Notebooka takılan harici HDD gözükmüyor

subutayy

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir laptop almıştım. Eski laptoptaki HDD'yi söküp harici olarak kullanmaya başladım. PC, HDD'yi arada görüyor, arada görmüyordu. Ama şu 2-3 gündür hiç görmemeye başladı, içindeki verilere zarar gelmeden ne yapmam gerek? Farklı kablo, girişleri vs. hepsini denedim. İnternetteki çözümlere baktım ama çıkmadı bir şey.

Ayrıca HDD'yi çıkartınca sanki içinde bir şey duruyormuş gibi çiuvv diye bir ses çıkıyor :D Eski laptopta kapatmadan elektriği gidince çıkardığı sesin aynısı, demek o ses HDD'den geliyormuş. Neyse. HDD'yi taktığım da disk yönetiminde siyah çizgilerle ayrılmamış olarak yazıyor.

Bu arada laptopu 2. el almıştım ve kazıklamışlar beni :/

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bir laptop almıştım. Eski laptoptaki HDD'yi söküp harici olarak kullanmaya başladım. PC, HDD'yi arada görüyor, arada görmüyordu. Ama şu 2-3 gündür hiç görmemeye başladı, içindeki verilere zarar gelmeden ne yapmam gerek? Farklı kablo, girişleri vs. hepsini denedim. İnternetteki çözümlere baktım ama çıkmadı bir şey.

Ayrıca HDD'yi çıkartınca sanki içinde bir şey duruyormuş gibi çiuvv diye bir ses çıkıyor :D Eski laptopta kapatmadan elektriği gidince çıkardığı sesin aynısı, demek o ses HDD'den geliyormuş. Neyse. HDD'yi taktığım da disk yönetiminde siyah çizgilerle ayrılmamış olarak yazıyor.

Bu arada laptopu 2. el almıştım ve kazıklamışlar beni :/
HDD bozuk olabilir.

PC, HDD'yi arada görüyor, arada görmüyordu. Ama şu 2-3 gündür hiç görmemeye başladı,

HDD bu sırada can çekişmiş ciddiye almamışsınız :) Düşük GB bir ssd ye geçme şansınız varsa geçin. HDD de çok önemli verileriniz varsa o verileri kurtarmanın yolu profesyonel çözümlerden geçecek. Onlarda size maliyetli olur. Şahsi olarak 1 TB nvme kullanıyorum. Sorsalar 8 TB HDD mi verelim 1 tb nvme mi nvme seçerim. Tabi sadece öneri muhtemelen o hdden hayır gelmez artık.

1 tb hdd yerine 240 gb ssd alın daha iyi gibi 1 oyun yüklersiniz windowsunuz hızlı çalışır yeter. Dilerseniz sonra depolama için 1 tb veya üst hdd alabilirsiniz yüksek alana ihtiyacınız varsa.

HDD bozuk olabilir.
bilmiyorum hocam.

Sağ tık yapıp disk yönetiminden yeni birim oluşturun.
içindeki veriler gider mi bundan korkuyorum?

HDD bu sırada can çekişmiş ciddiye almamışsınız :) Düşük GB bir ssd ye geçme şansınız varsa geçin. HDD de çok önemli verileriniz varsa o verileri kurtarmanın yolu profesyonel çözümlerden geçecek. Onlarda size maliyetli olur. Şahsi olarak 1 TB nvme kullanıyorum. Sorsalar 8 TB HDD mi verelim 1 tb nvme mi nvme seçerim. Tabi sadece öneri muhtemelen o hdden hayır gelmez artık.

1 tb hdd yerine 240 gb ssd alın daha iyi gibi 1 oyun yüklersiniz windowsunuz hızlı çalışır yeter. Dilerseniz sonra depolama için 1 tb veya üst hdd alabilirsiniz yüksek alana ihtiyacınız varsa.

Zaten laptob ssd, ben harici olarak kullanıyorum hdd'yi.. şuan hdd neden görmüyor tek sorunum bu :(

Disk yönetiminin ekran resmini atar mısın?
böyle hocam. içinde işletim sistemi kuruluydu yani ben eskiden pc den alıp yeniye harici olarak taktım. o ara ara gözüküp gözükmemesini de buna bağlıyordum saçma bir şekilde.. :(
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
arkadaşlar yardım eder misiniz? içinde önemli iş, okul vs. dosyalarım vardı.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yardım eder misiniz? İçinde önemli iş, okul vs. dosyalarım vardı.

Harici diskinizi başka bir PC'ye bağlamayı deneyin. USB'den başlatılabilen bir Linux yapın. PC'yi onunla başlatıp bir de öyle kontrol edin. Linux'ta görünecek mi diye. Orada da görünmüyorsa bu şekilde disk kablosunu değiştirebiliyorsanız değiştirip bakın. Recuva gibi programlarla içinin görünüp görünmediğini kontrol edin. Her şeyi yaptınız bir türlü okumuyorsa profesyonel bir yerden yardım alın. Bozulan disklerin içindeki önemli dosyaları kurtarmak için yerler var.

Geri
Yukarı