Notion'dan Obsidian'a Geçiş

Notion'dan Obsidian'a geçtim. Sebebi ise Notion'ın güvenlik ile ilgili sıkıntıları olduğunu bilmem. Notion'da verileriniz Google'a açık bir şekilde paylaşılıyor.
YouTube videosunda gördüm. Joplin ve Obsidian arasında kaldım ve Obsidian'ı seçtim. Bir sebebi yok. Obsidian daha popüler. Açık kaynak olmasını isterdim ama.
Obsidian daha güvenli. Çünkü verileriniz sunucuda saklanmıyor. Verileriniz tamamen sizin kontrolünüzde. Ama sunucuda saklanmasını talep ederseniz 8 dolarlık ücret ödemeniz gerekir.

Obsidian, markdown dilini kullanan offline, kapalı kaynak, güvenilir ve sloganı "Sonsuza kadar sizin için bir ikinci beyin" olan not alma uygulamasıdır. Not alma günümüzde basit bir eylem değildir. Bir başkası için günlük bir başkası için hayatının programı bir başkası için ise akademik çalışmaları olabilir.
Obsidian gelişmiş bir not alma uygulamasıdır.
Kullanması ilk başlarda zor görünebilir. Ama alışınca kolay olduğunu zannediyorum.

Ben Obsidian'ı hedeflerimi, okuma ve izleme listelerimi, Linux ile ilgili öğrendiğim şeyleri yazmak için ve web siteme yazacağım yazılar hakkında notlar alıyorum, şimdilik. Bu ileride daha da artacaktır.
Obsidian'ın sevdiğim özelliği kendi vikinizi oluşturabiliyorsunuz. Yani bir kelimeye bile link verip o kelime için ayrı bir not oluşturabiliyorsunuz.

Kullanımı aslında basit. Yani çok zor değil. Sadece öğrenmek gerekiyor. Her şeyi öğrenince kolay değil midir zaten? :D

Obsidian'da checkbox'lar yapabilir, kanban board'ları ve tablolar oluşturabilirsiniz.

Obsidian'da en ilgi çekici özellik ise eminim ki grafik görünümüdür. Aldığınız notların birbiri ile bağlantısını görebilirsiniz. Bu da oradan oraya oradan oraya atlamanıza imkan tanır. Bu da beynin düşünce sistemine uygun bir çalışma şeklidir.

Benim Obsidian'daki ilk günüme ait yaptığım çalışma sayfalarına ait görüntüler:

1666087360056.png

1666087388501.png

1666087411950.png

1666087453994.png

1666087483457.png

Obsidian verilerimizi nerede tutuyor?
Verilerin sunucuda saklanmadığını söylemiştiniz. Diyelim bilgisayara format atacağım veya telefon ve PC'den senkron şekilde bu uygulamayı kullanmak istiyorum. İzlemem gereken yol nedir?

Geri
Yukarı