Notebooka yükseltme tavsiyesi

TheRippeR670

Picopat
Şu an kullandığım notebook 8 GB RAM ve 250GB SSD barındırıyor. SSD şu an bana yetiyor. Acaba RAM mi yoksa SSD takviyesi mi yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an kullandığım notebook 8 GB RAM ve 250GB SSD barındırıyor. SSD şu an bana yetiyor. Acaba RAM mi yoksa SSD takviyesi mi yapmalıyım?
Bilgisayar destekliyorsa bir 8GB RAM daha alıp 16 yapabilirsin.
Arkadaşın dediği gibi sağlam işlemci ve ekran kartın yoksa almanın bir mantığı olmayacak.

Render yapmak ile uğraşıyorsanız RAM işinize yarayabilir. Diğer arkadaşların dediği gibi eğer GPU ve CPU kötüyse yapıcağınız yükleme pek ise yaramayabilir.

Depolamaya ihtiyacınız varsa SSD düşünebilirsiniz. SSD oyunlarda FPS'e etki etmez.

Bende laptop kullanıyorum DDR3 DDR 4 mü RAM bir de kaç MHz SSD depolama olarak yetiyorsa sıkıntı yok ama sadece M.2 olarak yani hızını değiştirmek istiyorsan SSD ama gerek yok zaten SSD var harddisk kullansaydın sana SSD önerirdim ama bulabilirsen raminin aynısından bir tane daha al ama bulamazsan 2X 8 GB RAM alman gerekecek çünkü aynı RAM'den kullanmazsan sıkıntı çakartır o yüzden biraz zor bir seçim dediğim gibi 300 TL daha ekleyip 2X 8 yapman lazım yoksa sadece eskisini çıkartıp yenisini takmış olacaksın ve de o laptopta takılı olanda çöpe gidecek umarım laptopdaki RAM'i bulursun bana biraz RAM'le alakalı bilgi verirsen iyi olur çünkü belki bulabiliriz raminden.

CPU i5 10300h ve GPU GTX 1650ti
Buna dayanaraktan sizce ram mi almalıyım?
Bende laptop kullanıyorum DDR3 DDR 4 mü RAM bir de kaç MHz SSD depolama olarak yetiyorsa sıkıntı yok ama sadece M.2 olarak yani hızını değiştirmek istiyorsan SSD ama gerek yok zaten SSD var harddisk kullansaydın sana SSD önerirdim ama bulabilirsen raminin aynısından bir tane daha al ama bulamazsan 2X 8 GB RAM alman gerekecek çünkü aynı RAM'den kullanmazsan sıkıntı çakartır o yüzden biraz zor bir seçim dediğim gibi 300 TL daha ekleyip 2X 8 yapman lazım yoksa sadece eskisini çıkartıp yenisini takmış olacaksın ve de o laptopta takılı olanda çöpe gidecek umarım laptopdaki RAM'i bulursun bana biraz RAM'le alakalı bilgi verirsen iyi olur çünkü belki bulabiliriz raminden.
Cevabın için teşekkür ederim. Ram ile ilgili bilgileri aşağıya ekledim. Biraz araştırdım ancak bu ramden başka bir yerde göremedim. Tavsiye verebilirsen çok sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-12-12 231844.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 231844.png
    7,2 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2020-12-12 231903.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 231903.png
    6,2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
CPU i5 10300H ve GPU GTX 1650 Ti.
Buna dayanaraktan sizce RAM mi almalıyım?

Cevabın için teşekkür ederim. RAM ile ilgili bilgileri aşağıya ekledim. Biraz araştırdım ancak bu RAM'den başka bir yerde göremedim. Tavsiye verebilirsen çok sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

İşlemcin ve ekran kartın çok iyi RAM upgrade yap bulabilirsem aynı RAM'den bulurum 16 GB RAM miss efsane PC var daha da iyi olacak az daha hızlanıacak ve bazı oyunlarda RAM çok yiyor 16 yaparsak Cyberpunk'ı bile açarsınmin 60 65 FPS az bekle RAM'ı bulmaya çalışıyorum.

İşlemcin ve ekran kartın çok iyi RAM upgrade yap bulabilirsem aynı RAM'den bulurum 16 GB RAM miss efsane PC var daha da iyi olacak az daha hızlanıacak ve bazı oyunlarda RAM çok yiyor 16 yaparsak Cyberpunk'ı bile açarsınmin 60 65 FPS az bekle RAM'ı bulmaya çalışıyorum.
Dediğim gibi biraz araştırdım lakin aynısını bulamadım. Bulabilirsen çok minnettar olurum. İlgin için teşekkür ederim.

CPU i5 10300H ve GPU GTX 1650 Ti.
Buna dayanaraktan sizce RAM mi almalıyım?

Cevabın için teşekkür ederim. RAM ile ilgili bilgileri aşağıya ekledim. Biraz araştırdım ancak bu RAM'den başka bir yerde göremedim. Tavsiye verebilirsen çok sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

Samsung 8GB 2666MHz DDR4 Ram (M471A1K43DB1) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor galiba bu RAM seninkinden

Part number aynı ve DDR 4 sadece MHz mi farklı yoksa oda aynımı onu çözemedim ama bu laptop RAM'ini bulmam pek uzun sürmedi.

Geri
Yukarı