Notebooka Batarya Takılıyken Ekran Gelmiyor

Hurricane

Hectopat
Daha fazla  
Kullandığım notebook Lenovo Ideapad S510p. Cihazda yaklaşık 1 yıldır pil problemi vardı, açılışta pil zayıf ve değiştirilmesi gerekiyor yazıyordu ve prizden çekince 3 - 5 dk sonra kapanıyordu kendiliğinden lakin ben laptopu sadece evde kullandığım için bunu umursamamıştım. Son zamanlarda notebooku açtığımda 0% gözüküyordu ama doluyordu. Dün bilgisayarı açtığımda yine 0% dı ve ben işlem yapmaya devam ettim fakat bu sefer ekran kapandı ve restart attı. Restart atarken ara sıra ekran beyaz oldu ve kapandı. Sonra açmaya çalıştığımda hiç bir şekilde ekran yoktu - siyah ekran dahil - buradaki yöntemlerle düzeldi sonra bugün bataryayla açmaya çalıştığımda - bataryanın şarjı olmasına ve prize takılı olmasına rağmen yine ekran gelmedi. Şu an bataryasız kullanabiliyorum.

Şimdi sorularım şunlar:
  1. Bataryayla yetersiz güç aldığı için mi ekran gelmiyor Bataryayı değiştirirsem sorun çözülür mü?
  2. Bataryanın kesin olarak öldüğünü nasıl anlarız? Çok nadiren 20 - 30 dk dayanıyor bataryasız bu da bataryayı taktığımız yerde problem olabilir mi diye kaygılandırıyor beni.
  3. Açıldıktan sonra bilgisayar kısmında bu klasör boş yazıyor, ortalama 3 dk sonra düzeliyor. HDD'ye zarar gelmiş olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Batarya kapasitesinin yarısını kaybetmiş.
Battery kısmında voltajı da yazıyor batarya üzerinde yazan voltaja yakın bir değerdeyse o şekliyle de kullanılabilir olması gerekir, Lenovo özel bir kısıtlama getirmediyse.
HWmonitor kurup battery kısmına ait görsel atar mısın?
ScreenShot_20190415145515.pngScreenShot_20190415145613.pngScreenShot_20190415145652.png
Batarya ile açıldı bu sefer. Değerler şu şekilde.

Bahsettiğim voltaj değeri normalse, normal şartlar altında olmaması gerekir. Benim ikinci laptobun bataryasının 5-10 dklık canı var ama bu tip bir sıkıntı yaşatmıyor.
Diskine HDtune ile error ve health taraması yapabilirsin ama 3.madde yazılımsaldır. Yakında 1903 Windows güncellemesi yayınlanır Windows sitesinde, o zaman ya da beklemek istemiyorsan şimdi de olabilir, tekrar kurulum yapabilirsin, tabii çok takıyorsan.

Ne yapmalıyım peki sizce? Birinci madde tekrar etmediği sürece batarya almama gerek var mı?
Son Durum:
  • Birinci maddede ki sorun artık tekrarlamıyor. Anlık bir voltaj değişikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.
  • Üçüncü maddedeki sorun kendiliğinden düzeldi.
  • Batarya hala kullanılabilir durumda, sorun tekrarlamadıkça değiştirmeyi düşünmüyorum, koruma modunda kullanmaya devam edeceğim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı