. Benim önerdiğim ürünün Boyutlarının (G x Y x D) 322 x 290 x 50 mm olması notebookun bu ürüne büyük olduğunu görmeme ve üründen vazgeçmeme sebep oldu. Boyut sıkıntısı olmasaydı almaya karar vermiştim. :( :cry:
Biraz küçük kalıyor öyle hani 13 inç'likler için yapılmış sanma :). Eski soğutucumda öyleydi 15.6 destekliyor sadece yanlardan cok az taşma var buda etkilemiyor. Hani 15 inç boyut destekliyor 0.6 inç dışarda sanki :). Ha o dediğin gibiyse yapacak bir şey yok :). Umarım alacağın tam oturur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı