Notebook'a Prizde Girmek Zararlı mı?

TheKiller44

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Arkadaşlar, Lenovo'nun İdepad serisinden bir laptopa sahibim. Bu laptopta oyun oynarken veya normal şekilde YouTube, Facebook gibi yerlerde dolaşırken şarjda girmem de sıkıntı olur mu? Pili %100 olduğu zaman şarjdan çıkarayım mı? Yoksa yine de takılı kalsın mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler. Belirtmeyi unutmuşum arkadaşlar pilim laptoptan çıkmıyor.

Son düzenleme:
Çıkarmanızı tavsiye ederim. Zira her %99'a indiğinde tekrar şarj etmeye çalışacak. Bu da pil ömrünü azaltabilir.

Hocam %100 olduktan sonra mı çıkarayım? Yoksa laptopa hiç mi şarjda girmeyeyim?
Oyun oynarken şarjda oynayın. Diğer günlük işlerde takılı kalmak zorunda değil.

Hocam, şarj dayanmıyor bana ondan dolayı sormak istedim oyunlarda 30-45 dakika arasında pil bitiyor normal internet de gezmede ise 1.5-2 saat sürüyor. Zarar verir mi pile?

2 haftada bir bataryayı tam boşalt- şarj et yapmanız yeterlidir. Bu şekilde tam 6 yıl MacBook Pro kullandım. Batarya sağlığı hâlâ %79'daydı. Şarjda kullandığınızda batarya %100'e ulaşınca, güç devresi bataryaya elektrik göndermiyor. Şarjda kullanmanızın bir sakıncası yok.

Dolu olmadığı sürece kullanmak bir sakınca oluşturmayacaktır bence. Böyle kullandığım 6 yıllık Asus laptopum hala 1-1 buçuk saat götürüyor.

Prizde kullanmakta bir sıkıntı yok fakat pil sürekli dolu kaldığında ömrünü tüketiyor. Lithium-ion pillerin karakteri bu. Birkaç günde bir pili %30'lara kadar boşaltıp tekrar doldurmakta fayda var. Tesla'nın içindeki pillerden telefonlarımıza kadar geçerli bu :) Hatta bu pile sahip bir cihaz uzun süre kullanılmayacaksa pili %60 seviyelerinde bırakın diyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı