Notebook'a Hangi RAM'in Uyumlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

S.T.R.A.N.G.R.

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Samsung NP355v5c S0CTR Notebook 'a sahibim. İçinde 2x2 RAM bulunuyor. Ben bu iki slotu çıkarıp yerine 2x4 RAM takmak istersem, uyumlu olması ve en iyi performansı almak için RAM'in hangi özelliklerine bakmam lazım?
Yanıt veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

1066 Mhz ve üzeri DDR3
800 Mhz ise DDR2 dir. (%99.9 İhtimalle. Bazı çipsetler desteklesede anakart desteklemeyince 800 Mhzyi geçmek mümkün olmuyor. Özel RAMl'er hariç.)

Slot 1:

m7bww.png

Slot 2:

m7bxg.png

Bu verilere bakarak kaç MHz ve GB desteklediğini nasıl anlayabiliriz peki? Tüm forumlarda desteklenen RAM değerleri yazılmış ancak kimse nasıl anlaşıldığını yazmamış. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

CPU-Z adlı programı çalıştırarak anlayabilirsiniz. Yukarıda gayet de güzel yazıyor bakarsanız. SPD ve Memory bölümlerinden ekran görüntüsünü paylaşacaksınız ve biz de size söyleyeceğiz ;)
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim hocam. Ancak cevabını aradığım soru bu değildi. Bu tarz kestirmeden ilerlememi sağlayacak bir yardım isteseydim "yukarıda da yazdığı gibi" doğrudan CPU-Z verilerini paylaşırdım. Ben daha çok yöntem-usül ile ilgili bilgi istemiştim. "Bu verilere bakarak kaç MHz ve GB desteklediğini nasıl anlayabiliriz peki?" şeklinde kurduğum cümle de bunu anlatmaya çalışıyor sanırım. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. İyi günler.

Cihazın en fazla kaç GB desteklediğini anlamak için önce işlemcisi öğrenilmeli. Zira bellek desteği genelde işlemcinin kaldırabileceği kapasiteye bağlıdır. İşlemciyi öğrenip Intel'in sitesinde aratırsınız. İşlemci spec sayfasında bellek desteği yazar.

Mesela benim işlemcim 2630QM ve işlemcimin destek sayfasında en fazla 16 GB RAM desteklediği yazıyor:

ARK | Intel® Core™ i7-2630QM Processor (6M Cache, up to 2.90 GHz)

En fazla bellek desteğini öğrendikten sonra yapmanzı gereken var olan belleklerinizin frekans ve tipini öğrenmek. Ayrıca kaç slot var ve kaçı boş.

Bunun için Burak'ın da dediği gibi CPU-Z'ye ihtiyaç var. Tabi siz CPU-Z kullanmayı bilmiyorsanız da sorun değil, laptopun altındaki kapağı açıp, bellek modüllerini yerinden söküp üstündeki etikete bakarak da öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, bir MHz değeri karşınıza çıkar. Bu değeri genelde iki ile çarparsınız. Öğrneğin burada ne yazıyor, 800 MHz:

m7bxg.png

Bu da demek oluyor ki bu laptopa 1600 MHz DDR3 bellekler takılmalı. Ama tabii ki bir laptopa masaüstü belleği takamazsınız. Bu yüzden ne yapmanız gerek, laptop belleği takmanız gerek. Laptop belleği de SO-DIMM tiptedir.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer sistemde 4 GB varsa ve siz bunu 8 GB yapacaksanız, o zaman iki tane 4 GB 1600 Mhz DDR3 SO-DIMM modül almalısınız ve bunlar birebir aynı olmalı. Bu bağlamda "Kit" bellek alabilirsiniz.

Fiyat arama motoruna bilgileri gireriz ve işte sonuuuuuuuuç, tadaaaaam:

1600 DDR3 SO-DIMM - TeknoFiyat

Montaj için de:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı